Како да направите француско универзално тесто – за најдобрите печива


Научете како да го направите француското сенаменско тесто од кое можете да ги направите најдобрите печива.

Многу домаќинки избегнуваат да го месат тестото, но тоа не мора да биде комплицирана процедура ако го следите секој чекор. Од тестото можете да направите тестенини, њоки, кифлички, меки крофни, слатки пецива… Ви носиме одличен рецепт за француско тесто без јајца од кое можете да ги направите најдобрите и најмеки пецива кои ќе бидат свежи следниот ден.

Состојки:

– 1 кг брашно
– 400 мл топла вода
– 3 лажички шеќер
– 2 лажички сув квасец
– 2 лажички сол

Подготовка:

Чекор 1
Оставете го квасецот да се активира
Во еден сад измешајте топла вода, шеќер и квасец, па сè убаво измешајте. Потоа покријте и оставете да се активира 10 минути.

Чекор 2
Додадете го брашното
Потоа во активираниот квасец додадете просеано брашно и сол. Се замесува кратко, па се прелива со маслото и се замесува тесто кое не е лепливо, но сепак влажно.

Чекор 3
Замесете тесто
Покријте и оставете го да отстои 10 минути, а потоа замесете тесто на набрашнета површина. Повторете ја истата постапка уште четири пати и тестото е подготвено за употреба. Направете го пецивото по желба, па печете го во загреана рерна на 200°C околу 20-30 минути.