Дизајнерска кампања: Меланија Трамп го повтори црвениот фустан на Валентино, Џил Бајден во морнарско сина боја


Додека првата дама Џил Бајден ја завршуваше турнејата во три држави во понеделникот вечерта, нејзината претходничка Меланија Трамп го имаше своето прво јавно појавување по некое време, при што беше домаќин на собирање средства на републиканците во Њујорк.

Иако не е тајна дека политичките сопруги можат да помогнат да се привлечат или не гласачите – понекогаш во еднакви мерки – сегашната и претходната прва дама ја разбираат моќта на медиумите. 

Меланија Трамп го максимизираше гламур-факторот носејќи црвен фустан на Валентино со црвени салонкиод Џими Чу. Истиот модел таа го носеше во април 2017 година за да се сретне со кинескиот претседател Кси Џинпинг и неговата сопруга Пенг Лијуан во Мар-а-Лаго, според стилистот на Трамп, Ерве Пјер.

Пјер мислеше дека го купил фустанот во продавницата Валентино на Апер Ист Сајд, но не можеше да каже со сигурност во вторник. Изборот навидум беше направен врз основа на тековниот топлотен бран што го зафати североисточниот дел.

Што се однесува до тоа зошто е избран фустанот на Валентино, Пјер во вторникот рече: „Не знам зошто. Лето е . Немаше посебна причина освен тоа што ѝ се допаѓа овој фустан и [таа] не го носеше некое време“.

Пјер беше меѓу присутните на собирањето средства во пентхаусот Трамп Тауер за републиканците од Log Cabin, група која ги поддржува правата на LGBTQIA+. Групата го промовираше настанот на „Х“. Наводно собрала 1,4 милиони долари.

Ако Меланија Трамп се одлучи за републикански црвен фустан, Џил Бајден избра темносин фустан со бели хоризонтални риги од CH Carolina Herrera и бела кратка јакна за турнејата во три држави во вторник. Како дел од овонеделниот самит на Организацијата на Северноатлантскиот договор, Бајден ќе се врати на глобалната сцена во среда, кога ќе биде домаќин на сопружниците и партнерите на НАТО сојузниците и земјите партнери на бранч во Националниот музеј на американската историја на Смитсонијан. А во четврток првата дама ќе приреди ручек за сопружниците и партнерите во Кемп Дејвид.