Создавањето на Владимир Путин | ПАТОТ ОД ДРЖАВНИК ДО ТИРАН (2)

Како почна подемот на авторитарноста кај Путин

За да покаже мала демонстрација на надмоќност, мала непристојност, Путин го доведе своето куче на состанок со Меркел во 2007 година иако знаеше дека таа се плаши од кучиња. „Разбирам зошто мора да го направи ова“, рече Меркел. „Да докаже дека е маж“

Роџер Коен

Путин беше формиран во советскиот свет кој сметаше дека Русија не е голема, доколку не доминира со своите соседи. Татнежот на прагот на земјата ја доведе во прашање таа доктрина. Почна пресвртот на Путин од соработка со Западот кон конфронтација

Еден месец по инвазијата на Украина Роџер Коен, шеф на бирото во Париз на „Њујорк тајмс“ напиша еден подолг есеј за подемот, всушност, за создавањето на Владимир Путин од агент на КГБ во Источна Германија преку функционер во градската администрација во Санкт Петерсбург до господар во Кремљ. Ова е фасцинантен есеј објавен во „Њујорк тајмс“, со многу изјави на луѓе кои биле во контакт со Путин, кој ние ќе го пренесеме како фељтон во неколку продолженија.

Роџер Коен работеше како колумнист на „Њујорк тајмс“ од 2009 до 2020 година. Работи во весникот 30 години и служеше како дописник од странство и надворешно-политички уредник. Израснат во Јужна Африка и Британија, Коен е натурализиран Американец.

 

* * * * *

Пошумениот претседателски имот надвор од Москва беше удобен, но не и украсен. Во 2003 година, личните вкусови на г-дин Путин сè уште не водеа до палатска грандиозност. Чуварите се шетаа наоколу, гледајќи по телевизорите на кои се прикажуваат модни модели на пистите во Милано и Париз.

Господинот Путин, како што сака да прави, не чекаше многу часови. Се чинеше како мала демонстрација на надмоќност, мала непристојност што би ѝ ја нанел дури и на г-ѓа Рајс, слично на доведувањето на своето куче на состанок со г-ѓа Меркел во 2007 година иако знаеше дека таа се плаши од кучиња.

„Разбирам зошто мора да го направи ова“, рече г-ѓа Меркел. „Да докаже дека е маж“.

Кога конечно започна интервјуто со тројца новинари на „Њујорк тајмс“, г-дин Путин беше срдечен и фокусиран, удобен во неговото силно владеење на деталите. „Ние цврсто стоиме на патот на развојот на демократијата и на пазарната економија“, рече тој, додавајќи: „По нивниот менталитет и култура, луѓето во Русија се Европејци“.

Тој зборуваше за „добри, блиски односи“ со администрацијата на Буш, и покрај војната во Ирак, и рече дека „главните принципи на хуманизмот – човековите права, слободата на говорот – остануваат основни за сите земји“. Најголемата лекција од неговото образование, рече тој, е „почитување на законот“.

Во тоа време, г-дин Путин веќе ги ограничи независните медиуми; водеше брутална војна во Чеченија која вклучуваше срамнување на Грозни, нејзиниот главен град; и постави безбедносни службеници – познати како силовики – напред и во центарот на неговото владеење. Честопати, тие беа стари пријатели од Санкт Петербург, како Николај Патрушев, сега секретар на Советот за безбедност на г. Путин. Првото правило на разузнавачот е сомнеж.

Кога беше прашан за неговите методи, претседателот се наежи, сугерирајќи дека Америка не може да поставува никаква морална висина. „Имаме една поговорка во Русија“, рече тој. „Не треба да се критикува огледалото ако имате криво лице“.

Комеморативна служба во 2007 година во чест на првата годишнина од убиството на руската новинарка Ана Политковска

Најважниот впечаток беше човек поделен зад неговиот непоколеблив поглед. Мишел Елчанинов, францускиот автор на „Внатре во умот на Владимир Путин“, рече дека имаше „лак на либерализам во неговиот дискурс во раните 2000-ти“, но привлечноста на обновувањето на руската империјална моќ и одмаздувањето за вооченото испаѓање на Русија на она што претседателот Барак Обама го нарече „регионална сила“, секогаш беше најдлабокиот порив на г. Путин.

Роден во 1952 година во градот тогаш наречен Ленинград, г. Путин порасна во сенка на советската војна со нацистичка Германија, позната кај Русите како Голема патриотска војна. Неговиот татко бил тешко ранет, постариот брат починал за време на бруталната 872-дневна германска опсада на градот, а дедо му работел за Сталин како готвач. Огромните жртви на Црвената армија во поразот на нацизмот не беа апстрактни, туку опипливи во неговото скромно семејство, како и за многу Руси од неговата генерација. Г. Путин млад научил дека, како што рече, „слабите бидуваат победени“.

„Западот не водеше доволно сметка за силата на советскиот мит, воените жртви и реваншизмот во него“, вели г-дин Елчанинов, чии баби и дедовци беа сите Руси. „Тој длабоко верува дека Русинот е подготвен да се жртвува себеси за некоја идеја, додека западниот човек сака успех и удобност“.

Тимоти Снајдер: „Играјќи си со авторитарната држава, тој едноставно стана главен олигарх и ја претвори државата во механизам за спроведување на механизмот на неговиот олигархиски клан“

Г-дин Путин донесе одредена удобност во Русија во првите осум години од неговото претседателствување. Економијата галопираше напред, странските инвестиции се слеваа. „Тоа беше можеби најсреќниот период во животот на земјата, со мерка на просперитет и ниво на слобода какви што никогаш немаше во руската историја“, вели Александар Габуев, виш соработник во Московскиот центар Карнеги.

Г-дин Габуев, кој, како и илјадници либерални Руси, побегна во Истанбул од почетокот на војната во Украина, додаде дека „имаше многу корупција и концентрација на богатството, но и многу бродови се креваа. И запомнете, во 1990-тите, сите беа сиромашни како црковен глушец“. Сега средната класа може да летува во Турција или Виетнам.

Проблемот за г-дин Путин беше што за да се диверзифицира економијата, владеењето на правото помага. Тој студираше право на Универзитетот во Санкт Петербург и тврдеше дека го почитува. Всушност, моќта се покажа како негов камен темелник. Тој ги држеше правните добрини во презир. „Зошто би ја делел власта кога би можел да живее од нафта, гас, други природни ресурси и прераспределба за да ги одржува луѓето среќни?“ рече г-дин Габуев.

Тимоти Снајдер, проминентен историчар на фашизмот, го кажа тоа вака: „Играјќи си со авторитарната држава за владеење на правото, тој едноставно стана главен олигарх и ја претвори државата во механизам за спроведување на механизмот на неговиот олигархиски клан“.

Сепак, на најголемата земја на светот, која се протега низ 11 временски зони, ѝ треба повеќе од економското закрепнување за да се исправи уште еднаш. Г-дин Путин беше формиран во советскиот свет кој сметаше дека Русија не е голема, доколку не доминира со своите соседи. Татнежот на прагот на земјата ја доведе во прашање таа доктрина.

Во ноември 2003 година, Револуцијата на розите во Грузија ја постави таа земја цврсто на западниот курс. Во 2004 година – во втората експанзија на НАТО по Студената војна, која ја ги внесе внатре Естонија, Литванија, Латвија, Бугарија, Романија, Словачка и Словенија – во Украина избија масовни улични протести, познати како Портокаловата револуција. Тие, исто така, произлегоа од отфрлањето на Москва и прифаќањето на западната иднина.

Почна пресвртот на г-дин Путин од соработка со Западот кон конфронтација. Тоа беше бавно, но генералниот правец беше поставен. Еднаш, прашан од г-ѓа Меркел која е неговата најголема грешка, рускиот претседател одговори: „Да ви верувам“.

Судир со Западот

Од 2004 година па наваму, стана очигледно јасно зацврстувањето на Русија на г-дин Путин – она ​​што г-ѓа Рајс, поранешната државна секретарка, го нарече „репресија во која почнаа да ги вртат овие приказни за ранливост и демократска зараза“ – стана очигледно.

Претседателот ги укина изборите за регионални гувернери кон крајот на 2004 година, претворајќи ги во именувани лица во Кремљ. Руската телевизија сѐ повеќе личеше на советска телевизија во својата неразредена пропаганда.

Во 2006 година, Ана Политковска, истражувачка новинарка која го критикуваше кршењето на правата во Чеченија, беше убиена во Москва на роденденот на Путин. Друг критичар на Кремљ, Александар Литвиненко, поранешен разузнавач, кој Русија ја нарече „мафијашка држава“, беше убиен во Лондон, отруен со радиоактивна супстанца од руски шпиони.

За г-дин Путин, проширувањето на НАТО во земји кои биле дел од Советскиот Сојуз или во неговата поствоена источноевропска империја го претставуваше американското предавство. Но, се чини дека заканата од успешна западна демократија на неговиот праг еволуираше во понепосредна закана за неговиот сè порепресивен систем.

Владимир Путин се преобликува себеси како поборник на православното христијанство

„Кошмарот на Путин не е НАТО, туку демократијата“, рече Јошка Фишер, поранешен германски министер за надворешни работи, кој неколкупати се сретна со г-дин Путин. „Тоа се обоените револуции, илјадници луѓе на улиците на Киев. Откако ја прифати империјалната, воена идеологија како основа на Русија како светска сила, тој не можеше да го толерира тоа“.

Иако г-дин Путин ја прикажа Украина наклонета кон Запад како закана за руската безбедност, таа веднаш беше закана за самиот авторитарен систем на Путин. Радек Сикорски, поранешен полски министер за надворешни работи, рече: „Путин, се разбира, е во право дека демократска Украина интегрирана во Европа и успешна е смртна закана за путинизмот. Тоа е проблемот повеќе од членството во НАТО“.

Рускиот претседател не ги сфаќа добро смртните закани, реални или замислени. Ако некој се сомневаше во немилосрдноста на г-дин Путин, тие беа коригиранидо 2006 година. Неговата омраза кон слабоста диктираше склоност кон насилство. Сепак, западните демократии бавно ја апсорбираа оваа основна лекција.

Ним им беше потребна Русија, а не само за нејзината нафта и гас. Рускиот претседател, кој беше првиот што го повика претседателот Буш по 11 септември, беше важен потенцијален сојузник во она што стана глобална војна против тероризмот. Тоа се спои со неговата сопствена војна во Чеченија и со тенденција да се гледа себеси како дел од цивилизациска битка во име на христијанството.

Но, на г-дин Путин му беше многу помалку удобно со „агендата за слобода“ на г-дин Буш, објавена на неговата втора инаугурација во јануари 2005 година, посветеност да ја промовира демократијата низ светот во остварување на неоконзервативната визија. Во секое поттикнување за слобода, г-дин Путин сега ја виде скриената рака на Соединетите Држави. И зошто г-дин Буш не би ја вклучил Русија во својата амбициозна програма? (Продолжува)