Коалицијата на Олаф Шолц понижена на европските избори

И СПД и Зелените и либералите имаат очаен резултат, сите три партии околу 30 отсто. Дали трипартиската влада на Германија ќе преживее?


Шолц, и покрај неговиот лош рејтинг, инсистираше на тоа дека треба да биде лицето на кампањата заедно со водечкиот кандидат на партијата за трката во Европа, Катарина Барли

 

БЕРЛИН – Германската владејачка коалиција претрпе разурнувачки удар на изборите за Европскиот парламент во неделата, при што социјалдемократите на канцеларот Олаф Шолц го забележаа својот најлош резултат на национално гласање во повеќе од еден век.

Големите загуби на левичарската коалиција – поддршката за Зелените падна за речиси половина – најверојатно ќе ги обнови прашањата за стабилноста на владата. Сојузот, тринасочно партнерство што ги вклучува социјалдемократите, зелените и слободните демократи, се бореше да најде одговори за низа акутни проблеми со кои се соочува земјата, од стагнација на економија до длабока дисфункција на нејзиниот систем за азил.

Иако редовните избори треба да се одржат до есента 2025 година, упорните внатрешни борби во алијансата за сè, од руската војна против Украина до буџетот, ги поттикнаа шпекулациите дека владата би можела да пропадне многу пред тоа.

Десничарските демохристијани беа убедливи победници во неделата, освојувајќи 30 отсто од гласовите. Екстремно десничарската Алтернатива за Германија (AfD), исто така, забележа силен успех, завршувајќи на второто место со 15,9 отсто, што претставува зголемување од 4,9 процентни поени во споредба со изборите за ЕУ ​​во 2019 година. Партијата капитализираше од зголемената загриженост во земјата поради огромниот прилив на баратели на азил во изминатата деценија.

Во меѓувреме, социјалдемократите на Шолц собраа помалку од 13,9  отсто, што е извонреден пад за партијата која долго време беше столб на политичкиот пејзаж на Германија. Во 2019 година, партијата освои само 15,8 отсто, што во тоа време исто така се сметаше за катастрофален резултат.

Последната загуба е особено понижување за Шолц, кој, и покрај неговиот лош рејтинг, инсистираше на тоа дека треба да биде лицето на кампањата заедно со водечкиот кандидат на партијата за трката во Европа, Катарина Барли.

„Прилично е јасно дека не добивме никаков ветер во грб“ од Берлин, рече Барли по затворањето на гласачките места во неделата, нарекувајќи го резултатот „горчлив“.

Настрана со покажување со прст, вистинското прашање е дали владата на Шолц ќе преживее. Германските коалиции ретко пропаѓаат пред крајот на мандатот, но оваа е нетипична бидејќи вклучува три партии наместо вообичаените две, што ја прави понестабилна.

Уште повеќе, со оглед на големината на падот на коалицијата во проценките на гласачите – резултатот од неделата сугерира дека само околу 30 проценти од Германците сè уште ја поддржуваат Алијансата – некои тврдат дека владата го изгубила својот легитимитет. Зелените добија 11,9, а либералите само 5,2 отсто од гласовите.

Слична загриженост го натера францускиот претседател Емануел Макрон да распише нови парламентарни избори по неговиот голем пораз од екстремно десничарската партија Национален собир на Марин Лепен во неделните избори.

Како и да е, сите три германски партии се загрижени дека повлекувањето на владата само ќе ги влоши нивните проблеми.

Тоа е особено точно за најмалиот од трите членки на коалицијата, либерално конзервативна Слободна демократска партија, кои се наежија од инстинктите за данок и трошење на нивните партнери. Лидерот на партијата Кристијан Линднер, кој е и министер за финансии, со месеци е во несогласување со лидерите на Зелените околу приоритетите за трошење на владата.

А сепак, со тоа што партијата освои само 5 проценти од гласовите во неделата, опстанокот на партијата е доведен во прашање. Ако на следните избори во Бундестагот падне под 5 проценти, на пример, партијата ќе биде затворена.

Резултатите од неделата се голем успех за АфД, која беше опкружена со скандали во последните месеци. Двајцата водечки кандидати на партијата за изборите во ЕУ беа вмешани во серија сензационални обвинувања за недолично однесување, кои вклучуваат сомневање за шпионажа и потенцијално руско влијание. Неодамна, водечкиот кандидат на партијата, Максимилијан Кра, беше принуден да ја прекине кампањата откако ги бранеше членовите на Хитлеровите Вафен-СС дека не биле по дефолт „злосторници“.

Новата германска популистичка партија, Bündnis Sahra Wagenknecht (BSW), која комбинира левичарски економски политики со десничарски културни погледи, пристигна на политичкиот пејсаж со резултат од 6,2 отсто. Партијата е основана од Захра Вагенкнехт, долгогодишното лице на партијата Левица, која е во криза по нејзиното заминување и се предвидуваше и заврши со 2,7 отсто. (Политико)