Корона вирусот во Нови Пазар и Тутин: „Само ќе чуеш, умре овој, умре оној“

Ситуацијата со корона вирусот во Нови Пазар е драматична

Додека во Нови Пазар и Тутин во Србија има стотици заразени и дестици и десетици мртви, премиерката Ана Брнабиќ ги уверуваше граѓаните дека ситуацијата била под контрола и дека „се ширеле лажни вести“

 

Во последните денови од јуни се забележува значително зголемување на бројот на заразени со Ковид-19 во Србија, а ситуацијата се чини дека е најсериозна во Нови Пазар и Тутин.

„Ситуацијата во Тутин е алармантна долго време“, изјави за Би-би-си на српски јазик Џанета Аговиќ од овој град, кој има околу 10.000 жители.

„Не знаеме точно колку се заразени и мртви, но тоа е мал град, сите се познаваат и секој момент кога ќе чуете дека умре овој, умре оној“, додаде таа.

Жителите на Нови Пазар, град во кој живеат околу 100.000 луѓе со околината, велат дека ситуацијата таму не е ништо подобра.

„Ситуацијата е катастрофална“, ни рече Фахрудин Кладничанин од Нови Пазар.

„Голем број лекари и медицински сестри се заразени и во последниве денови се соочувавме со криза што може да доведе до пропаѓање на здравствениот систем во градот“.

Официјални лица, сепак, изјавуваат дека ситуацијата е под контрола, дека Нови Пазар и Тутин не се разликуваат од другите жаришта и дека има доволно медицинска опрема.

Меѓутоа, премиерката Ана Брнабиќ и министерот за здравство Златибор Лончар беа исвиркани за време на посетата на Нови Пазар, додека некои од медицинскиот персонал им свртија грб на нив додека зборуваа.

Брнабиќ оцени дека тие биле „политички активисти“.

Граѓаните на Нови Пазар, Тутин, но и од другите градови во Србија, како и од дијаспората, во голема мерка собираат хуманитарна помош.

„Многумина сакаат да помогнат, без разлика дали со пари, медицински материјали или само со зборови на утеха и поддршка… Само тие пораки за поддршка значат неверојатно многу“, изјави за Би-би-си Аида Ќоровиќ од Нови Пазар, која организираше една од хуманитарните активности.

Приказната за Тутин

Џанета работи во лабораторијата на Здравствениот дом Тутин и е позитивна за Ковид-19. Како што вели, има заразени лица меѓу здравствените работници, така што оние кои работат се под голем притисок.

„Ходниците се полни со пациенти со симптоми на вирус, луѓето буквално паѓаат од работа. Мојот колега од дневната болница работи без пауза веќе 44 дена, без ниту еден слободен ден“, посочува Аговиќ.

Таа додава дека има проблем со опремата.

„Здравствениот дом има ковид амбуланта, но не постојат можности за PCR-тестови или респиратори, за што ќе ни треба професионална поддршка. Имаме Х-зраци, така што од 1 јуни се направени 850 скенирања на белите дробови. Сите луѓе кои беа испратени на скенирање имаа симптоми на Ковид-19“, истакнува таа.

„Сега бев во болница, веќе немаме системи за инфузија, купуваме витамин Ц… И покрај сè, здравствениот центар успева да му одолее на предизвикот“.

Џанета додава дека работата на медицинските служби, и покрај сè, е организирана „во најголема можна мерка“, но дека тие не можат да ги одделат пациентите со симптоми на вирусот од другите пациенти.

„Иако никој повеќе не се појавува со други симптоми, сето тоа сега е во општа пракса“, наведува таа.

Жителите на Тутин се многу исплашени поради тоа, вели таа.

„Тие станаа посериозни, тие се повеќе дисциплинирани и ја сфаќаат ситуацијата посериозно, затоа што постојано слушаме за некои нови смртни случаи“, посочува посочува Аговиќ.

Приказната за Нови Пазар

Кладничанин вели дека точниот број на заразени и починати не е познат ниту во Нови Пазар.

„Можеме да шпекулираме само врз основа на податоците дадени од Исламската заедница, врз основа на бројот на погреби и начинот на кој се спроведуваат погреби во градот“, вели тој.

„Тие велат дека сè повеќе луѓе ги закопуваат во лимени сандаци“, додаде тој.

Социјалните мрежи се полни со драматични слики и видеа, кои покажуваат дека ходниците во болницата се исто така полни со кревети.

„Сè што се слуша е точно“, вели Аида Ќоровиќ.

„Лошо е, бројот на заразени лица е зголемен, смртноста е зголемена, нема основни средства во болниците, од ракавици до маски, а да не зборуваме за респиратори“.

„За нив мора да има комплетна инфраструктура, не можете само да ги внесете и да ги закачите“, додаде тој.

Официјални лица наведуваат дека некои од посериозните пациенти биле пренесени во Крагуевац и Белград, додека здравствени работници од Крагујевац и Кралево отишле во Нови Пазар.

Меѓу заразените се и градоначалникот на Нови Пазар, Нихат Бишевац, како и Муамер Зукорлиќ, водачот на Партијата за правда и помирување.

На 6 април, претседателот на Србија, Александар Вучиќ, го посети Нови Пазар, заради тогаш влошената состојба со Ковид-19 во тој град, со цел да ги однесе респираторите.

Тој подоцна објави фотографија на Инстаграм на која се гледа како јаде пита со зеленчук.

Сепак, приказната за Нови Пазар не заврши со тој оброк.

Еден ден подоцна, по критиките за посетата на претседателот, беше заменет Емир Ашќериќ, помошник-градоначалник на Нови Пазар.

„Ние не паѓаме на такви политички трикови, многу добро препознаваме дека тој повеќе е загрижен за себе и со политиката, отколку со решавањето на кризата“, напиша Ашќериќ на Фејсбук.

Градоначалникот на Бишевац тогаш изјави дека Ашќериќ бил отпуштен поради „политизација на напорите што се прават за надминување на тековната состојба“.

За овие респиратори сѐ уште се зборува денес.

„Претседателот Вучиќ лично отиде во Нови Пазар да ги однесе респираторите, за сега да дознаеме дека работат само три и дека не се употребливи, затоа што респираторната амбуланта не е опремена и не е набавена потребната опрема за нивно користење, а имаме стотици заразени и лица кои умираат“, изјави за Н1 Марко Ољача од невладината организација „Фондација Арка“.

За време на нејзината посета на Нови Пазар, премиерката Брнабиќ изјави дека се шират „лажни вести за респираторите“.

Кладничанин посочува дека граѓаните се исплашени и дека може да се „види на секој агол“, но дека во последните неколку дена тие целосно ги почитуваат мерките.

„Градот буквално е празен во текот на денот и сите носат маски, особено откако Кризниот штаб воведе нови безбедносни мерки“.

И ходниците во болницата во Нови Пазар се преполни со пациенти

Во Нови Пазар е забрането да се соберат повеќе од пет лица на јавно место, а скратено е работното време на угостителските објекти, каде што мора да има физичко растојание од два метра.

Само две лица можат да седнат на масата, а за гости и вработени заштитна опрема (маски и нараквици) е задолжителна, а употребата на наргиле е забранета.

Забрането е и организирање на семејни прослави.

Проблемот, вели Кладничанин, е во тоа што многу граѓани воопшто не се јавуваат кога ќе ги забележат симптомите на Ковид-19.

„Тоа го велат лекарите – има многу луѓе кои се лекуваат дома и кои не доаѓаат да бидат тестирани. И тогаш се појавуваат голем број луѓе со тешка клиничка слика, што дополнително придонесува за влошување на ситуацијата“, додаде тој.

Ќоровиќ додава дека раководството на болницата „очигледно не се снашло “, како и дека „добиваат инструкции од Министерството за здравство да не зборуваат многу за тоа“.

„Здравството мора да се претстави како функционално, иако тоа не функционира, тоа е суштината на приказната“, истакнува таа.

Што велат функционерите

Премиерката Брнабиќ изјави дека ситуацијата во Нови Пазар е слична на некои други жаришта низ цела Србија.

„Не се разликува во ништо, освен во степенот на политизација, кој потоа донесе разни актери овде секој ден да известуваат од тука и дополнително да ја поттикнуваат ситуацијата. Контекстот е сензационализам и ширење на лажни вести. И ова не е прв пат“, рече таа за време на посетата на Пазар.

Гневно обраќање на една жена од Нови Пазар до премиерката Ана Брнабиќ

Директорот на општата болница во Нови Пазар, Мехо Махмутовиќ во понеделникот изјави дека состојбата во градот е нешто постабилна.

Сепак, како што наведува, работата на здравствените работници се отежнува со „голем број гласини и невистини што се шират на социјалните мрежи“.

„Болницата има кислород и други потребни средства и опрема, а гласините дека нема ништо не се точни и злонамерни“.

Расим Љаиќ, министер за трговија, туризам и телекомуникации, изјави дека ситуацијата сè уште не е „под конец“ во Општата болница во Нови Пазар, но дека благодарение на помошта на Клиничкиот центар од Крагуевац, ситуацијата е неспоредливо подобра отколку што беше пред три или четири дена.

„Има многу помал притисок врз болницата, брзата помош, очекувам дека во наредните седум до десет дена ситуацијата навистина ќе биде под контрола“, рече Љаиќ за ТВ Прва.

Сепак, Муамер Зукорлиќ вели дека е „загрижен за ситуацијата во Санџак“.

„Особено во Нови Пазар и Тутин, каде имаше колапс во здравствениот систем и управување со кризи на надлежните. Давам целосна поддршка на малиот број медицински персонал во херојската борба за животите на луѓето во екстремно тешки околности“, рече тој.

Аговиќ вели дека не знае како ќе се реши ситуацијата во Тутин.

„Јавното здравство е прашање на државата, како и инвестирање во здравствена заштита… Тутин апсолутно не е на мапата, како да не постои“, истакнува таа.

„Не знам што може да се стори, освен да се потпреме едни на други. Државата навистина не ме убеди да се грижи за тоа како е тука. Ние не сме ниту во вестите“, додаде таа.

Ќоровиќ вели дека „топката е на страната на медицинските работници“.

„Толку години учење напорна наука и правење некои од најтешките работи во светот… Не можат веќе да молчат, некој да ги пуштат да умираат како крпени топки. Го повикувам секој лекар да каже како е навистина на теренот. Министерството може да им се закани со казна ако петмина се бунат, но ако има илјада од нив, тогаш можат да плукнат под нивниот прозорец“, зборува Аговиќ.

„Лекарите можат да ја променат ситуацијата во Србија. Не знам дали тие се свесни за тоа“, рече таа.  (Би-би-си на српски јазик)