(Видео) Најдобар трик за чистење на решетката од рерната – потребни се само две состојки


Никој не сака да ја чисти рерната. Без оглед на производот што го користите, тоа нема да ја отстрани маснотијата што се прска низ целата внатрешност на рерната, што значи дека нема да „умрете“ од макотрпно триење.

Еден од деловите што сите домаќинки најмногу мразат да рибаат е решетката. Не е лесно да се повлече жицата за чистење помеѓу решетките, да се фаќа малку од едната страна малку од другата …

Добрата вест е дека не мора да го правите тоа. Една домаќинка открила трик на „ТикТок“ за да го исчисти овој најнепопуларен дел од рерната без чистење!

Потребни ви се само две работи: една таблета за миење садови и фолија. Завиткајте ја решетката во фолија и ставете ја во када. Истурете топла вода доволно за да ја покриете решетката, додадете ја таблетата и оставете ја да се кисне решетката да се исуши и тоа е тоа! Тврдоглавите дамки од маснотии ќе исчезнат без дури да земете сунѓер во рацете!

Погледнете во пракса како изгледа …