Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Утрото го дочекувате со силна желба за напредување, можеби и премногу силна за ваше добро: планетите сугерираат да не избрзувате во ништо, бидејќи може да се каете. Потоа ќе треба да се правдате, а тоа нема крај и ќе излезе дека самите себе се обвинувате. На крај ќе успеете да спасите нешто од вложеното …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Паднаа социјалните мрежи ширум светот


Светските медиуми пренесоа дека паднаа социјалните мрежи Фејсбук, Инстаграм и Вацап. Бројни корисници ширум светот се жалат дека дека не можат да пристапат до своите кориснички сметки на овие мрежи. Проблем со Фејсбук има и во Македонија.

Хороскоп: Што велат ѕвездите за викендов


ОВЕН: Можни се потешкотии, но ќе ги надминете со голема доза на храброст: освојувајте го својот личен суверенитет чекот по чекор и бидете спремни за борба. Прашајте се добро дали вреди да бидете сами или да уживате во некое убаво друштво. Не ги повторувајте старите работи, туку фокусирајте се на вистината. Нови предизвици. БИК: Цврсто …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за викендов Read More »

За прв пат во 300 години, верниците може да се кечат по оригиналните Свети скали во Рим


Верниците конечно можат да се искачат по Светите скали (италијански: Scala Santa) а според христијанската традиција, тоа се скалите на којшто застанал Исус Христос пред тој да биде осуден на смрт со распнување на крст од страна на Понтиј Пилат. Средновековни легенди тврдат дека Светите скали биле донесени од Ерусалим до Рим во 326 година …

За прв пат во 300 години, верниците може да се кечат по оригиналните Свети скали во Рим Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Во домашните услови сте посветени на личните теми: љубов, среќа и слободно време. Можеби очекувате пари, кои ќе стигнат во свое време. На работен план сте исполнети и тука се занимавате со финансии кои се сосема неочекувани: позитивни изненадувања пријатели, ретко кога се случува вакво нешто! Најдете време да се одморите и да штедите. …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Мал херој спаси девојка од киднапирање


Тјернан Мекрејди однесе 18-годишна девојка на сигурно откако забележал дека ќе ја киднапираат, а полицијата вели повеќето возрасни би се шокирале во таква ситуација. Момче од Северна Ирска спаси тинејџерка од киднапирање, откако видел како тројца на сила се обидуваат да ја внесат во комбе, а тој почнал да вика пишува Мирор. Настанот се случил …

Мал херој спаси девојка од киднапирање Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Еден циклус завршува и сосема нов започнува: замижете пред туѓите несовршености и започнете да инвестирате во новите проекти. Практични и сензитивни, знаете точно како да се изразите и со совршена смиреност да го постигнете саканото. Вашите инстинкти се безгрешни и зборовите имаат неверојатна длабочина. Среќа. БИК: Дојдени сте до точка од која што повеќе …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Толку мал, а веќе „андроидаш“: Тригодишник го заклучил iPad-от на татко му на 47 години


Новинарот Еван Осонс му го дал на својот тригодишен син  својот iPad, кој пак малиот го заклучил на 25,5 милиони минути – односно нешто повеќе од 47 години. Осонс својата мака ја подели со следбениците на Твитер, а потоа заврши во медиумите, бидејќи неговиот син ќе може да го отклучи негвиот iPad кога самиот тој …

Толку мал, а веќе „андроидаш“: Тригодишник го заклучил iPad-от на татко му на 47 години Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Од денес натаму ќе може да ги оставите променливите услови зад вас: веројатна е средба со страсна личност, која ќе изјави дека е волна да се поправи. За да го стори тоа, човек треба прво самиот себе си да си признае дека греши, а потоа следат нужните корекции. Со постојан труд и свесност, наоѓате …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Од денеска на Kitchen Tv македонска традиционална кујна


Kitchen tv денес ќе почне да ја прикажува првата сезона од емисијата „Сончева гозба“ со нашиот готвач Дејан Карапеев. Во „Етно студио“, опремено по традиционален македонски терк, Карапеев на гледачите ќе им презентира традиционални јадења, ќе им покаже како се подготвуваат, но ќе зборува и за локалните намирници и нивната употреба. Селско месо, турлитава, јагула …

Од денеска на Kitchen Tv македонска традиционална кујна Read More »

Кучето Марли, прегазено од камион, пристигна во новиот дом во Англија


Кучето Марли, кое со неговиот тажен поглед, а откако беше прегазено од камион, ги освои срцата на многу љубители на животни во земјава, пристигна во новиот дом во Велика Британија. Пред само четири месеци, социјалните мрежи беа преполни со фотографии од бездомното куче, удрено од камион и оставено да искрвари на улица во населбата Радишани. …

Кучето Марли, прегазено од камион, пристигна во новиот дом во Англија Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Може да им кажете збогум на успешните времиња кои ве поставија во позиција на лидер, разбирајќи ги своите заблуди: тие неминовно доведуваат до пораз и илузии. Работите полека ќе се разјаснуваат и поддржани од Сонцето во својот знак, денес имате нешто важно да соопштите: неправдата ја мразат дури и оние што ја креираат! БИК: …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Бурното минато е веќе зад вас: имате доволно фантазија за да се вивнете како на магичен килим и да ја искористите динамичната сила во остварување на своите потенцијали. Практични показатели со кои доаѓате до самопрочистување: средба со старите пријатели кои ќе го возбудат вашето срце. Убави лични контакти. БИК: Дарувањето креира посебно задоволство: подобро …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за викендов


ОВЕН: Брзи и витални, фокусирани сте на безбројните опции за напредување: ова е плоден период, пријатели, но ќе треба да одберете што е она што најмногу му одговара на вашиот дух. Секако, вас ве краси и голема доза храброст, како и верба во своите минати успеси. Зад вас се лојални пријатели, врз кои може да …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за викендов Read More »

Безос, газдата на „Амазон“ се разведе: 36 милијарди долари за екссопругата


САД- Сопругата на најбогатиот човек на светот, Џеф Безос, Мекензи Безос, му ја препушти компанијата , а ги задржа половината од парите , односно 36 милијарди долари. Мекензи на поранешниот сопруг ќе му преотстапи 75 проценти од нивниот заеднички удел во Амазон и сите гласачки права. Таа ќе се откаже и од своите интереси во …

Безос, газдата на „Амазон“ се разведе: 36 милијарди долари за екссопругата Read More »

Славниот готвач Гордон Ремзи доби петто дете


Англија- Славниот готвач Гордон Ремзи и неговата сопруга Тана добија петто дете. Тој објасни дека новородениот син ќе се вика Оскар Џејмс. 52-годишниот Гордон и неговата сопруга веќе имаат две големи ќерки – Меган на 21 и Матилда на 19 години. Тие се исто така родители на 17-годишни близнаци Џек и Холи. Во смешен пост …

Славниот готвач Гордон Ремзи доби петто дете Read More »

Променливо облачно, со локални врнежи од дожд


Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повеќе облачност во западните делови каде што ќе има услови за краткотраен дожд. Ќе дува умерен до повремено засилен ветер од југоисточен правец. Утринската температура ќе се движи од еден до осум, а дневната од осум до 18 степени. Во Скопје слично време, променливо облачно со сончеви …

Променливо облачно, со локални врнежи од дожд Read More »

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес


ОВЕН: Некој си игра со вашите емоции и тоа ве боли како илјадници ножеви забиени во грбот: се прашувате дали е дојдено времето за делување и кој е вистинскиот потег? Дали да заминете и да ја напуштите сета шарена збрка, земајќи го со себе само највредното? Овој самонаметнат став на мачеништво не ви доликува: одврзете …

Хороскоп: Што велат ѕвездите за денес Read More »

(Видео) Најголемиот електричен автобус на светот е долг 27 метри


  Двоен зглобен електричен автобус на кинескиот производител BYD пристигнува во Колумбија како дел од брзиот транзитен систем. BYD го претстави најдолгиот електричен автобус на светот, K12A. Долг е 27 метри, а црвениот двозглобен автобус изгледа како џиновска гасеница. Може да превезе 250 луѓе одеднаш, а достигнува максимална брзина од 64 км/ч, пишува PC Press. …

(Видео) Најголемиот електричен автобус на светот е долг 27 метри Read More »

Се продава пиштолот со кој се самоубил Винсент ван Гог


Пиштолот, со кој се верува дека бил убиен од еден од најпознатите уметници на сите времиња, Винсент ван Гог, ќе биде понуден на аукција на 19 август на аукција организирана од аукциската куќа „Аукшн арт“. Се шпекулира дека пиштолот „lefaucheux“ со калибар од седум милиметри, кој некои го опишуваат како најпознато оружје во светот, може …

Се продава пиштолот со кој се самоубил Винсент ван Гог Read More »