Природни лекови за болка, грчеви и раздразливост во ПМС

Ослободете се од проблемите кои влијаат на околу 80 проценти од женската популација секој месец …

Ако ги прашате жените, едно од најомразените објаснувања за нивната нервоза и раздразливост е припишувањето на овие состојби на ПМС. За жал, повеќето жени се чувствуваат вака во периодот пред циклусот.

Истражувањата покажуваат дека дури 80 проценти од жените ги чувствуваат овие непријатни симптоми секој месец. Болките во долниот дел на грбот, абдоменот, главата се само некои од нив … Исто така, дури 50 проценти од членовите на понежниот  пол бараат лекарска помош во овој период.

Предменструалниот синдром (ПМС) е состојба која се јавува како резултат на хормонални промени што се случуваат за време на менструалниот циклус. Симптомите на ПМС можат да бидат благи, како што се болни гради, надуеност и замор и поизразени, како што се болка во долниот дел на грбот, долниот дел на стомакот, грчеви, главоболки, но често се јавуваат раздразливост, депресија, несоница …

Неколку природни лекови можат да ви помогнат да се ослободите од најчестите заболувања поврзани со оваа состојба …

* Ѓумбир

Ако имате неподносливи грчеви, пијте чај од ѓумбир. Студиите покажаа дека оваа кора е скоро исто толку ефикасна за намалување на менструалната болка како ибупрофен, особено кога се користи во првите неколку дена од циклусот. Покрај тоа, помага при грчеви.

* Млеко и портокали

Еден минерал и еден витамин прават чуда кога станува збор за олеснување на симптомите на ПМС. Тоа е калциум и витамин Д, и како што покажува истражувањето, тие работат најдобро ако се земат заедно во организмот. Кај жени кои пиеле 1.200 мг калциум и 400 IU витамин Д, симптомите биле намалени за 40 проценти, според една американска студија. Калциумот најмногу се наоѓа во млекото и млечните производи, цели зрна, портокали, сардини, а витамин Д во рибиното масло.

* Див бибер

Многу експерти веруваат дека дивиот бибер  е најдобриот растителен лек за ПМС, затоа што ја намалува чувствителноста на градите, болката и раздразливоста. Може да се најде во продавниците за храна во форма на чај и капки. Се препорачува да се пие чаша чај или 5-15 капки див бибер со чаша вода три пати на ден.