Супер редок, виолетово-розов дијамант на аукција, може да достигне цена од 38 милиони долари

ХОНГ КОНГ (Ројтерс) – Екстремно редок, живописен пурпурно-розов дијамант миниран во Русија се очекува да достигне цена до 38 милиони долари кога ќе се најде под чеканот на 11 ноември, соопшти во понеделникот аукциската куќа Сотби.

Овалниот скапоцен камен, кој го носи името на рускиот балет „Духот на розата“, е најголемиот од ваков вид понуден на аукција. Трендот за обоени камења се зголеми како класа на средства од супер богатите во последниве години.

Миниран од рускиот производител на дијаманти Алроса, дијамантот од 14,83 карати е исечен од најголемиот розов кристал досега пронајден во Русија, соопшти Сотби

“Појавата на розови дијаманти во природата е исклучително ретка во која било големина. Само еден процент од сите розови дијаманти се поголеми од 10 карати”, рече Гери Шулер, светски претседател на одделот за накит во Сотби.

Дијамантите во природна боја се јавуваат затоа што поседуваат одредена решеткаста структура што ја прекршува светлината за да произведе обоени, а не бели камења.

Розовите дијаманти се и ретки и естетски високо ценети од колекционерите, велат аналитичарите.

Скапоцениот камен е прикажан во Хонг Конг, Сингапур и Тајпеј пред да се најде на аукција во Женева на 11 ноември.