Ѓоковиќ го загуби судскиот спор, чека депортација од Австралија

Пресудата на тројцата федерални судии беше едногласна. Ѓоковиќ во соопштение изјави дека е „екстремно разочаран“, но дека ќе ја почитува одлуката на судот


 

Новак Ѓоковиќ го губи судскиот спор во Австралија околу неговот пристигнување без да биде вакциниран. Српскиот тенисер се соочува со депортација откако тројца судии на Федералниот суд пресудија во корист на одлуката на владата да му ја укине визата. Ѓоковиќ го загуби обидот да ја поништи својата депортација, објави судијата на Федералниот суд. Од него ќе се бара да ја напушти Австралија. Пресудата беше едногласна. Ѓоковиќ нема право на жалба на оваа одлука на судот.

Адвокатите на Ѓоковиќ побараа време да размислат за одлуката и судот ќе се врати за околу половина час, но неговиот правен тим веднаш не навести дека ќе преземат дополнителни дејствија за да се запре неговата депортација. 
 
Главниот судија Џејмс Алсоп објави дека судот едногласно го отфрлил барањето на Ѓоковиќ, а трошоците треба да ги плати тениската ѕвезда.
 

Она што главниот судија го нагласи е дека судот не одлучува дали одлуката на министерот за укинување на визата е праведна туку дали е законска, што го оспорија адвокатите на Ѓоковиќ.

Последното од серијата рочишта за случајот со одземањето на визата на Новак Ѓоковиќ во судот во Мелбурн, заврши нешто пред пет часот наутро по средноевропско време, а одлуката беше објавена околу 7:30.

Што се однесува до излагањето на двете страни на ова рочиште, сè се вртеше околу тоа дали Новак Ѓоковиќ е или не икона на противниците на вакцинацијата во Австралија и дали затоа е закана за здравствената состојба во таа земја.

Адвокатите на Ѓоковиќ тврдеа дека тоа не е точно и дека тој никогаш не ни рекол дека се противи на вакцинацијата. Тие тврдат дека министерот нема докази дека престојот на Ѓоковиќ во земјава ќе поттикне собирање на антивакцини или нивно агресивно однесување.

Одлуката на Судот е голем неуспех за стремежот на Ѓоковиќ да ја освои 10-тата титула на Австралија опен и рекордната 21. грен слем титула. 
Ѓоковиќ потоа издаде соопштение во кое вели дека е „екстремно разочаран“ од пресудата, признавајќи дека тоа значи дека „не може да остане во Австралија и да учествува на Австралија опен“. „Ја почитувам пресудата на судот и ќе соработувам со релевантните органи во врска со моето заминување од земјата“, рече тој.
 

„Не ми беше пријатно што фокусот во изминатите недели беше на мене и се надевам дека сите сега ќе се концентрираме на играта и турнирот што го сакам.

Ѓоковиќ им се заблагодари на сите кои беа со него во оваа ситуација.

„Би сакал да им посакам на играчите, официјалните лица на турнирот, персоналот, волонтерите и навивачите сѐ најдобро на турнирот. Конечно, им благодарам на моето семејство, пријателите, тимот, навивачите, моите драги Срби за нивната континуирана поддршка. Сите вие ​​бевте голем извор на сила за мене“, заврши Ѓоковиќ.

На одлуката претходеше сослушување во судот. Во меѓувреме, Австралија опен го објави распоредот на првиот ден. Доколку судската пресуда беше позитивна за Ѓоковиќ, тој ќе го одиграше последниот натпревар од првиот ден на Австралија Опен против српскиот тенисер Миомир Кецмановиќ околу 11 часот по средноевропско време на „Род Лејвер Арена“.

Што се однесува до излагањето на двете страни на рочиштето, сè се вртеше околу тоа дали Новак Ѓоковиќ е или не е икона на противниците на вакцинацијата во Австралија и дали затоа е закана за здравствената состојба во таа земја.

Адвокатите на Ѓоковиќ тврдеа дека тоа не е точно и дека тој никогаш не ни рекол дека се противи на вакцинацијата. Тие тврдеа дека министерот нема докази дека престојот на Ѓоковиќ во земјава ќе поттикне собирање на антиваксерите или нивно агресивно однесување.

Тие тврдеа дека министерот го искажал својот став дали Ѓоковиќ е против вакцинација заснован на една статија на Би-Би-Си од пред две години.

Правниот тим кој ја бранеше одлуката на министерот за имиграција за укинување на визата аргументираше дека ставот на Ѓоковиќ за вакцинацијата е добро познат и дека тој е херој на заедницата која се противи на вакцинацијата и како таков може да ги охрабри другите да размислуваат слично во земја каде што над 90 отсто од постарите од 12 години се вакцинирани.

Многумина го сметаа коментарот на судиите дека министерот не мора да дава буквален доказ дека Ѓоковиќ навистина се противи на вакцинацијата, туку дека може да се заклучи врз основа на сопствениот разум, за тежок удар за одбраната на Ѓоковиќ.

Ѓоковиќ досега не бил вакциниран, а на рочиштето можел да ги објасни своите ставови пред судот, но тој одбил. Ова може да биде клучно при донесување одлуката, пренесоа агенциите.

Лондонски „Гардијан“ пишуваше дека Ѓоковиќ изјавил оти австралискиот министер за имиграција не го прашал за неговите ставови за вакцинацијата и не го разгледал влијанието на неговото депортирање врз антивакцинацијата.

Ѓоковиќ ги изјави овие тврдења во дополнителни писмени поднесоци, објавени во неделата, кога Федералниот суд започна со расправа за неговиот случај кој конечно ќе одреди дали да му ја врати визата, која министерот Алекс Хок ја откажа во петокот.

Хок заклучи дека присуството на Ѓоковиќ во Австралија може да ризикува „граѓански немири“ бидејќи тој е „талисман на антивакцининалните чувства“ поради неговите претходни изјави и јавната перцепција за неговите ставови за вакцинацијата.

Во изменетите поднесоци поднесени во текот на ноќта, адвокатите на Ѓоковиќ додадоа контра-аргумент дека откажувањето на визата, исто така, ќе има ефект на поттикнување анти-ваксерски чувства.

„Нерационално, нелогично или неразумно беше министерот да не го земе предвид влијанието на смената на Ѓоковиќ врз антивакцинирачкото чувство“, поднесоа тие.

Адвокатите на Ѓоковиќ предупредија дека Хок нема право да му ја откаже визата на Ѓоковиќ врз основа на „измислици без докази“ за немири доколку остане, без да го земе предвид обратното: ефектот од неговото депортирање.

Но, главниот судија Џејмс Алсоп го прекина адвокатот на Ѓоковиќ, Николас Вуд, за да забележи дека употребата на терминот „докази“ може да „заведе“ затоа што носителот на одлуки има право да ја користи и сопствената „перцепција и здрав разум“.

Адвокатите на Ѓоковиќ, исто така, ги оспорија тврдењата дека тениската ѕвезда е антиваксер, тврдејќи дека тоа се засновало на една изјава во април 2020 година „пред да бидат достапни вакцините против ковид“.

Ѓоковиќ подоцна го разјасни својот став кога рече дека „не е експерт“, дека ќе остане со „отворен ум“, но сака да има „опција да го изберам она што е најдобро за моето тело“, велат тие.

 

„Немаше никаков доказ пред министерот дека Ѓоковиќ некогаш ги повикал другите да не се вакцинираат. Навистина, ако ништо друго, однесувањето на Ѓоковиќ со текот на времето открива ревносна заштита на неговата приватност наместо какво било застапување“.

Бранителот на државата Австралија, Стивен Лојд, на сослушувањето одговори дека министерот има право да заклучи дека Ѓоковиќ „можеше да се вакцинира ако сакаше“.

Во судските документи, исто така објавени во неделата наутро, Хок изјави дека нема „доволна основа за судот да донесе заклучок“ дека тој не ги земал во предвид немирите во случајот на депортација на Ѓоковиќ и дека одговорноста е на Ѓоковиќ да докаже дека не го сторил тоа.

Тие наведоа дека во својата одлука министерот ја истакнал поддршката во Австралија и во странство за Ѓоковиќ да остане, ризикот за глобалната репутација на Австралија, ризикот за домаќин на Австралија опен и „појавата на политички мотивирано одлучување“.

Тоа покажа дека министерот соодветно ги разгледал последиците од смената на Ѓоковиќ, поднесоа тие.

Сослушувањето во неделата започна со изјава на главниот судија Џејмс Алсоп, во која објаснува дека додека жалбата е можна во случај да одлучува судија поединец, но не и кога за тоа се произнесува судот во полн состав.