Создавањето на Владимир Путин | ПАТОТ ОД ДРЖАВНИК ДО ТИРАН (5)

Меркел за Путин: „Живее во друг свет“


Роџер Коен

Западот, одамна заклучи Путин, е слаб, поделен, декадентен, предаден на приватната потрошувачка и промискуитет. Германија имаше нов лидер, а Франција ја чекаа избори

Две децении претходно, во 1994 година, Русија потпиша договор познат како Будимпештански меморандум, според кој Украина се откажа од својот огромен нуклеарен арсенал во замена за ветување за почитување на нејзиниот суверенитет и постоечките граници. Но, господинот Путин немаше интерес за таа посветеност.

Господинот Хојсген рече дека пресвртната точка за г-ѓа Меркел дошла кога таа го прашала Путин за „малите зелени човечиња“ – маскирани руски војници – кои се појавија на Крим пред руската анексија во март 2014 година. „Немам ништо со нив “, неубедливо одговори г-дин Путин.

„Тој ја лажеше – лажеше, лажеше, лажеше“, рече г-дин Хојсген. „Оттогаш таа беше многу поскептична за г-дин Путин“. Таа ќе му каже на Обама дека рускиот лидер „живее во друг свет“.

Подоцна, кога г-дин Путин им нареди на руските сили да влезат во Сирија и, во 2016 година, го започна жестокото бомбардирање на Алеп, г-ѓа Меркел му рече дека бомбардирањето мора да престане. Но, рускиот лидер ништо нема со тоа.

„Тој рече дека има некои чеченски борци и терористи таму и дека не сака да се вратат, и дека ќе го бомбардира цел Алеп за да се ослободи од нив“, рече г. Хојсген. „Тоа беше апсолутна бруталност. Мислам, колку можеш да станеш брутален?“

Лаги и бруталност: Основните методи на Путин во последно време беа доволно јасни. За секој што слушаше, г-дин Лавров, министерот за надворешни работи, тоа беше очигледно на Минхенската безбедносна конференција во 2015 година.

Во говорот исто толку насилен како оној на Путин во 2007 година, г-дин Лавров ги обвини Украинците дека учествувале во оргија на „националистичко насилство“ што се карактеризира со етнички чистки насочени против Евреите и Русите. Анексијата на Крим се случи бидејќи народниот бунт бараше „право на самоопределување“ според Повелбата на Обединетите нации, тврдеше тој.

Соединетите Држави, според оценката на г-дин Лавров, беа водени од незаситна желба за глобална доминација. Европа, откако заврши Студената војна, требаше да изгради „заедничка европска куќа“ – „слободна економска зона“ од Лисабон до Владивосток – наместо да го прошири НАТО кон исток.

Но, не слушаа многу луѓе. Соединетите Американски Држави и поголемиот дел од Европа – а помалку државите кои се најблиску до Русија – се измолкнаа во ретко оспоруваното верување дека руската закана, иако растеше, е контролирана; дека г-дин Путин е рационален човек чија употреба на сила вклучува сериозна анализа на трошоците и придобивките; и дека европскиот мир е загарантиран. Олигарсите продолжија да го прават „Лондонград“ свој дом; На британската Конзервативна партија ѝ беше мило што им зема пари. Истакнати личности во Германија, Франција и Австрија беа среќни што прифаќаа добро платени руски синекури. Меѓу нив беа Герхард Шредер, поранешниот германски канцелар, и Франсоа Фијон, поранешент француски премиер. Руската нафта и гас се слеваа во Европа.

Татковината повикува – огромен споменик во Волгоград посветен на загинатите војници во Битката за Сталинград, што значеше пресврт во Втората светска војна

Истакнати интелектуалци, вклучително и Хелен Карер д’Енкос, постојаната секретарка на Француската академија и специјалист за руската историја, силно го бранеа г-дин Путин, дури и во пресрет на војната во Украина. „Соединетите Држави сакаа понижување на Русија“, рече таа во интервју на француската телевизија, сугерирајќи дека истовременото распуштање на НАТО и Варшавскиот пакт подобро би му послужило на светот.

Што се однесува до поранешниот претседател Доналд Трамп тој никогаш немаше критички збор за г-дин Путин, претпочитајќи да му верува нему отколку на неговите разузнавачки служби за прашањето за руското мешање во изборите 2016 година.

„Со ретроспектива, одамна требаше да го започнеме она што сега треба да го направиме набрзина“, рече г-дин Багер, висок германски дипломат. „Да ја зајакнеме нашата војска и да ги диверзифицираме енергетските достави. Наместо тоа, отидовме и го проширивме протокот на ресурси од Русија“.

Тој додаде: „Не сфативме дека Путин се втурнал во историска митологија и размислувал во категории на 1.000-годишна империја. Не можете да одвратите некој таков со санкции“.

Може да се случи незамисливото. Изборот на руската војна во Украина е доказ за тоа. Гледајќи ја како се одвива, г-ѓа Берман ми рече дека се потсетила на стиховите од „Човечката дамка“ на Филип Рот: „Опасноста со омразата е, штом ќе започнеш со неа, ќе добиеш сто пати повеќе отколку што си се пазарел. Откако ќе започнете, не можете да запрете“.

Путин, кој оваа година ќе наполни  70 години, се врати на нешто подлабоко во неговата психа: светот на неговото детство по Големата патриотска војна, на своите корени во тоталитарната земја

Во изолацијата од Ковид-19, очигледно удвоена од гермафобијата што го натера рускиот лидер да наметне како што г-дин Багер ги нарече „вонредни аранжмани“ за секој што ќе го сретне, сите опсесии на Путин за 25-те милиони Руси изгубени од нивната татковина во се чини дека коагулираа во распадот на Советскиот Сојуз.

„Нешто се случи“, рече г-ѓа Берман, која беше пречекана од насмеаниот господин Путин кога ги предаде своите акредитивни писма како амбасадор во 2017 година. „Тој зборува со нов гнев и бес, еден вид глупост“.

Слично беше погодена и г-ѓа Рајс. „Нешто е дефинитивно различно“, рече таа. „Тој не ги контролира своите емоции. Нешто не е во ред“.

Откако претседателот Емануел Макрон од Франција во февруари се сретна со Путин на спротивните краеви на масата од 6 метри, тој им рече на новинарите во неговиот авион дека го смета за потврд, поизолиран и идеолошки непопустлив отколку на нивниот претходен состанок во 2019 година. Соработниците на Макрон опишаа г-дин Путин физички изменет, лицето му е надуено. „Параноичен“ беше зборот што го избра главниот дипломатски советник на францускиот претседател за да го опише говорот на г-дин Путин непосредно пред војната.

Дека Украина дојде до г-дин Путин на некој длабоко вознемирувачки начин е очигледно во трактатот од 5.000 зборови за „Историското единство на Русите и Украинците“ што тој го напиша во својата изолација минатото лето и им го подели на членовите на вооружените сили. Елаборирајќи аргументи од деветтиот век, тој рече дека „навистина, Русија е ограбена“. Украина сега беше дом на „радикали и неонацисти“ со намера да ја бришат секоја трага од Русија.

„Никогаш нема да дозволиме нашите историски територии и луѓето блиски до нас кои живеат таму да бидат искористени против Русија“, напиша тој. „И на оние кои ќе преземат таков обид, би сакал да им порачам дека на овој начин ќе ја уништат сопствената земја.

Доналд Трамп никогаш немаше критички збор за Путин. Тој му веруваше повеќе нему отколку на своите разузнавачки служби за прашањето за руското мешање во изборите 2016 година

Неговата намера, во ретроспектива, беше доволно јасна, многу месеци пред инвазијата. Така му се чинеше на г-дин Елчанинов, францускиот автор. „Религијата на војната се инсталираше себеси“, рече тој. „Путин реалното го замени со мит“.

Но зошто сега? Западот, одамна заклучи Путин, е слаб, поделен, декадентен, предаден на приватната потрошувачка и промискуитет. Германија имаше нов лидер, а Франција претстојни избори. Партнерството со Кина беше зацементирано. Лошото разузнавање го убедило дека руските трупи ќе бидат пречекани како ослободители барем во широки делови од источна Украина. Ковид-19, рече г-дин Багер, „му даде чувство на итност, тоа време истекуваше“.

Господинот Оланд, поранешниот француски претседател, имаше поедноставно објаснување: „Путин беше пијан од својот успех. Во последниве години, тој имаше големи успеси“. На Крим, во Сирија, во Белорусија, во Африка, во Казахстан. „Путин си велеше себеси: ‘Напредувам насекаде. Каде сум во повлекување? Никаде!’“

Тоа веќе не е случај. Со еден потег, г-дин Путин го галванизираше НАТО, стави крај на швајцарската неутралност и германскиот повоен пацифизам, ја обедини често фрагментираната Европска унија, ја наруши руската економија во годините што доаѓаат, предизвика масовен егзодус на образовани Руси и го засили токму она што тој го негираше дека некогаш постоело, на начин кој ќе се покаже неизбришлив: украинската нација. Тој беше надминат од агилниот и храбар украински претседател Володимир Зеленски, човек со кој се потсмеваше.

„Тој ги поништи достигнувањата на неговото претседателствување“, рече г-дин Габуев, виш соработник во Карнеги Москва сега во Истанбул. За господинот Оланд, „г. Путин го направи непоправливото“.

Претседателот Бајден го нарече Путин „брутален“, „воен злосторник“ и „убиец“. „Поради Бога, овој човек не може да остане на власт“, рече тој во Полска. Сепак, рускиот лидер задржува длабоки резерви на поддршка во Русија и строга контрола врз неговите безбедносни служби.

Дека власта корумпира е добро познато. Се чини дека огромна дистанца го раздвојува човекот кој го освои Бундестагот во 2001 година со помирувачки говор и човекот кој ги укорува „националните предавници“ заведени од Западот кои „не можат без гускина паштета, остриги или т.н. слободи“, како што рече во својот говор за ѓубриња и предавници во март. Ако нуклеарната војна останува далечна можност, таа е многу помалку оддалечена отколку пред февруари – тема на редовни разговори на масата за вечера низ Европа, додека г-дин Путин ја следи „денацификацијата“ на земја чиј лидер е Евреин.

Г-дин Путин, кој оваа година ќе наполни  70 години, се врати на нешто подлабоко во неговата психа: светот на неговото детство по Големата патриотска војна имаше беше освоен, со Русија во неговата глава повторно ослободување на Украинците од нацизмот и враќање на стамината на Сталин.

По завршувањето на неговиот напад врз независните медиуми, неговото инсистирање дека инвазијата не е „војна“ и неговата ликвидација на Меморијал Интернационал, водечката организација за човекови права што го хронизира прогонството од времето на Сталин, г-дин Путин се врати на своите корени во тоталитарната земја.

Г-дин Ретген, кој стоеше да му аплаудира на Путин пред 21 година, ми рече: „Мислам дека во овој момент тој или ќе победи или ќе биде готов. Политички или физички“. (Крај)