Ангела Меркел излезе од самоизолација

Германската канцеларка Ангела Меркел излезе од самоизолација и им се врати на своите државнички обврски, откако тестовите на коронавирус три пати по ред беа негативни, соопшти нејзиниот портпарол.

Меркел беше во самоизолација и работеше од дома откако на 20 март ја вакцинирал лекар за кого подоцна се утврди  дека е заразен со коорнавирус, наведоа британските медиуми.