Дали скорешните видео снимки на Путин биле „исценирани“?

Каналот Генерал СВР на Телеграм, кој одамна објавува инсајдерски информации од Кремљ, тврди дека клучните личности веруваат оти Путин е неизлечиво болен што ја промени динамиката во Русија


Состаноците на Путин од оваа недела, наводно, биле снимени порано и пуштени во деновите кога е отсутен од јавноста

 

 Јавните настапи на Владимир Путин, наводно, биле „инсценирани“ минатата недела за да се прикрие отсуството од должностите, што покрена нови шпекулации за неговото здравје, тврди извор од опозицијата.

Како што се тврди, на неколку состаноци биле користени стари снимки во видео појавувања.

Доверливиот помошник Николај Патрушев – поранешен шеф на ФСБ – сега е во виртуелна контрола над Кремљ и е примател на брифинзи од највисоко ниво кои вообичаено би оделе директно до Путин, тврди каналот Генерал СВР на Телеграм.

Истиот медиум претходно тврдеше дека лекарите му наредиле на Путин да се подложи на операција поврзана со состојба на рак и дека го предвидел неговото привремено исчезнување и покрај војната во Украина.

Во својата последна објава, каналот – кој тврди дека има инсајдерски информации од Кремљ – рече дека клучните личности веруваат дека Путин е неизлечиво болен што ја промени динамиката во Русија.

Неговото отсуство „од вторникот“ не може да се потврди, но каналот рече дека неговиот персонал „прикажува однапред снимени видеа од неговите состаноци“.

За состаноците лице в лице со шефот на „Ростех“, Сергеј Чемезованд, шефот на „Росатом“, Алексеј Лихачев, беше речено дека се одржале во средата и четвртокот, но се вели дека тие се одржале порано и биле зачувани за да се остави впечаток дека Путин е активен.

Не беше јасно дали настапот на Путин во петокот во виртуелниот Совет за безбедност исто така се смета за „инсцениран“.

Тогаш Путин тврдеше дека Западот се обидува да ги хакира клучните веб-страници на руската влада.

Во објавата не е јасно дали неговото наводно отсуство е поради операција или друга цел.

Путин задржа низок профил за време на викендот кога руските сили ги зголемија своите напади врз Украина.

Само Патрушев – секретар на Советот за безбедност и тврдокорен провоен сојузник на Путин – моментално одржува официјална комуникација со претседателот, рече каналот.

„Да видиме колку ќе трае ова, но ситуацијата станува напната“, рече каналот Генерал СВР.

„Факт е дека елитите не се подготвени да го доживеат Патрушев како личност која го гарантира моменталното статус-кво. Сите добро знаат дека ако Владимир Путин ненадејно или постепено се пензионира, тогаш ситуацијата радикално ќе се промени“.

Путин „е болен и има болести кои се неизлечиви, онколошки, кои се во фаза која денес не може да се излечи, Паркинсонова болест и шизоафективно нарушување“.

Рускиот лидер „секако го добива најнапредниот, најиновативниот третман и има способност да си го продолжи животот, нема сомнеж за тоа“.

Но, не беше јасно кога неговата состојба може да се влоши.

„Постои општо чувство, вклучително и кај присутните лекари, дека сето тоа нема да трае многу долго“, се вели во објавата.

„Но, повторно, веќе рековме дека многу луѓе мислат дека сега Путин ќе умре и нешто радикално ќе се промени“.

Има луѓе во владата подготвени да ги „саботираат“ обидите за продолжување на репресивниот стил на владеење на Путин, откако тој ќе биде принуден да замине.

Победата на Украина во војната би го поттикнала овој процес.

„Има луѓе [ на позиции на моќ] кои се подготвени да помогнат во големи промени“, се вели во објавата.

Ова може да вклучи ослободување на „политички затвореници“ како што се непријателите на Путин, Алексеј Навални.

„Сите во елитата добро знаат до што ќе доведе смртта на претседателот. Ќе има голема прераспределба, нема гаранции ниту за војниците, ниту за некој од безбедносните сили. Едноставно, нема“.

Редовните тврдења на антипутинскиот канал за неговите медицински проблеми се наводно засновани на „разузнавањето“ од протеран генерал-полковник од Кремљ, кој е познат по алијасот Виктор Михаилович.

Неодамна тој тврдеше дека Путин бил подложен на отстранување на течност од стомакот, што може да укажува на сериозни медицински проблеми, но немаше официјална потврда.

Каналот е исто така поврзан со политичкиот аналитичар, професорот Валери Соловеј – кој тврди дека има детално знаење за наводните здравствени проблеми на Путин.

Соловеј – кој може да се пофали со тајни извори во Кремљ – рече во интервју за каналот на Јутјуб „Живои гвозд“: „Непобитен факт е дека [Путин] има цел куп доста сериозни болести“.

Путин – кој во октомври ќе има 70 години – неодамна не учествуваше на годишен меч во хокеј на мраз, кој вообичаено е редовен натпревар во неговиот дневник.

Минатата година тој за играњето хокеј на мраз рече: „Го продолжувате животот, го правите поквалитетен и со подлабоко значење“.

Каналот рече: „Победата над режимот на Путин ќе донесе не само мир, туку и просперитет на Русија, затоа, парадоксално… победата на Украина ќе доведе до колапс на режимот на Путин и, соодветно, до ослободување на Русија. [и] сите граѓани на Руската Федерација кои … се подготвени да живеат слободно и да се развиваат без никакви ограничувања од овој криминален режим“. (Според агенциите)