ВМРО-ДПМНЕ најавува импичмент за Пендаровски

ВМРО-ДПМНЕ се подготцуца за импичмент на претседателот Стево Пендаровски. Портпаролот на опозициската партија, Димче Арсовски, по тој повод истакна дека се разгледуваат сите можности...

Минатото како оружје против иднината

ЕРОЛ РИЗАОВ Најголемите опасности кои се попречуваат да не се остварат вековните идеали да се има просперитетна и убава европска држава се: примитивизмот, провинционализмот, заостанатоста,...

Совет

ЛЕЈЛА САБИТ Во Македонија секој знае сѐ, секој знае повеќе од вас, никој не трпи критики, сите чекаат аплаузи отколку свирежи, сите сакаат гага отколку...

Трамп може да остане на власт дури и ако не победи на изборите

ФАРИД ЗАКАРИЈА  Со одбивањето да се посвети на мирен трансфер на власта, претседателот Трамп вознемири многумина кои стравуваат дека тој ќе одбие да ја напушти...

Дневник од карантинот на еден актер (25)

ВАСИЛ ЗАФИРЧЕВ „Впрочем, не се тркаламе само ние во овие грозни црнила што зјапнале пред нас наместо иднина. Сиот свет.“           ...

Љупчо Петрески и анонимен автор добитници на наградата „ПЕГАЗ“ за најдобар...

Љупчо Петрески со ракописот „Лазарка“ и анонимен автор со „Мртвите знаат најдобро“ се победници на конкурсот за најдобар необјавен роман на годината „ПЕГАЗ“, кој...

„Три генерации македонска мода“: Првата дама Ѓоргиевска го поддржува културното наследство

На иницијатива на сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска, а во соработка со професори при Институтот за дизајн и инженеринг на облека при Технолошко-металуршкиот факултет...

Околу 1.500 учесници в недела ќе трчаат на Виз Ер Скопски...

Низ улиците на македонската престолнина в недела, на 4 октомври, по 16. пат ќе се одржи Виз Ер Скопски маратон. Директорот на трката, Кире...

Се одложи судењето за „Тортура“, не дојде судијката

Судијката Александра Ристеска, не дојде на рочиште, по што се одложи денешното рочиште за случајот „Тортура“ каде првообвинет е поранешниот директорот на УБК, Сашо...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ