„Конечно, вирусот ме стигна“. Научникот кој се бореше против ебола и ХИВ се соочи со смртта од Ковид-19

Многу луѓе не умираат од оштетување на ткивото предизвикано од вирусот, туку од претеран одговор на нивниот имунолошки систем, кој не знае што да прави со вирусот, оценува познатиот вирусолог Петер Пиот

Петер Пиот е еден од откривачите на ебола вирусот во 1976. Сега е советник за Ковид-19 на претседателската на Европската комисија Урсула фон дер Лајен. Во ова возбудливо сведоштво раскажува како се борел со смртта со корона вирусот по толку многу битки со разни вируси

 

Вирусологот Петер Пиот, директор на Лондонската школа за хигиена и тропска медицина, се разболе од Ковид-19 кон средината на март. Помина една недела во болница и оттогаш се опоравува во неговиот дом во Лондон. Искачувањето по скалите сѐ уште го остава без здив.

Пиот, кој порасна во Белгија, беше еден од откривачите на вирусот ебола во 1976 година и ја помина својата кариера во борба против заразни болести. Тој ја предводеше Заедничката програма на Обединетите нации за ХИВ/Сида помеѓу 1995 и 2008 година и во моментов е советник за корона вирус на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен. Но, неговото лично соочување со новиот корона вирус беше искуство што го менува животот, вели Пиот.

„На 19 март неочекувано добив висока треска и главоболка што прободува. Ги чувствував многу болно мојот череп и коса, што беше бизарно. Немав кашлица во тоа време, но сепак, мојот прв рефлекс беше: Го имам. Продолжував да работам – јас сум воркохолик – но од дома. Минатата година вложивме многу напори за работа во телекомуникациското работење во Лондонската школа за хигиена и тропска медицина, за да не мора да патуваме толку многу. Таа инвестиција, направена во контекст на борбата против глобалното затоплување, сега е многу корисна.

Бев тестиран позитивен на Ковид-19, како што се сомневав. Се ставив во изолација во гостинската соба дома. Но треската не помина. Никогаш не сум бил сериозно болен и немам земено ниту еден ден боледување во последните 10 години. Живеам прилично здрав живот и шетам редовно. Единствениот фактор на ризик за корона е мојата возраст – јас имам 71 година. Јас сум оптимист, па затоа мислев дека ќе помине. Но на 1 април, еден доктор пријател ме советуваше да направам темелно испитување, бидејќи треската и особено исцрпувањето се влошуваа и се влошуваа.

Се покажа дека имав сериозен недостаток на кислород, иако сè уште не ми недостасуваше здив. Сликите на белите дробови покажаа дека имав тешка пневмонија, типично за Ковид-19, како и бактериска пневмонија. Постојано се чувствував исцрпено, додека нормално, секогаш здивнувам со енергија. Тоа не беше само замор, туку целосна исцрпеност; никогаш нема да го заборавам тоа чувство. Морав да бидам хоспитализиран, иако бев тестиран негативно за вирусот во меѓувреме. Ова е исто така типично за Ковид-19: вирусот исчезнува, но неговите последици траат со недели.

Бев загрижен дека веднаш ќе бидам ставен на респиратор затоа што имав видено публикации кои покажуваат дека тие ја зголемуваат вашата шанса да умрете. Бев прилично исплашен, но за среќа, тие прво ми дадоа маска со кислород и излезе дека тоа функционира. Така, завршив во просторија за изолација на одделот за интензивна нега. Уморни сте, па ѝ се препуштате на својата судбина. Вие целосно се предавате на медицинскиот персонал. Живеете во рутина од шприц до инфузија и се надевате дека ќе успеете. Обично сум прилично проактивен во начинот на кој работам, но тука бев 100 отсто трпелив.

Собата ја делев со бездомник, колумбиски чистач и човек од Бангладеш – сите тројца дијабетичари, случајно, што е во согласност со познатата слика за болеста. Деновите и ноќите беа осамени затоа што никој немаше енергија да разговара. Можев да шепотам само со недели; дури и сега, мојот глас ја губи моќта навечер. Но, секогаш го имав прашањето што ми се вртеше во главата: како ќе бидам кога ќе излезам од ова?

После борбата со вируси ширум светот повеќе од 40 години, станав експерт за инфекции. Драго ми е што имав корона, а не ебола, иако вчера прочитав научна студија која заклучи дека имате 30 проценти шанса да умрете ако завршите во британска болница со Ковид-19. Тоа е за истата вкупна стапка на смртност како и за еболата во 2014 година во Западна Африка. Тоа ве тера да го изгубите научното ниво на глас понекогаш и да се предадете на емоционални размислувања. Ме фатија, мислев понекогаш. Јас својот живот го посветив на борба против вируси и на крај, тие се одмаздуваат. Една недела балансирав помеѓу небото и земјата, на работ на она што можеше да биде крајот.

Бев пуштен од болницата по долгата недела. Отидов дома со јавен превоз. Сакав да го видам градот, со празни улици, со затворени пабови и со изненадувачки свеж воздух. Немаше никој на улица – чудно искуство. Не можев да одам како што треба, бидејќи мускулите ми беа ослабени од лежење и од недостаток на движење, што не е добра работа кога лекувате состојба на белите дробови. Дома, плачев долго. Исто така, спиев лошо некое време. Ризикот дека нешто сè уште може да тргне наопаку, продолжува да минува низ главата. Повторно сте заклучени, но мора да ги ставите работите во перспектива. Сега му се восхитувам на Нелсон Мандела дури и повеќе од порано. Тој беше во затвор 27 години, но излезе како голем помирувач.

Отсекогаш сум имал голема почит кон вирусите и тоа не се намали. Голем дел од мојот живот го посветив на борбата против вирусот на Сида. Тоа е толку умна работа; тоа избегнува сè што правиме за да го блокираме. Сега, кога сам го чувствував присуството на вирус во моето тело, различно гледам на вирусите. Сфаќам дека ова ќе го промени мојот живот, и покрај конфронтирачките искуства што претходно ги имав со вирусите. Се чувствувам многу поранлив.

Без вакцина против корона вирусот, никогаш нема да можеме повторно да живееме нормално, вели Петер Пиот

Една недела откако бев отпуштен, сè повеќе ми недостасуваше здив. Морав повторно да одам во болница, но за среќа, можев да се лекувам на амбулантско ниво. Испадна дека имав организирано заболување на белите дробови предизвикано од пневмонија, предизвикано од т.н. цитокинска бура. Тоа е резултат кога вашата имунолошка одбрана ќе биде пресилна. Многу луѓе не умираат од оштетување на ткивото предизвикано од вирусот, туку од претеран одговор на нивниот имунолошки систем, кој не знае што да прави со вирусот. Сè уште сум под третман на тоа, со високи дози на кортикостероиди кои го забавуваат имунолошкиот систем. Ако ја имав таа бура заедно со симптомите на вирусна појава во моето тело, немаше да преживеам. Имав атријална фибрилација, при што срцето одеше дури и до 170 отчукувања во минута; што, исто така, треба да се контролира со терапија, особено за да се спречат настани како згрутчување на крвта, вклучително и мозочен удар. Ова е потценета способност на вирусот: тој веројатно може да влијае врз сите органи во нашето тело.

Многу луѓе мислат дека Ковид-19 убива еден процент од пациентите, а остатокот  завршува со некои симптоми слични на грип. Но, приказната станува покомплицирана. Многу луѓе ќе останат со хронични проблеми со бубрезите и срцето. Дури и нивниот нервен систем е нарушен. Има стотици илјади луѓе ширум светот, можеби повеќе, на кои ќе им требаат третмани, како што се бубрежна дијализа, до крајот на животот. Колку повеќе учиме за корона вирусот, толку повеќе се појавуваат прашања. Учиме додека пловиме. Затоа се вознемирувам од многумина коментатори на маргините, кои без многу увид ги критикуваат научниците и креаторите на политиките, кои се обидуваат напорно да ја стават епидемијата под контрола. Тоа е многу нефер.

Денес, по седум седмици, се чувствувам повеќе или помалку во форма за прв пат. Јадев бел аспарагус, што го нарачувам од турска пилјара зад аголот од мојот дом. Јас сум од Керберген, Белгија, заедница која одгледува аспарагус. Моите слики на белите дробови конечно повторно изгледаат подобро. Отворив добро шише вино за да славам, прво по долго време. Сакам да се вратам на работа, иако мојата активност ќе биде ограничена некое време. Првото нешто што повторно почнав да го работам е специјален советник за Ковид-19 на Фон дер Лајен.

Комисијата е силно посветена на поддршката за развој на вакцина. Да бидеме јасни: без вакцина против корона вирусот, никогаш нема да можеме повторно да живееме нормално. Единствената вистинска стратегија за излез од оваа криза е вакцина што може да се рашири низ целиот свет. Тоа значи производство на милијарди дози од тоа, што, само по себе, е огромен предизвик во однос на производствена логистика. И покрај напорите, сè уште не е сигурно дека е можен развој на вакцина за Ковид-19.

Денес, исто така, има парадокс дека некои луѓе кои му го должат својот живот на вакцини веќе не сакаат нивните деца да бидат вакцинирани. Тоа би можело да стане проблем ако сакаме да искористиме вакцина против корона вирусот, затоа што ако премногу луѓе одбијат да се приклучат, ние никогаш нема да ја ставиме пандемијата под контрола.

Се надевам дека оваа криза ќе ги олесни политичките тензии во голем број области. Можеби станува збор за илузија, но во минатото видовме дека кампањите за вакцинирање против детска парализа доведоа до примирје. Исто така, се надевам дека Светската здравствена организација (СЗО), која прави одлична работа во борбата против Ковид-19, може да се реформира за да стане помалку бирократска и помалку зависна од советодавните комитети во кои одделни земји првенствено ги бранат своите интереси. СЗО премногу често станува политичко игралиште.

Како и да е, јас останувам роден оптимист. И сега, кога се соочив со смртта, моето ниво на толеранција за глупости и срање се спушти дури и повеќе отколку порано. Затоа, продолжувам смирено и ентузијастично, иако поизбирливо отколку пред мојата болест“.

(Подолгата верзија од ова интервју беше објавена во белгискиот магазин „Knack“)