Создавањето на Владимир Путин | ПАТОТ ОД ДРЖАВНИК ДО ТИРАН (3)

Путин во Грузија ја повлече првата линија во песокот

Незадоволството на Путин од тоа што САД беа единствениот хегемон по Студената војна најмногу дојде до израз во неговиот жесток говор во 2007 година на Минхенската безбедносна конференција. „Една држава и, се разбира, прво и основно Соединетите Држави, на секој начин ги надминаа своите национални граници“, изјави тој пред шокираната публика. По Студената војна беше наметнат „униполарен свет со еден центар на авторитет, еден центар на сила, еден центар на одлучување“

Роџер Коен

На самитот на НАТО во Букурешт Франција и Германија беа против членството на Украина и Грузија во НАТО. Компромисот роди декларација која беше најлоша можна. Украина и Грузија останаа со празно ветување, а Русија веднаш беше налутена

Пристигнувајќи во Москва како амбасадор на САД во 2005 година, Вилијам Барнс, сега директор на ЦИА. директор, испрати трезен каблограм, во кој го отфрли сиот оптимизам по Студената војна. „Русија е премногу голема, премногу горда и премногу самосвесна за сопствената историја за уредно да се вклопи во ‘цела и слободна Европа’“, напиша тој. Како што раскажува во своите мемоари, „The Back Channel“, г-дин Барнс додаде дека рускиот „интерес да игра карактеристична улога на голема сила“ „понекогаш ќе предизвика значителни проблеми“.

Кога Франсоа Оланд, поранешниот француски претседател, се сретна со г-дин Путин неколку години подоцна, тој беше изненаден кога откри дека Американците ги нарекува „Јенки“ – и со жестоки зборови. Овие Јенки „нѐ понижија, нѐ ставија на втора позиција“, му рекол г-дин Путин. НАТО беше организација „агресивна по својата природа“, користена од Соединетите Држави за да ја стават Русија под притисок, дури и да ги поттикнат демократските движења.

„Тој се изрази на ладен и пресметлив начин“, рече Оланд. „Тој е човек кој секогаш сака да демонстрира некаква непопустлива решителност, но и во форма на заведување, речиси благост. Пријатниот тон наизменично се менува со брутални испади, кои на тој начин стануваат поефикасни“.

Колку повеќе се уверуваше во својата моќ, толку повеќе се чини дека г-дин Путин се врати на непријателството кон Соединетите Држави во кое беше формиран. НАТО бомбардирањето на Белград во 1999 година за време на војната во Косово и инвазијата на Соединетите Држави на Ирак во 2003 година, веќе му вдадоа здрава недоверба во американското повикување на Повелбата на Обединетите нации и меѓународното право. Убеден во исклучителноста на Русија, нејзината неизбежна судбина да биде голема сила, тој не можеше да го прифати американскиот исклучивост, перцепцијата дека Америка ја фрла својата моќ во име на некоја единствена судбина, вродена мисија да ја шири слободата во светот каде што Соединетите Американски Држави беа единствениот хегемон.

Владимир Путин и Џорџ В. Буш во Љубљана, Словенија, во јуни 2001. Кондолиза Рајс (лево) тогаш беше советник за национална безбедност на Буш

Овие незадоволства дојдоа до израз во жестокиот говор на г-дин Путин во 2007 година на Минхенската безбедносна конференција. „Една држава и, се разбира, прво и основно Соединетите Држави, на секој начин ги надминаа своите национални граници“, изјави тој пред шокираната публика. По Студената војна беше наметнат „униполарен свет“ со „еден центар на авторитет, еден центар на сила, еден центар на одлучување“.

Резултатот беше свет „во кој има еден господар, еден суверен, и на крајот на денот ова е погубно“. Повеќе од погубно, тоа беше „исклучително опасно“, што резултираше со „факт дека никој не се чувствува безбеден“.

Заканата од проширување на НАТО

По говорот во Минхен, Германија сè уште имаше надежи за господинот Путин. Г-ѓа Меркел, израсната во Источна Германија, која зборува руски, формираше во врска со него. Г-дин Путин ги смести своите две деца во германското училиште во Москва по неговото враќање од Дрезден. Тој сакаше да цитира од германски песни. „Имаше афинитет“, рече г-дин Хојзген, нејзин главен дипломатски советник. „Разбирање“.

Франсоа Оланд: „Тој е човек кој секогаш сака да демонстрира некаква непопустлива решителност, но и во форма на заведување, речиси благост. Пријатниот тон наизменично се менува со брутални испади, кои на тој начин стануваат поефикасни“

Меѓутоа, работата со г-дин Путин не може да значи дека ќе му диктираш. „Длабоко верувавме дека не би било добро да ги внесеме Грузија и Украина во НАТО“, рече г-дин Хојзген. „Тие би донеле нестабилност“. Членот 10 од Договорот за НАТО, како што истакна г-дин Хојзген, вели дека секоја нова членка мора да биде во позиција да „придонесе за безбедноста на северноатлантската област“. На г-ѓа Меркел не ѝ беше јасно како двете спорни земји ќе го направат тоа.

Меѓутоа, Соединетите Американски Држави, со претседателството на Буш во неговата последна година, немаа расположение за компромиси. Г-дин Буш сакаше „Акцискиот план за членство“ или МАП за Украина и Грузија, специфична заложба за воведување на двете земји во алијансата, да биде објавен на самитот на НАТО во април 2008 година во Букурешт. Проширувањето на НАТО ги обезбеди безбедноста и слободата на 100 милиони Европејци ослободени од тоталитарниот советски империја; тоа не треба да престане.

Господинот Барнс како амбасадор беше против. Во тогашната класифицирана порака до г-ѓа Рајс, тој напиша: „Влезот на Украина во НАТО е најсветлата од сите црвени линии за руската елита (не само за Путин). Во повеќе од две и пол години разговори со клучните руски играчи, од влечкачи во темните коридори на Кремљ до најострите либерални критичари на Путин, допрва треба да најдам некој што ја гледа Украина во НАТО како нешто друго освен директен предизвик на руските интереси“.

Веќе во февруари 2008 година Соединетите Американски Држави и многу од нивните сојузници ја признаа независноста на Косово од Србија, еднострана декларација која Русија ја отфрли како нелегална и се сметаше за навреда за братската словенска нација. Г-ѓа Берман, поранешната француска амбасадорка во Москва, се сеќава како Сергеј В. Лавров, рускиот министер за надворешни работи, ја предупредил во тоа време: „Бидете внимателни, тоа е преседан, ќе се користи против вас“.

Франција ѝ се придружи на Германија во Букурешт во спротивставувањето на МАП за Грузија и Украина. „Германија не сакаше ништо“, се сеќава г-ѓа Рајс. „Тоа значеше дека не можете да прифатите земја со замрзнат конфликт како Грузија“ – алузија на тензичниот судир меѓу Грузија и отцепените, самопрогласени републики Јужна Осетија и Абхазија, поддржани од Русија.

На што господинот Сикорски, полскиот министер за надворешни работи, возврати: „Вие бевте замрзнат конфликт 45 години!“

Компромисот беше неуреден. Во декларацијата на лидерите на НАТО се вели дека Украина и Грузија „ќе станат членки на НАТО“. Но, не го одобри акцискиот план што ќе го овозможи таквото членство. Украина и Грузија останаа со празно ветување, предадени на неодредено време да лебдат во стратешка ничија земја, додека Русија веднаш беше налутена и нудеше поглед на поделбата што подоцна може да ја искористи.

„Денес ја гледаме изјавата и мислиме дека е најлоша од сите светови“, рече Томас Багер, висок дипломатски советник на германскиот претседател во заминување.

Г-дин Путин дојде во Букурешт и го одржа она што г-ѓа Рајс го опиша како „емоционален говор“, сугерирајќи дека Украина е измислена земја, забележувајќи го присуството на 17 милиони Руси таму и нарекувајќи го Киев мајка на сите руски градови – тврдење што ќе се развие во опсесија.

Ангела Меркел на самитот на НАТО во Букурешт во 2008 длабоко веруваше дека не би било добро да Грузија и Украина во алијансата, затоа што тоа би донело нестабилност

За г-дин Сикорски, говорот на г-дин Путин не беше изненадувачки. Тој доби писмо таа година од Владимир В. Жириновски, жесток руски националист кој тогаш беше заменик-претседател на Думата, во кое се сугерираше Полска и Русија едноставно да ја поделат Украина. „Не одговорив“, рече г-дин Сикорски. „Ние не се занимаваме со промена на границите“.

Сепак, и покрај сите разлики, г-дин Путин сè уште не се беше зацврстил во целосно непријателство. Претседателот Буш и г-ѓа Рајс отидоа во омиленото одморалиште на Путин, Сочи на брегот на Црното Море.

Господинот Путин ги покажа локациите планирани за Зимските олимписки игри во 2014 година. Тој ги запозна со Дмитри А. Медведев, неговиот долгогодишен соработник кој ќе стане претседател во мај, како дел од кореографскиот маневар за почитување на ограничувањата на рускиот уставен мандат, но да му се овозможи на г-дин Путин да се врати во Кремљ во 2012 година по мандатот како премиер.

Имаше козачки танчери. Некои Американци танцуваа и расположението таму беше многу добро.

Три месеци подоцна, во Грузија избувна петдневна војна. Русија ја нарече операција за „спроведување на мирот“. Откако испровоцира жесток грузиски напад врз нејзините прокси сили во Јужна Осетија, Русија ја нападна Грузија. Нејзината стратешка цел беше да ги неутрализира сите амбиции за членство на Грузија во НАТО; тоа беше постигнато во голема мера. Москва ја призна независноста на Абхазија и Јужна Осетија, интегрирајќи ги во Русија.

Г-дин Путин, на негов намерен начин, ја повлече првата линија во песокот, без значаен одговор од Западот. (Продолжува)