Важен за имунитетот, притисокот и шеќерот – повеќето луѓе не ни знаат што е витамин Ф, а ова се намирниците каде што го има најмногу!

Веќе знаете колку се важни витамин Ц, цинк и други работи што го зајакнуваат имунитетот.

Но, дали знаете што е витамин Ф и во која храна се наоѓа?

Витамин Ф е израз што се користи заеднички за две масти кои се од витално значење за нормалното функционирање на организмот.

Есенцијалните масни киселини кои заедно создаваат витамин Ф се нешто што нашето тело не може да го „направи“, па затоа мора да се внесат преку исхраната.

Тоа се масни киселини АЛА и ЛА, кои ги регулираат мозочните и кардиоваскуларните функции. Откриени се во 1920-тите, кога научниците утврдиле дека диетата без маснотии има негативен ефект. За што е важен витаминот Ф? Изворот се калории, помага во градењето и одржувањето на клеточната структура, растот и развојот, а телото ги претвора во други масти неопходни за одржување на системот. Учествува во создавање на супстанции што го регулираат крвниот притисок, згрутчување на крвта, имунитет и други функции на телото. Симптоми на недоволно внесување на витамин Ф. Отсуството на овој витамин може да доведе до разни симптоми како што се проблеми со мозокот или видот, сува кожа, опаѓање на косата, бавно заздравување на раните или забавен раст кај децата.

Како делува витамин Ф?

Овие две масти ги намалуваат воспалителните процеси и ризикот од дијабетес 2, го регулираат нивото на шеќер во крвта, го зајакнуваат срцето, се особено важни за бремените жени поради развојот на фетусот и постојат докази кои сугерираат дека тие се важни за менталното здравје.

Во кои намирници се наоѓа?

Ако ги земате со доволно храна, не треба да земате додатоци. Повеќето од препорачаните прехранбени производи ги содржат обете овие масни киселини, во различни пропорции. Маслиновото масло, семки од сончоглед, бадеми, но и соја и пченкарно масло, се богати со оваа супстанца.

Го има и во лененото семе и во маслото, чиа семе и ореви.

 

Во помали количини, ќе најдете и витамин Ф во масна риба, млечни производи и јајца.