Капсулата на SpaceX се спои со Меѓународната вселенска станица

Само 19 часа по лансирањето од Флорида, и со кратка пауза во меѓувреме со музиката на „Блек сабат“, двајца астронаути на Наса ја споија капсулата на екипажот на SpaceX Dragon со Меѓународната вселенска станица (ИСС) во неделата што е меѓник за нивната историска мисија.

Прецизниот потег на 420 километри над Земјата, и двете вселенски летала патуваат со брзина од 28.000 километри на час, беше прв пат од јули 2011 година кога едно американско летало во кое има луѓе по пензионираниот вселенски шатл „Атлантис“, што заврши со вакво рандеву.

Исто така, тоа беше првото спојување во вселената на ИСС на летало кое е изработено од приватен субјект, компанијата SpaceX основана од милијардерот претприемач Елон Маск, кој се распадна во солзи на прес-конференција во саботата по лансирањето.

Спојувањето е направено над границата на Кина и Монголија, екипажот на ИСС трипати во морската традиција ѕвонеше на ѕвончето на станицата за да сигнализира ново пристигнување.

Тоа беше особено потресен момент за астронаутот Даг Харли, кој ја пилотираше мисијата во 2011 година што ја затвори 30-годишната програма на шатл и сега е дел од првиот тест-лет од проектот вреден 6,2 милијарди американски долари на приватно-јавно партнерство, познато како програма за комерцијални екипи.

„Вистинска чест е да се биде мал дел од овој деветгодишен обид од последниот пат кога вселенски брод на САД се приклучи на ИСС “, рече тој, истакнувајќи дека SpaceX Dragon е само првиот од новата генерација на приватно изградени вселенски летала, вклучувајќи го и „Боинг CST100-Starliner“, што треба да ги носи луѓето.

„Ова е неверојатно време да се биде во Наса… нови летала што треба да се летаат, продолжувајќи ги мисиите во пониската Земјина орбита, а потоа до Месечината и Марс“.

Харли и другиот член на екипажот Боб Бенкен започнаа да се спојуваат во неделата со песната на „Блек сабат“ – „Планета Караван“, која им ја пуштаа контролорите на мисијата во Хоуторн, Калифорнија, музички интервал пред нивното повторно обединување со колегата на Наса, Крис Касиди, кој е на ИСС од средината на април.

Двајцата Американци, и двајцата ветерани од вселенските патувања, ќе поминат до четири месеци во орбитата околу Земјата, додека инженерите од SpaceX го анализираат секој аспект на изведбата на нивните вселенски бродови.

Принудното лансирање во саботата, откако беше одложено од лошите временски услови од средата, го запали небото над Кејп Канаверал, додека ракетата „Фалкон 9“ испушти трага низ Атланскиот океан на 12-минутно патување до орбитата. Капсулата можеше да се види на небото над Велика Британија, следејќи на ИСС.

„Помина премногу долго време“, рече Џим Бридстајн, администраторот на Наса. „Беше само неверојатен ден. Дишам со олеснување, но нема да славам додека Боб и Даг не се безбедно дома“. (Гардијан)