„Блумберг“: САД ќе протерат руски дипломати поради случајот „Скрипал“

Американскиот претседател Доналд Трамп има намера да протера повеќемина руски дипломати поради скандалот со труењето на поранешнит руски таен агент Сергеј Скрипал во Велика Британија, тврди „Блумберг“.

Како што јави дописникот на МИА од Вашингтон, изданието повикувајќи се неколку извори од американската администрација, наведува дека Трамп е подготвен да протера десетина руски дипломати од САД.

Истите извори тврдат дека таквата одлука може да биде објавена в понеделник, иако истакнуваат дека решението на Трамп сè уште не е целосно утврдено.

Во некои американски медиуми претходно беа објавени информации дека Советот за национална безбедност на САД препорачал протерување на руски дипломати во врска со „атентатот врз Скрипал во Велика Британија“.

Претходно, и официјалниот претставник на Стејт департментот, Хедер Науерт не ја исклучи можност за воведување санкции кон Москва во врска со случајот Скрипал.

Сергеј Скрипал, поранешен соработник во руската воена раззузнавачка служба ГРУ, и неговата ќерка беа затруени со нервен гас на 4 март во парк во англискиот град Солсбери. Тие сега се во кома и не се знае дали ќе преживеат. Според лекарски извори, нивната состојб е „стабилна, но критична“.