Лула или Болсонаро: Бразил излегува на избори како длабоко поделена нација

Левичарот Инасио Лула да Силва има шанси да победи уште во првиот круг. Сегашниот претседател Жаир Болсонаро уште во кампањата велеше дека изборите се наместени и дека можеби нема да признае пораз


Инасио Лула да Силва и Жаир Болсонаро

 

РИО ДЕ ЖАНЕИРО –  Во изминатата деценија, Бразил оди од една криза во друга: уништување на животната средина, економска рецесија, претседател отповикан, двајца претседатели затворени и пандемија која уби повеќе луѓе отколку на кое било друго место надвор од Соединетите Држави.

В недела, Бразилците ќе го дадат својот глас за нивниот следен претседател, надевајќи се дека ќе ја поттикнат најголемата земја во Латинска Америка кон постабилна и посветла иднина – избирајќи помеѓу двајца луѓе длабоко поврзани со нејзиното бурно минато.

Изборите се сметаат за најважното гласање во земјата со децении, велат историчарите во Бразил, делумно поради тоа што здравјето на една од најголемите светски демократии може да биде доведено во прашање.

Актуелниот претседател Жаир Болсонаро е екстремно десничарски популист чиј прв мандат се издвојува по превирањата и неговите постојани напади врз изборниот систем. Тој предизвика бес дома и загриженост во странство за политиките што го забрзаа уништувањето на шумите во прашумите на Амазон, за неговото прифаќање на недокажаните лекови за вакцините за Ковид-19 и за неговите жестоки напади врз политичките ривали, судиите, новинарите и здравствените работници.

Предизвикувачот, поранешниот претседател Луис Инасио Лула да Силва, е левичар оган кој го надгледуваше бразилскиот бум во првата деценија од овој век, но потоа отиде во затвор поради обвиненија за корупција. Тие обвиненија подоцна беа отфрлени и сега, откако со месеци водеше на изборите, човекот познат едноставно како „Лула“ е подготвен да заврши неверојатно политичко воскресение.

Тие се можеби двете најпознати и најполаризирачки фигури во оваа нација од 217 милиони луѓе и повеќе од една година ги привлекуваат гласачите за сосема различни визии за земјата, чија економија е погодена од пандемијата и глобалната инфлација.

Болсонаро (67) сака да ја продаде бразилската државна нафтена компанија, да го отвори Амазон за повеќе рудници, да ги олабави регулативите за оружје и да воведе поконзервативни вредности. Да Силва (76) ветува дека ќе ги зголеми даноците за богатите за да ги прошири услугите за сиромашните, вклучително и проширување на мрежата за социјална заштита, зголемување на минималната плата и хранење и сместување на повеќе луѓе.

Слоганот на кампањата на Болсонаро е „Бог, семејство, татковина и слобода“, додека Да Силва го изгради својот револуционерен чекор околу ветувањето дека ќе обезбеди сите Бразилци да уживаат во три оброци на ден, вклучително и повремени парчиња месо и ладно пиво. за семејна скара.

Инасио Лула да Силва има голема предност во анектите (Фото: Ројтерс)

Но, наместо нивните планови за иднината, голем дел од трката се вртеше околу минатото на секој кандидат. Бразилците се наредија на двете страни, главно врз основа на нивното противење на еден од кандидатите, наместо на нивната поддршка за нив.

„Најважниот збор во оваа кампања е отфрлање“, рече Тиаго де Арагао, директор за стратегија во „Арко адвајс“, една од најголемите политички консултантски компании во Бразил. „Овие избори се демонстрација за тоа како гласачите во поларизирана земја се обединуваат околу она што го мразат наместо она што го сакаат“.

Фокусот во недела – кога на гласачкото ливче ќе се најдат вкупно 11 претседателски кандидати – нема да биде само на бројките на гласовите, туку и на она што ќе се случи по објавувањето на резултатите.

Болсонаро со месеци фрла сомнеж врз безбедноста на бразилскиот електронски систем за гласање, тврдејќи без докази дека е подложен на измами и дека поддржувачите на Да Силва подготвуваат заговор да го наместат гласањето. Болсонаро рече дека единствениот начин на кој би изгубил е ако му бидат украдени изборите.

„Имаме три алтернативи за мене: затвор, смрт или победа“, им рече тој на приврзаниците на огромните митинзи минатата година. „Кажете им на тие копилиња дека никогаш нема да ме уапсат“.

Претходно оваа година, војската почна да го оспорува изборниот систем заедно со Болсонаро, предизвикувајќи загриженост дека вооружените сили би можеле да го поддржат претседателот ако тој одбие да признае пораз.

Но, во последниве недели, војската и претставниците на изборите се согласија на промена во тестирањето на гласачките машини, а воените лидери велат дека сега се задоволни со безбедноста на системот. Војската нема да поддржи никакви напори на Болсонаро да ги оспори резултатите, според двајца високи воени функционери кои зборуваа анонимно поради правилата против воените службеници кои разговараат за политика. Некои високи генерали, исто така, неодамна се обидоа да го убедат Болсонаро да признае ако загуби, според еден од официјалните лица.

Сепак, Болсонаро сè уште не е задоволен. Во средата, неговата политичка партија објави документ на две страници во кој се тврди, без докази, дека некои владини службеници и изведувачи имаат „апсолутна моќ да манипулираат со изборните резултати без да остават трага“. Изборните претставници возвратија велејќи дека тврдењата се „лажни и нечесни“ и „јасен обид да се попречат и попречат“ изборите.

Во четвртокот, на последната дебата пред гласањето во недела, Болсонаро беше директно прашан од друг кандидат дали ќе го прифати изборниот резултат. Тој не одговори. Наместо тоа, тој ја навреди кандидатката, велејќи дека таа го предизвикала само затоа што ги отпуштил нејзините пријатели од државните работни места.

Жаир Болсонаро меѓу неговите поддржувачи (Фото: АП)

Да Силва има голема предност во анкетите од минатата година. Ако ниту еден кандидат не надмине 50 отсто од гласовите во недела, првите двајца ќе се натпреваруваат во вториот круг на 30 октомври. Се чинеше дека Болсонаро и Да Силва ќе завршат во уште една пресметка, но неодамнешниот пораст на бројките од анкетите на Са Силва сугерираат дека тој би можел да победи в недела уште во првиот круг.

Победата за Да Силва ќе значи продолжување на промената в лево во Латинска Америка, со шест од седумте најголеми држави во регионот кои избираат левичарски лидери од 2018 година. Поранешниот американски претседател Доналд Трамп е клучен сојузник на Болсонаро и го поддржуваше бразилскиот претседател.

Анкетите сугерираат дека ако Да Силва победи на претседателството во првиот круг в недела, тоа ќе биде само со мала разлика, што ќе создаде можност за Болсонаро и неговите поддржувачи да тврдат дека измамата на гласачите е причина за резултатите.

Болсонаро ги ублажи прописите за сеча на шумата и рударството во Амазонија и го малаи федералното финансирање за агенциите кои ги спроведуваат законите за заштита на домородното население и животната средина.

Во својата кампања, тој вети дека строго ќе ги спроведува еколошките прописи. Во исто време, тој фрли сомнеж врз статистичките податоци кои покажуваат уништување на шумите и рече дека Бразил мора да може да ги искористи своите природни ресурси.

Силва вети дека ќе стави крај на сите незаконски ископувања и уништување на шумите во Амазон и рече дека ќе ги охрабри земјоделците и сточарите да користат незафатено земјиште кое е веќе исчистено од шумите.

Со стабилно водство во анкетите, Да Силва води екстремно ризична кампања. Тој одби многу барања за интервју, а минатата недела прескокна дебата.

Но, тој се појави на дебатата во четвртокот. Болсонаро го нарече Да Силва „лажго, поранешен осуденик и предавник“. Тој тврдеше дека левицата сака да сексуализира деца и да ја легализира дрогата. И тој се обиде да го поврзе Да Силва со 20-годишно нерешено убиство. „Иднината на нацијата е загрозена“, им рече тој на гласачите.

Да Силва рече дека претседателот лаже. „Имате 10-годишна ќерка што го гледа ова“, рече тој. „Бидете одговорен“. (Њујорк тајмс)