Корона: Јапонија ги затвора училиштата, Саудиска Арабија го забрани аџилакот

Корона вирусот сега го има на секој континент освен Антарктикот и СЗО соопшти во средата дека бројот на нови пријавени случаи надвор од Кина за прв пат ги надмина оние во земјата.

Големата слика: КОВИД-19 уби повеќе од 2.800 луѓе и зарази над 82.000 други во околу 50 земји и територии. Данска и Естонија ги објавија своите први случаи во четвртокот, а Скот Морисон, премиер на Австралија – кој има 23 потврдени инфекции – на прес-конференција рече: „Ризикот од глобална пандемија е пред нас“.

Последните 48 часа

 • Јапонија: Премиерот Шинзо Абе во четвртокот објави дека сите јавни училишта ќе се затворат на национално ниво од 2 март сè додека не започнат пролетните празници во земјата на крајот на месецот.
 • Велика Британија: Одделот за здравство на Велика Британија соопшти дека уште двајца пациенти биле тестирани позитивно на вирусот, при што бројот на потврдени случаи е 15.
 • САД

o Сега има 60 потврдени случаи во САД, 42 се од крузерот „Дијамантска принцеза“, тројца евакуирани од Вухан, 12 се поврзани со патувања и двајца се инфекции од лице на лице. Официјалните лица очекуваа вакво зголемување откако на патниците им беше дозволено да се вратат дома од Јапонија.

o Бидејќи појавата продолжи да влијае на пазарите, претседателот Трамп рече дека потпретседателот Мајк Пенс ќе го води одговорот на администрацијата на корона вирусот.

o Сан Франциско во вторникот прогласи корона вирусен итен случај и покрај тоа што жителите не се тестирани позитивно за вирусот – иако три лица биле лекувани за тоа во градските болници.

 • Јужна Кореја: Командата на комбинираните сили на САД во Јужна Кореја соопшти дека ќе ја одложи нејзината заедничка вежба со армијата на Јужна Кореја до понатамошно известување, бидејќи бројот на зарази се искачи на 1.595 – најмногу надвор од Кина.
 • Саудиска Арабија: На странците им е забрането да ги посетуваат најсветите места во земјата, Мека и Медина, по избувнувањето на инфекцијата во неколку земји на Блискиот исток, се наведува во соопштението на саудискиот министер за надворешни работи.
 • Иран: Вирусот до почетокот на четвртокот уби 19 лица во земјата и инфицираше 139 други.
 • Прв случај во Латинска Америка: Вирусот се рашири во Бразил од 61-годишен маж кој патувал од Италија, епицентарот на појавата на Европа, каде што имаше 453 случаи до рано во четвртокот. Бразил следи 20 осомничени случаи на вирус.
 • Други први случаи: Пакистан ги објави своите први два случаи во средата. Грција, Норвешка, Грузија, Романија и Северна Македонија исто така потврдија по еден случај.
 • Кина: Националната здравствена комисија во четвртокот извести за 433 нови случаи, при што бројот на инфекции на копното достигна 78.497.
 • Спортско влијание: Судбината на Олимпијадата во Токио се очекува да се одлучи во наредните три месеци. Избувнувањето веќе наруши повеќе спортски настани низ целиот свет.
 • Дијамантска принцеза“: 80-годишен патник стана во вторникот четвртото лице што умре на бродот, потврди јапонското Министерство за здравство. 691 инфекции се потврдени меѓу патниците и екипажот. (Аксиос)