Нè очекува жешко лето: Жештините веќе ги уништуваат патувањата во Европа


Туристите ги очекува уште едно лето со жештини и екстремни временски услови. Грчките власти неделава го затворија Акропол поради високите температури во средината на денот. Опасни по живот температури ќе ги погодат и САД оваа недела, а технички сѐ уште е пролет.

Рекордните температури и екстремните временски настани ширум светот во последните денови најавуваат уште едно неиздржливо лето, иако патувањата по пандемијата продолжуваат да растат, пишува Business Insider.

Температурите се искачија над 39 степени Целзиусови низ централна и јужна Грција оваа недела, што резултираше со затворање на сите археолошки локалитети во грчката престолнина од пладне до 17 часот. Акропол, најпопуларното туристичко место во Грција, исто така беше затворено минатото лето поради жештините.

Но, метеоролозите оваа недела рекоа дека ова е најраниот топлотен бран забележан во грчката историја, а високите температури ги натераа властите на готовност за потенцијални шумски пожари.

Патниците кои беа блокирани на летот на „Катар ервејс“ во Атина во понеделникот прибегнаа кон соблекување додека седеа на топлина од 45 степени без климатизација.

Сончевите дестинации веќе се во пламен
Во Кипар, најсончевата дестинација во Европа, во близина на Пафос избувна бран шумски пожари поврзани со топлина. Секое лето островот привлекува многу туристи кои сакаат да ги истражуваат римските урнатини и прекрасните плажи на Кипар.

Понатаму на север, туристичко одморалиште во турската провинција Анталија беше зафатено во пламен бидејќи температурите надминаа 38 степени Целзиусови, објави Еуроњуз.

Во меѓувреме, обилните дождови во делови од Шпанија ги уништија посевите во Мурсија и приземјија некои летови на популарниот туристички остров Мајорка.

Ќе се рушат ли рекорди?
Тод Крафорд, потпретседател за метеорологија во Atmospheric G2, минатиот месец изјави за Њујорк Тајмс дека компанијата очекува температурите низ Европа во 2024 година да одговараат на нивоата на топлина на континентот во 2022 година, најжешкото лето на континентот досега забележано.

Крафорд рече дека јули и август особено ќе бидат интензивни на континентот кој најбрзо се загрева. Но, опасностите од климатските промени не ги спречија луѓето да се собираат во места како Италија, Хрватска и Грција – сите земји погодени од екстремни горештини минатото лето.

Жешките лета не се проблем само во Европа. Со температури опасни по живот во наредните денови ќе бидат зафатени и САД.

Почнувајќи од југозападниот дел, до крајот на неделата до источниот брег би требало да стигнат потенцијално рекордни горештини. Се прогнозира дека Њујорк ќе достигне 33 степени до петок, токму на време за најпрометната туристичка сезона на Големото јаболко.