Шеста жртва на коронавирусот во Грција, потврдени 464 заразени случаи

Грција – Уште едно лице го загуби животот од коронавирусот во Грција, со што бројот на починати во земјата се искачи на шест, додека пак потврдени се 464 заразени случаи со Ковид-19, од кои 46 се во изминатите 24 часа, јави дописничката на МИА од Атина.

Претставникот за коронавирус при Министерството за здравство на Грција, професорот Сотирис Циодрас на денешната редовна прес-конференција изјави дека од потврдените случаи, 72 имаат неодредено потекло, хоспитализирани се 78 лица на просечна возраст од 68 години, а 16 се приклучени на респиратори во болниците во Солун, Атина и Патра.

Досега, 19 лица се пуштени од болница.

Во однос на смртните случаи, професорот Циодрас рече дека станува збор за мажи кои имале сериозни здравствени проблеми.