Телото на американски планинар пронајдено 22 години по исчезнувањето во Перу


Телото на американски планинар е откриено од двајца колеги американски алпинисти 22 години откако исчезнал по лавина на перуанските Анди.

Американските браќа Рајан Купер и Весли Ворен го пронајдоа телото на Бил Стампфл на 27 јуни на планината Хуаскаран, според Џозеф Стампфл, синот на Бил.

Алпинистите се симнувале од планината во Перу, Кордилера Бланка по неуспешен обид да стигнат до врвот од 22.000 стапки кога го пронашле телото, на околу 16.500 стапки.

Купер изјави за Си-Ен-Ен во вторникот дека забележале објект што не се вклопил баш во пејзажот и решиле да го истражат.

Тој рече дека мразот ги зачувал телото и неговите работи, а венчалниот прстен, шлемот, чизмите за планинарење и јакната на Стампфл се непроменети.

Браќата успеале да го идентификуваат Стампфл така што пронашле торба закачена на неговото тело, во која ја пронашле неговата лична карта, камера, пасош, паричник и очила – кои исто така биле недопрени, објасни Купер.

„Некој го сакаше и некој сакаше да се врати дома“, рече Купер. „Штом дознав дека е американски алпинист, знаев дека имаме одговорност да го пронајдеме семејството и да им ја соопштиме веста“, рече Купер.

Стампфл и двајца негови колеги алпинисти и пријатели, Стив Ерскин и Метју Ричардсон, беа убиени од лавина на планината Хуаскаран на 24 јуни 2002 година, изјави неговата ќерка Џенифер Стампфл за Си-Ен-Ен во вторникот. Нивните тела никогаш не биле откриени, освен телото на Ерскин, рече таа. Стампфл во тоа време имал 58 години.

Неговото тело беше извлечено и симнато од планината на 5 јули од страна на Перуанското здружение за спасување на планина и перуанската национална полиција по координација со семејството на Купер и Стампфл.

Неговото тело е однесено во мртовечница во градот Јунгај на обдукција, објави Националната полиција на Перу на X во вторникот.

Купер, роден во Лас Вегас, Невада, ја повикал својата сопруга и ја известил за своето откритие истиот ден кога наишол на телото на Стампфл. Тој побара од неа помош да го најде семејството на Стампфл, бидејќи тој сè уште беше на планината Хуаскаран со ограничена мобилна услуга.

По многу онлајн истражување, сопругата на Купер успеала да го лоцира Џозеф и му се јавила на 29 јуни.

„Му реков дека ја знам локацијата на неговиот татко. Му кажав за прстенот и личните предмети“, изјави Купер.

Неговиот мотив беше да му помогне на семејството да се затвори, објасни Купер.

„Без тело, нема начин да се најде мир со тоа“, рече Купер.

Купер, исто така, разговараше со Џенифер и вдовицата на Стампфл, Џенет по телефон, пред да испрати фотографии од личната карта на Стампфл и други работи до семејството.

По толку многу години, веста дојде како емотивен шок за семејството на Стампфл.

„Срцето само ми потона. По 22 години бев во ред со фактот дека тој е таму. Тој е дел од планината. Како никогаш нема да го вратиме. Фактот што го пронајдоа, ги отвори сите рани“, изјави Џенифер за Си-Ен-Ен во вторникот.

„Нема подготовка за моментално убиство на вашиот сопруг“, рече Џенет, додавајќи дека никогаш не помислила дека телото на нејзиниот сопруг ќе биде откриено. „Тоа е одговор на толку многу молитви од толку многу луѓе“.

Џенет рече дека нејзиниот сопруг сакал да се качува по планини. „Тој толку многу уживаше. Тој рече дека отсекогаш се чувствувал најблиску до Бог кога стигнал на врвот на планината“, рече Џенет.

„После 22 години… Бев малку шокиран, ми требаше време да обработам сè“, рече Џозеф, додавајќи „сега е време да го донесам дома со надеж“.

По обдукцијата во Јунгај, телото на Стампфл било пренесено во градот Хуарез, објасни Џозеф. Стампфл ќе биде одведен во погребалното претпријатие во Лима каде ќе биде кремирано, а пепелта ќе биде испратена до семејството во САД.

Додека Купер е благодарен што конечно успеа да го затвори семејството Стампфл, откритието исто така беше обоено со тага.

Тој се надеваше дека телото на Ричардсон можеби е прикачено на Стампфл со јаже, но тоа не беше случај и „тој сè уште го нема денес“.

Тој, исто така, стравува дека глобалното затоплување можеби одиграло улога во неговото откритие, со одмрзнување на мразот на највисокиот тропски планински венец во светот.

„Тој беше целосно изложен и повеќе не беше во мраз. Процесот на одмрзнување се случи“, рече Купер.

Од 1950-тите, речиси сите глечери во светот се повлекуваат, според извештајот на Меѓувладиниот панел за климатски промени. Во просек, глечерите во регионот на Андите – Боливија, Колумбија, Еквадор и Перу – изгубиле над 50 отсто од нивната покриеност од 1960-тите.

„Андите се влошуваат повеќе од кој било друг планински венец во регионот“, рече Купер, додавајќи дека променливите услови се дел од она што го спречило да се искачи на планината Хуаскаран.

„Глечерите се топат, пејзажот се промени. Сега претставува опасен пејзаж“, рече тој. (Си-ен-ен)