Јазот во понудата и побарувачката на работна сила може да го ограничи развојот на економијата


Јазот меѓу понудата и побарувачката на работна сила во земјава сѐ уште е голем. Бизнисот се соочува со недостиг и на стручни и на нестручни кадри. Овој проблем во иднина би можел да биде ограничувачки фактор за развојот на економијата. За да се намали тој јаз потребна е координирана акција и мерки во соработка со …

Јазот во понудата и побарувачката на работна сила може да го ограничи развојот на економијата Read More »

Атанасов: Во земјава се јаде безбедна храна


Во првите пет месеци од годинава извршени се околу 50 илјади контроли за безбедност на храната во земјава и се поднесени две кривични пријави против оператори  што го загрозиле  здравјето на луѓето со пуштање незбезбедна храна во промет. Во едниот случај има и доказ за штетна последица кај корисникот, соопшти Зоран Атанасов, директор на Агенцијата …

Атанасов: Во земјава се јаде безбедна храна Read More »

Растот на БДП во првиот квартал 4,1 отсто


Растот на економијата во првиот квартал од годинава достигна 4,1 отсто. Ова го соопшти премиерот Зоран Заев во обраќање пред пензинерите на Републичка ревија на песни музика и игри 2019 година. -Кога економијата расте над четири отсто и го достигнува потенцијалот тогаш и пензиите растат и тоа е фер. Денеска на прес-конференција ќе соопштиме дека …

Растот на БДП во првиот квартал 4,1 отсто Read More »

Невработеноста падна на 17,8 отсто


Се намали стапката на невработеност на 17,8 отсто во првиот квартал од годинава, објави Државниот завод за статистика. Во однос на четвртиот квартал лани стапката на невработеност е намалена за 1,6 отсто, а во однос на првиот квартал лани 3,8 отсто. Според податоците на Државниот завод за статистика, во I тримесечје од 2019 година, активното …

Невработеноста падна на 17,8 отсто Read More »

Поскапувањето на материјалите ќе ја зголеми цената на становите


Формирање на меѓуресорно тело, во кое ќе учествуваат претставници на Градежната комора, Владата и Општините, што ќе гарантира и резултира со побрзо придвижување на секторот градежништво, е барањето на Градежната комора истакнато на денешната прес-конференција. Претседателот на Градежната комора, Ивица Јаќимовски, истакна дека неопходно е интензивирање на работата на компаниите во градежниот сектор, како значајна …

Поскапувањето на материјалите ќе ја зголеми цената на становите Read More »

Растот на БДП во првиот квартал 4,1 отсто, Заев најавува раст и на пензиите


Растот на економијата во првиот квартал од годинава достигна 4,1 отсто. Ова го соопшти премиерот Зоран Заев во орбраќање пред пензинерите на Републичка ревија на песни музика и игри 2019 година. -Кога економијата расте над четири отсто и го достигнува потенцијалот тогаш и пензиите растат и тоа е фер. Денеска на пладне на прес конференција …

Растот на БДП во првиот квартал 4,1 отсто, Заев најавува раст и на пензиите Read More »

Во понеделник првиот јавен повик за фотоволтаични централи со вкупна моќност од 35 мегавати


Оглас за заинтересирани инвеститори за изградба на фотоволтаични централи со вкупна моќност од 35 мегавати на државно земјиште ќе биде објавен во понеделник.  Заинтересираните инвеститори ќе може да аплицираат за изградба на две фотонапонски електрани од по 10 мегавати, од кои една во месноста Азамбегово – Свети Николе и една во месноста Манастирец – Македонски …

Во понеделник првиот јавен повик за фотоволтаични централи со вкупна моќност од 35 мегавати Read More »

Сабота е работен ден, ќе се одработува денот кога Папата беше во посета


  На последната седница, Владата на Република Северна Македонија донесе одлука 8 јуни, сабота, да се одработи за 7 мај, ден којшто беше прогласен за неработен поради посетата на Папата Франциск. Тоа значи дека 8 јуни е работен ден за сите вработени во државната и јавната администрација на територијата на Град Скопје, за вработените и …

Сабота е работен ден, ќе се одработува денот кога Папата беше во посета Read More »

Сугарески: Очекувам сериозно солидни резултати кај капиталните инвестиции


Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески денеска оцени дека според последните показатели има сериозно подобрување во реализацијата на капиталните инвестиции во ресорот што го предводи во првиот квартал од годинава и оти очекува солидни резултати за тековниот квартал. Одговарајќи на новинарски прашања, Сугарески рече дека во првите четири месеци кај гасификацијата се реализирани 27,4 …

Сугарески: Очекувам сериозно солидни резултати кај капиталните инвестиции Read More »

Тевдовски: Приходите во Буџетот согласно планираното, се реализираат сите расходи


Приходите во буџетот се согласно планираното, имаме одлична наплата, тоа значи дека Буџетот може да обезбеди реализација на сите расходи што се во него, односно што се гласани од страна на Собранието, изјави денеска министерот за финансии Драган Тевдовски. Одговорајќи на новинарско прашање во врска со најавениот ребаланс на Буџетот, рече дека секогаш во изминатите …

Тевдовски: Приходите во Буџетот согласно планираното, се реализираат сите расходи Read More »

Овчарите бараат повисоки субвенции или поддршка за предадено грло во кланица


Овчарите бараат повисоки субвенции или поддршка за предадено грло во кланица Зголемување на субвенциите за 800 денари по грло или воведување интервентна мерка–поддршка за предадено грло во кланичен капацитет, ќе побараат од државата одгледувачите на овци. Овие две опции тие ќе ги разгледаат утре, на состанок во Тетово, а целта е, како што велат,изнаоѓање најсоодветно …

Овчарите бараат повисоки субвенции или поддршка за предадено грло во кланица Read More »

До РКЕ поднесени 1.300 барања од исклучени граѓани од парно, најголем дел позитивно решени


До Регулаторната комисија за енергетика биле доставени околу 1.300 барања од граѓани кои се исклучени од системот за парно греење. Најголем дел од барањата се разгледани и во  99,2 отсто од нив е позитивно решено. – Процедурата заврши на 31 мај. Добивме околу 1.300 барања од кои на 1.120 им имаме одговорено. Остануваат уште 180 …

До РКЕ поднесени 1.300 барања од исклучени граѓани од парно, најголем дел позитивно решени Read More »

Иселување – вест е дека некој се вратил


Кога на продавница ќе видите закачен лист на кој пишува дека се бара продавачка, првата асоцијација е дека претходната си заминала на работа во странство. Што не мора да биде точно. Но, кога вашите пријатели доктори ќе ви најават дека интензивно го учат германскиот јазик затоа што планираат иднина во Германија, потоа дека култни кафеани …

Иселување – вест е дека некој се вратил Read More »

ИТ професионалците пасивни баратели на работа


Седумдесет отсто од ИТ професионалците се пасивни баратели на работа. Најбарани се програмерите, особено на сениорски позиции. Ова го покажува истражувањето на компанијата Лаика која го поврзува ИТ секторот од земјава, Србија, Бугарија и Хрватска на една платформа и им помага да најдат работа, но од друга страна и ИТ компаниите да најдат нови кадри. …

ИТ професионалците пасивни баратели на работа Read More »

Се скина кабел на жичницата во Швајцарија, седум повредени


Најмалку седум лица се повредени кога кабел, кој ја придржува гондолата во швајцарско планинско одморалиште, се скина во тек на редовно одржување. Како што наведе полицијата, спасувачи се пратени на жичницата на планината Титлис во кантонот Обвалден, пренесува Ројтерс. Пратени се четири хеликоптери, наведе хеликоптерската служба за итни ситуации.

Ќе се градат три нови патарини


Три нови патарини ќе никнат на автопатите во земјава, кои возачите ќе ги чинат дополнителни трошоци. Владата соопшти дека ќе се изградат патарини на автопатите кај Демир Капија – Гевгелија, но и на новите патни правци Миладиновци – Свети Николе и Свети Николе – Штип. Владата даде зелено светло и за можноста за електронска наплата на патарината …

Ќе се градат три нови патарини Read More »

Расте осигурувањето на имотите


Штета за домаќинствата од излевање инсталации и од пожар се најчестите ризици по кои има исплата на штети во осигурителните компании. Основните ризици од кои граѓаните може да го осигураат својот дом се пожар, гром, експлозија, излевање вода од инсталации, манифестации и демонстрации, паѓање летала и невреме. Од Агенцијата за супервизија на осигурувањето наведуваат дека …

Расте осигурувањето на имотите Read More »

Со новиот царински систем, нема лажен извоз на стоки за затајување ДДВ


Со новиот систем за дигитална обработка на царински декларации и акцизни документи -СОЦДАД се очекува намалување на затајувањето на ДДВ. Зашто Царината, но и Даночната управа преку системот на интеропарабилност ќе имаат увид во целокупното движење на стоките и ќе можат електронски да проверат дали камионите натоварени со стока навистина излегле од државата или и …

Со новиот царински систем, нема лажен извоз на стоки за затајување ДДВ Read More »

Железничка линија Скопје-Солун-Скопје


„Железници на РСМ – транспорт“ информираат дека од 15 месецов се воведува тарифска понуда „Сити стар“ за повратно патување на релација Скопје-Солун-Скопје. Во објавата на веб-страницата на железничкото претпријатие е наведено дека цена на чинење на возниот билетот е во зависност од бројот на патници кои патуваат заедно, но најмногу пет возрасни лица и едно …

Железничка линија Скопје-Солун-Скопје Read More »

Подостапно осигурувањето на домаќинствата, расте бројот на склучени договори


Штета на домаќинствата од излевање инсталации и како елементарна непогода пожар се најчестите ризици по кои има исплата на штети во осигурителните компании. Основните ризици од кои може да го осигураат својот дом се пожар, гром, експлозија, излевање вода од инсталации, манифестации и демонстрации, паѓање летала и бура. Од Агенцијата за супервизија на осигурувањето наведуваат …

Подостапно осигурувањето на домаќинствата, расте бројот на склучени договори Read More »