Истрага за полов напад на немоќно лице во Битола – сѐ е пренесувано на Јутуб


Фото: Б. Грданоски

Основното јавно обвинителство Битола донесе наредба за спроведување истражна постапка против 23-годишник осомничен за кривично дело „полова злоупотреба на немоќно лице од член 187 став 1 од Кривичниот законик“, а Судот му определи мерка притвор во траење од 30 дена.

Како што информира ОЈО, на 23 април, во својот дом во Битола, осомничениот полово злоупотребил лице со трајно душевно заболување, го навел да изврши полово дејствие, а чинот го снимал и го пренесувал во живо на регистриран канал на Youtube.

-Надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот суд во Битола достави предлог за определување мерка притвор за осомничениот. Оценувајќи дека предлогот е оправдан и законски основан, Судот определи притвор во траење од 30 дена, соопшти ОЈО.