Културен информатор


12 февруари МНТ Не се клади на Енглези режија: Синиша Евтимов 20:00 Книжарница Или-или 10 книги по 100 денари 09:00 Кино Култура Отворена дискусија за „Исцелител“ 20:00 Кинотека на Македонија Киненова – Ретро 20:00   13 февруари Соборен храм Промоција на монографија „Марков манастир“ 19:00 Театар Комедија Стјуардеси режија: Синиша Евтимов Дом на култура „Кочо …

Културен информатор Read More »

Поранешниот министер за образование ќе ја режира претставата „Велпоне“


Поранешниот министер за обрзование и наука од редовите на ДПА, Сулејман Рушити, по три години пауза од Тетовскиот театар, годинава повторно таму ќе постави претстава. Рушити кој по професија е режисер, годинава ја подготвува претставата „Волпоне“ на Бен Џонсон, а премиерата се очекува кон крајот на месецов. За оваа претстава Министерството за култура одвои речиси …

Поранешниот министер за образование ќе ја режира претставата „Велпоне“ Read More »

Одбележување на словенечкиот културен празник – Прешернов ден


Словенечкиот центар – Скопје и Амбасадата на Словенија вечер во Кинотеката на Македонија организираат одбележување на словенечкиот културен празник – Прешернов ден. Одбележувањто ќе биде реализирано во соработка и со студентите по словенечки јазик и книжевност при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Филолошкиот факултет „Блаже Конески” – Скопје, Женскиот младински хор при МКЦ, СЕПУГС „Васил …

Одбележување на словенечкиот културен празник – Прешернов ден Read More »

(ФОТО) Уживање со „Квин“ и „Битлси“: Скопскиот брас-квинтет распродаде три концерти


Безвремените хитови на „Квин“ и „Битлси“ три вечери по ред одекнуваа во камерната сала на Македонската филхармонија. Во изведба на Скопскиот брас-квинтет имавме прилика во поинаков аранжман да ги слушнеме нумерите „Bohemian Rhapsody“, „Imagine“, „Hey Jude“, „I Want Hold Your Hand“, „Yesterday“, „She Loves You“, „Somebody to Love“, „Help“. Камерната сала во Македонската филхармонија беше …

(ФОТО) Уживање со „Квин“ и „Битлси“: Скопскиот брас-квинтет распродаде три концерти Read More »

„Фолк Фест Валандово“ повторно ќе се одржува во мај


Новото издание на „Фолк Фест Валандово“ ќе се одржи на 24 и 25 мај годинава, соопшти градоначалникот на Валандово, Перо Костадинов на денешната прес-конференција. – „Фолк Фест Валандово“, опстојува повеќе од три децении и претставува еден од најзначајните фестивали за фолк музика на Балканскиот Полуостров. Почетоците на фестивалот се од 1985 година. Досега на фестивалот …

„Фолк Фест Валандово“ повторно ќе се одржува во мај Read More »

„Ла ла ла!“ на Саша Ефтимова вечер пред публиката во МОБ


Во Македонската опера и балет вечер ќе биде изведена балетската претстава „Ла ла ла!“ на Саша Евтимова, чија премиера беше минатата година на фестивалот „Скопско лето“. Со неа авторката одбележа десет години кореографска дејност. Подлога на балетот се евергрини на музика од Драган Ѓаконовски-Шпато, Тодор Бојаџиев, Димитар Масевски и Дуке Бојаџиев. „Ова е претстава за едно …

„Ла ла ла!“ на Саша Ефтимова вечер пред публиката во МОБ Read More »

Интервју со Васко Атанасовски, музичар: Јас сум нежен хулиган


Македонскиот андерграунд-изведувач Васко Атанасовски (39) точно 25 години e активен на оваа музичка сцена, најчесто препознаван преку „Бернајс пропаганда“ и „Хахаха“. Во музичките кругови важи за неисцрпен повеќеслоен автор, од кого секое ново издание се очекува со нетрпение. Тој ќе има две концертни промоции на албумот „Пази куче“, кој излезе во октомври 2017 година. Настапите …

Интервју со Васко Атанасовски, музичар: Јас сум нежен хулиган Read More »

Борко Лазески го спои отпорот кон модерната уметност


Кога денес ги споредуваме тие високи мигови на македонската уметност со овие бедни кич ветошини од последните десетина години во облик на јавни споменици, сфаќаме колку скапоцено време сме изгубиле и колку во еден миг сме биле многу, многу поблиску до Европа и светот, истакна академик Влада Урошевиќ на промоцијата на монографијата „Борко Лазески – …

Борко Лазески го спои отпорот кон модерната уметност Read More »

Јоко Оно оваа есен во Белград


Животната сопатничка на Џон Ленон, Јоко Оно, покрај Марина Амбрамовиќ, ќе биде втора светски позната уметничка која доаѓа во Белград, најави денеска градскиот менаџер Горан Весиќ. – Белград е особено почастен што во рамките на 57 Октомврсики салон ќе имаме прилика да ја видиме изложбата на Јоко Оно, која зад себе има многу богата уметничка …

Јоко Оно оваа есен во Белград Read More »

Словенците ќе го одбележат „Прешернов ден“


Словоенечкиот центар во Скопје традиционално ќе го одбележи „Прешерновиот ден“ на 11 февруари во Кинотека на Македонија со почеток во 20 часот. Февруари е месец на културата во Република Словенија кога се прославува најистакнатиот словенечки поет Франце Прешерен, кој починал на 8 февруари 1849 година. Со цел да се одбележи овој важен датум за сите …

Словенците ќе го одбележат „Прешернов ден“ Read More »

Министерството за култура не може да ја запре реконструкцијата на Али Пашината џамија во Охрид


Министерот за култура нема основа да ги запре работите во однос на реконструкцијата на Али Пашината џамија во Охрид, но ги охрабрува сите надлежни институции да постапуваат доколку имаат индиции за прекршување на законските процедури. Ова вчера го соопшти Министерството за култура на Република Македонија по информацијата добиена од комисија од стручни лица, која ги …

Министерството за култура не може да ја запре реконструкцијата на Али Пашината џамија во Охрид Read More »

Словенечкиот амбасадор во Македонија Милан Јазбец промовира книга


Во рамки на одблележувањето на словенечкиот културен празник Прешернов ден, во мултимедијалниот културен центар „Матица ексклузив“ вечер ќе биде промовирана поетската книга „Сјајна ѕвезда со лавовска грива“ од словенечкиот амбасадор во Македонија Милан Јазбец. Книгата е објавена на словенечки и македонски јазик во препев на Викторија Блажевска и Соња Должан. За најновото дело на авторот …

Словенечкиот амбасадор во Македонија Милан Јазбец промовира книга Read More »

Промоција на монографијата „Борко Лазески 1917-1993“ во МАНУ


Со промоција на монографското издание „Борко Лазески 1917-1993“ во Македонската академија на науките и уметностите, Националната галерија на Македонија го почнува одбележувањето на 70-годишнината од нејзиното основање. Воедно, ова одбележување се надоврзува со јубилејот 100 години од раѓањето на овој најпознат македонски монументалист, академски сликар, педагог, продолжувач на традицијата на фрескосликарството и втемелувач на витражот, …

Промоција на монографијата „Борко Лазески 1917-1993“ во МАНУ Read More »

Кирил Петров: Најдобро е Архивот да се врати во старата зграда


Секое одложување на преселбата на Државниот архив на Република Македонија, кој е сместен во зградата на Археолошкиот музеј подразбира уништување на архивскиот материјал. Нема да дозволам ниту едно парче харија да се уништи. Ова вечерва го истакна директорот на Државниот архив на Македонија. Кирил Петров во емисијата Ноќно студио на телевизијата Телма. Посочи дека зградата со секое …

Кирил Петров: Најдобро е Архивот да се врати во старата зграда Read More »

„Скопје танцовиот театар“ на престижниот „Холанд денс фестивал“


„Скопје танцовиот театар“, кој е единствената современа танцова компанија во Македонија и кој во април ќе наполни седум години од своето постоење, в петок и во сабота ќе настапи во Хаг, Холандија во рамките на престижниот „ Холанд денс фестивал“. Овој фестивал има традиција на одржување повеќе од триесет години и важи за фестивал кој …

„Скопје танцовиот театар“ на престижниот „Холанд денс фестивал“ Read More »

Вљубените ќе дегустираат врвно вино на свечениот концерт на Македонска филхармонија


14 февруари-Денот на вљубените и на лозарите ќе се прославува на врвна романтична музика со врвно вино. Со свечениот традиционален концерт на Македонската филхармонија, насловен „Murder Ballads“  почнува соработката на оваа културна институција со винаријата „Тиквеш“, соопшти денес на прес-конференцијата во Скопје, директорот Виктор Илиески. „Сите знаеме дека кај нас е навистина тешко да се …

Вљубените ќе дегустираат врвно вино на свечениот концерт на Македонска филхармонија Read More »

Распродадените двата концерти на „Квин вс. Битлси“, закажан и трет


Познатите теми од „Битлси“ и „Квин“ првпат во Македонија ќе прозвучат од лимени дувачки инструменти на концерт на Скопскиот брас-квинтет во камерната сала на Македонската филхармонија. Вечер членовите на квинтетот: Александар Илијевски и Вилијам Бараковски (труби), Благоја Василевски (хорна), Никола Ристевски (тромбон) и Александар Ниниќ (туба) ќе ги изведат популарните: „Bohemian Rhapsody“, „Imagine“, „Hey Jude“, …

Распродадените двата концерти на „Квин вс. Битлси“, закажан и трет Read More »

Ќазим Асотиќ е новиот в.д. директор на МОБ


Македонската опера и балет доби нов в.д. директор. Министерот за култра Роберт Алаѓозовски на функцијата го назначи проф. д-р Ќазим Асотиќ. Тој е прв фаготист, солист во оркестарот на Македонска oпера и балет и редовен член од 1991 година. Завршил на Факултет за музичка уметност на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје во 1991 …

Ќазим Асотиќ е новиот в.д. директор на МОБ Read More »

Документарецот „Копнеж по глина“ на Љупчо Тозија во Кинотека


Кинотеката на Македонија вечер од 20 часот ќе го прикаже документарниот филм „Копнеж по глина“ на режисерот Љупчо Тозија кој почина минатиот месец. Филмот е снимен во 1998 година и е посветен на Ресенската керамичка колонија, на авторите што таму учествуваат и создаваат уметнички дела. Љупчо Тозија е роден во 1947 година. По завршувањето на …

Документарецот „Копнеж по глина“ на Љупчо Тозија во Кинотека Read More »

„Убавицата и ѕверот“ – 20 години на репертоарот на ТДМ


Театарот за деца и младинци вечер во 19.30 часот свечено ќе одбележи 20 години активно играње на „Убавицата и ѕверот“ – рекордно најиграна претстава во Македонија. На прославата ќе биде поставена ретроспективна изложба за оваа претстава и за 20-те години од вселувањето на ансамблот во сегашниот простор. – Од премиерата на 6 февруари 1998 година, …

„Убавицата и ѕверот“ – 20 години на репертоарот на ТДМ Read More »