Захариева: Добрите односи со Ердоган се важни за бугарскиот национален интерес


Министерката за надворешни работи и заменик-премиер на Бугарија Екатерина Захариева за БНТ изјави дека добрите односи со турскиот претседател Реџеп Ердоган се важни за бугарскиот национален интерес. Таа посочи дека Турција е важен трговски партнер на Бугарија и тоа влијае на економијата. Според неа, по склучувањето на договорот меѓу Европската унија и Турција за бегалците, …

Захариева: Добрите односи со Ердоган се важни за бугарскиот национален интерес Read More »

Грција ќе ги продава термоцентралите кај Лерин и на Пелопонез


Грција постигна договор со Европската унија со кој се обврза да продаде неколку големи термоцентрали на јаглен и јагленокопи на државната компанија ДЕИ. На списокот се централата Мелити кај Лерин и комплексот Мегалополи Аркадија во јужна Грција, заедно со нивните јагленокопи. Синдикатите веќе најавија протести против продажбата на централите, стравувајќи дека тоа ќе доведе и …

Грција ќе ги продава термоцентралите кај Лерин и на Пелопонез Read More »

Ципрас: Грција ќе ги реши проблемите до август следната година


Грчкиот премиер Алексис Ципрас во интервју за весникот „Фигаро“ изрази уверување дека проблемите на Грција ќе завршат во август следната година, кога истекува рокот на програмата за спас на земјата. – Првпат верувам дека ова повеќе не е сон. Грција плати една многу тешка цена за европската криза и грчкиот народ направи големи жртви во …

Ципрас: Грција ќе ги реши проблемите до август следната година Read More »

Во Белград уапсен Кељеменди- еден од најбараните криминалци на Балканот


СРБИЈА- Еден од најбараните криминалци на Балканот, Елвис Кељеменди (39) денеска е сослушан во првото основно јавно обвинителство во Белград и одредена му е мерка притвор од 30 дена.Неговитиот адвокат, Небојша Петровиќ, потврди за српски „Курир“ дека неговиот клиент ја негирал вината. Кељаменди е притворен поради кривично дело насилство во семејството и недозволено држење на …

Во Белград уапсен Кељеменди- еден од најбараните криминалци на Балканот Read More »

Србија ќе ги обесштетува девизите штедачи од поранешна СФРЈ


Српската Влада до Собранието достави Предлог за измени и дополнувања на Законот за регулирање на јавиот долг на Србија, со кој се предвидува исплата на заостанатите девизни заштеди на сите штедачи од државите на поранешна Југославија. Со предлогот се предвидува исплатата на штедачите да биде извршена во периодот меѓу 31 август 2019 и 29 февруари …

Србија ќе ги обесштетува девизите штедачи од поранешна СФРЈ Read More »

Земјотрес ја погоди Грција


Земјотрес со интензитет од 4,2 степени според Рихтеровата скала е регистриран околку полноќ во реонот на грчкиот град Катерини, во северозападното крајбрежје на Егејското Море. Атинскиот геодинамички институт соопшти дека еприцентарот на потресот бил на 24 километри северно од Катерини и на 300 километри северозападно од Атина. Нема информации за жртви и предизвикани материјални штети …

Земјотрес ја погоди Грција Read More »

Ратко Младиќ: Ова беше само прво полувреме


По изрекувањето на првостепената пресуда во Хашкиот трибунал, Ратко Младиќ изјави, преку својот син Дарко, дека се додека е жив ќе се бори за откривање на правата вистина за борбата на Србите. – Ова беше само прво полувреме. Ќе се борам да се укинат овие наложени лаги и да се открие правата вистина за борбта …

Ратко Младиќ: Ова беше само прво полувреме Read More »

Вучиќ по пресудата за Младиќ: Не е ден ни за радост ни за тага


Српскиот претседател, Александар Вучиќ, коментирајќи ја денешната пресуда на Судот во Хаг против поранешниот командант на босанските Срби, Ратко Младиќ, кој е осуден на доживотен затвор, рече дека „не е ден ниту за радост ниту за тага“. „Ајде да видиме каква иднина сакаме. Мојата порака до граѓаните е да гледаме во иднината, да размислуваме каде …

Вучиќ по пресудата за Младиќ: Не е ден ни за радост ни за тага Read More »

Доживотен затвор за Ратко Младиќ


Хашкиот трибунал му одреди доживотен затвор на поранешниот командант на босанските Срби, Ратко Младиќ. Судијата Алфонс Орие, во речиси тричасовното читање на пресудата, рече дека Младиќ и неговата војска се виновни за геноцидот во Сребреница, како и за еден куп други злосторства за време на војната во поранешна Југославија. Според пресудата, Младиќ е ослободен за …

Доживотен затвор за Ратко Младиќ Read More »

Пауза во Хаг, на Младиќ не му е добро


Речиси еден час трае паузата во Судот за воени злосторства во Хаг, каде во тек е изрекувањето на пресудата на поранешниот командант на босанските Срби, Ратко Младиќ. Иако беа најавени пет минути одмор, бидејќи Младиќ побара да оди во тоалет, медиумите од регионот дознаваат дека нему, всушност, не му било добро, па во моментов му …

Пауза во Хаг, на Младиќ не му е добро Read More »

Младиќ се појави во судница, ја чека пресудата


Некогашниот командант на војската на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ, дојде на изрекувањето на пресудата против него во Судот за воени злосторства во Хаг. Се товари по две точки за геноцид и пет за злосторства против човештвото. Судијата Алфонс Орие веќе половина час ја чита пресудата. „Советот утврди дека голем број босански муслимани или Хрвати …

Младиќ се појави во судница, ја чека пресудата Read More »

Геноцид во Сребреница, гранатирање на Сараево – денеска пресуда за Ратко Младиќ


Хашкиот трибунал денеска ќе ја објави првостепената пресуда за некогашниот командант на војската на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ, по обвинението за геноцид над муслиманите и за други воени злосторства. Судскиот совет, предводен од судијата Алфонсо Орије, донесе пресуда по 3,5 години судење и уште една година разгледување на случајот од страна на Советот на …

Геноцид во Сребреница, гранатирање на Сараево – денеска пресуда за Ратко Младиќ Read More »

(ВИДЕО) Тепачка во српскиот парламент: Пратеник гаѓаше со компјутерско глувче


Лидерот на Двери Бошко Обрадовиќ денеска на седница на собранискиот Одбор за административни прашања го гаѓаше претседателот на одборот Александар Мартиновиќ бидејќи не му дал збор. Обрадовиќ бурно реагираше, стана и фрли со компјутерското глувче кон Мартиновиќ откако тој како претседател му го прекина говорот. Како што јавуваат српските емдиумите расправијата продолжила и низ ходниците …

(ВИДЕО) Тепачка во српскиот парламент: Пратеник гаѓаше со компјутерско глувче Read More »

(ВИДЕО) Масовна акција во Србија: Уапсени 93 лица, запленети дрога и оружје


Во повеќе одделни акции во Србија, во борбата против криминалот и корупцијата, уапсени се 93 лица, вклучувајќи и шест полицајци, а запленети се околу 3,8 килограми наркотици, соопшти денеска српското Министерство за внатрешни работи. Во рамки на сузбивање на корупцијата и економскиот криминал уапсени се 37 лица под сомнение дека во периодот од 2009 година …

(ВИДЕО) Масовна акција во Србија: Уапсени 93 лица, запленети дрога и оружје Read More »

Брнабиќ: Не е чесно од Србија да се бара да избере меѓу Западот и Русија


„Од Србија не би требало да се бара да избира меѓу Западот и Русија“, изјави српската премиерка Ана Брнабиќ во интервју за „Фајненшал тајмс“, додавајќи дека врските на договорот со Москва не се пречка за кандидатурата на Белград за членство во Европската Унија. Според „Фајненшал тајмс“, изборот на експертот за реформи Брнабиќ за премиер на …

Брнабиќ: Не е чесно од Србија да се бара да избере меѓу Западот и Русија Read More »

Катимерини: Претстои развој на темата околу спорот за името


Атина – Од сите страни пристигнуваат пораки и сигнали кои укажуваат дека претстои развој во однос на темата околу спорот за името на поранешната југословенска Република Македонија, пишува грчки „Катимерини“. Во коментар под наслов „Западот, Скопје и НАТО“, весникот наведува дека една вест што дојде од Сараево покажува дека Западот е активиран да ги затвори …

Катимерини: Претстои развој на темата околу спорот за името Read More »

Кој, колку нафта произведува на Балканот?


Албанија е најголем производител на сурова нафта на Западен Балкан со вкупно производство од 21.000 барели дневно. Србија е на второ место со 20.560 барела производство на дневно ниво, се наведува во извештајот на атинскиот институт за енергетика на Југоисточна Европа, пренесува АТА. Во анализата се наведува дека дневната потрошувачка на нафта во Албанија изнесува …

Кој, колку нафта произведува на Балканот? Read More »

Ѓукановиќ се враќа како претседател на Црна Гора


Поранешниот црногорски претседател и премиер и актуелен лидер на владејачката Демократска партија на социјалистите (ДПС), Мило Ѓукановиќ повторно најави дека не е исклучена можноста на претстојните избори да биде кандидат за претседател на Црна Гора. – На претстојните претседателски избори ДПС ќе предложи доволно квалитетен кандидат, со кој ќе оствари важна политичка победа и ќе …

Ѓукановиќ се враќа како претседател на Црна Гора Read More »

Шпенд Ахмети е старо новиот градоначалник на Приштина


Триесет и деветгодишниот Шпенд Ахмети е старо новиот градоначалник на косовскиот главен град Приштина. Ахмети од Движењето „Самоопределување“ прогласи победа и ги повика граѓаните на Приштина да прослават. „По пребројувањето на гласовите може да ја прогласиме победата во Приштина, иако со тесен резултат. Ви благодарам на сите. Се гледаме на прославата на плоштадот ‘Захир Пајазити‘“, …

Шпенд Ахмети е старо новиот градоначалник на Приштина Read More »

Анкара ги забрани сите ЛГБТ настани


Tурските власти денеска ги забранија сите јавни настани кои ги организира ЛГБТ заедницата во Анкара. Забраната, што стапи на сила синоќа, се однесува на сите ЛГБТ филмови, театарски претстави, панел-дискусии или изложби. Турските власти ја донеле оваа одлука поради безбедносни причини, бидејќи таквите настани би можеле да испровоцираат реакции од некои социјални групи поради „чувствителниот …

Анкара ги забрани сите ЛГБТ настани Read More »