Путин прати порака дека нема црвени линии


Ако смртта на Алексеј Навални беше шокантна порака од Владимир Путин до веќе измачената руска опозиција, таа драматично го пренасочи вниманието на Европа на војната во Украина и заканата што Путин ја претставува надвор од границите на Русија.

Гневот се совпаѓа со ново чувство на тревога. Не само што Путин изгледа недопирлив во Русија каде што просторот за несогласување е намален на ништо, туку третманот на Навални сугерира дека Путин нема црвени линии додека се обидува да победи во Украина – која сега ја смета за војна со Западот.

Вдовицата на Навални, Јулија, ја пренесе борбата на нејзиниот сопруг директно до европските лидери и глобалната одбранбена заедница во Минхен и Брисел. Нејзиниот морален авторитет веројатно влијаел на тонот на заедничката изјава на ЕУ со која смртта на Навални се прикачува на Путин.

Освен обвинувањето за „бавно убиство“ и повикувањето на руските дипломати, сепак, Европа има малку очигледна моќ. Германија предложи нови санкции на ЕУ. Но, 12 рунди санкции на ЕУ веќе се воведени по инвазијата на Украина во февруари 2022 година и 13-та рунда одобрена оваа недела. Обединетото Кралство ги вклучи шефовите на арктичката казнена колонија каде што загина Навални во пакетот санкции. Критичарите велат дека таквите мерки се покажале како симболични и лесни за избегнување: напорите да се направи Русија меѓународна закана имаа ограничен успех.

Дали чувството на западна паника за поразот на Украина по смртта на Навални може да се претвори во поголема итност – и единство – за вооружување на Украина? Русија ја оствари својата најголема добивка на бојното поле од мај минатиот викенд со падот на градот Авдиивка. Украина го обвинува неуспехот на нејзините сојузници да и снабдат доволно муниција и оружје за да го запре напредокот на Русија.

Спротивно на тоа, Путин, како што објави Ендрју Рот, ја претвори Русија во „економија на Калашников“. Немилосрдната пропаганда гарантира дека тој ја контролира воената порака во Русија. Германија, долго време обвинета дека го смирува Путин во замена за евтин гас, стана најголемиот трошач во Европа на оружје за Украина. Новиот 10-годишен билатерален безбедносен пакт со Украина ја нагласува промената во насоката на Берлин. Сепак, коалицијата на Олаф Шолц е поделена околу испраќањето на крстаречки ракети со долг дострел Таурус, што би можело да и овозможи на Украина да нападне зад линиите на Русија.

Германија и Франција исто така не гледаат како да управуваат со поддршката за Украина. Француските власти му рекоа на Патрик Винтур дека лошата координација и некомпатибилноста се поголеми проблеми од „милијардите“ потрошени за оружје.

Загрижувачки за оние кои веруваат дека вооружувањето на Украина е најдобрата надеж за запирање на Путин, има значителна промена во расположението на европската јавност за војната. Според ексклузивните нови податоци од истражувањето, едвај 10% сега веруваат дека Украина може воено да ја победи Русија. „Компромисното решение“ се смета за најверојатен исход на конфликтот. Пред една година, повеќето луѓе рекоа дека Украина мора да ја врати целата своја територија.

Оваа сабота ја одбележува мрачната двегодишна пресвртница откако Путин им нареди на своите тенкови да започнат со целосна инвазија. Шон Вокер го пренесува чистиот замор, слабиот морал и трепет со кој се одбележува оваа годишнина преку широк спектар на интервјуа. Еден војник од првата линија му рекол: „Сите помагаа на почетокот, сите се грижеа, но сега е друго време“. Повеќе од 6,4 милиони Украинци ја напуштија земјата во потрага по безбедност, а 3,4 милиони се внатрешно раселени.

Имаше малку љубов меѓу Алексеј Навални и Украина, каде што неговиот неуспех да ја осуди анексијата на Крим предизвика гнев.Но, најголемата надеж на руската опозиција може да лежи во Украина. Немилосрдноста на Путин дома и неговата агресија во странство тешко се гледаат како ништо друго освен две страни на иста паричка.