Атина: Едно лице повредено од фрлена рачна бомба врз полициска станица


Едно лице е полесно повредено откако е фрлена рачна бомба врз полициска станица во Атина, сооопшти грчката полиција. Одговорноста за нападот ја презеде група, која на ултралевичарски сајт се потпишпа само како „анархисти“. Нападот се случи утрово пред зората, а повреденото лице е таксист.

Во Германија измерени рекордни мунус 27 степени Целзиусови


Студениот бран, кој со себе донесе обилни снежни врнежи и ниски температури, предизвика прекин на сообраќајот, затворање на училишта и откажување летови ширум Европа. – Новиот рекорд оваа зима од минус 27 степени Целзиусови забележан е на врвот на Цугшпице на Алпите во Германија, соопшти денеска германската метеоролошка служба. Во Бремен најмалку 10 летови се …

Во Германија измерени рекордни мунус 27 степени Целзиусови Read More »

Мицотакис лут на Меркел што рекла „македонски премиер“


Ставот на Меркел дека во Берлин го поздравува македонскиот премиер, според лидерот на грчката опозициска партија Нова демократија, не е корисен во конкретниот момент. Кирјакос Мицотакис, во интервју за грчката телевизија Скај, рече дека „треба да се избегнува употребата на термините „Македонец“ и „Македонија“ за Скопје“, јави дописникот на МИА од Атина.  -Ставот на Меркел …

Мицотакис лут на Меркел што рекла „македонски премиер“ Read More »

Ципрас: Новото име треба да биде уставно име на соседната земја, предуслов е ревизија на Уставот


Името за кое што ќе се договориме ќе треба истовремено да биде и уставното име на соседната земја, за што предуслов е ревизија на Уставот, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас на прес-конференцијата во Брисел по завршувањето на неформалниот состанок на лидерите на ЕУ. Ципрас смета дека ставот на Грција е дека треба да се реши …

Ципрас: Новото име треба да биде уставно име на соседната земја, предуслов е ревизија на Уставот Read More »

За Палестинците Амбасадата на САД во Ерусалим е провокација за муслиманите и христијаните


Палестинските автономни власту денеска остро ја критикуваше најавата дека САД ќе ја преместат својата Амбасада во Израел од Тел Авив во Ерусалим во мај годинава. Тоа е „провокација за Арапите, муслиманите и христијаните. Со таквото решение, администрацијата на Доналд Трамп се изолира целосно и станува дел проблемот, а не од решението”, изјави за АФП вториот …

За Палестинците Амбасадата на САД во Ерусалим е провокација за муслиманите и христијаните Read More »

Осумнаесет мртви од двојна експлозија во Могадишу


Најмалку 18 лица загинаа, а 20 се повредени во експлозија на две автомобил-бомби во главниот град на Сомалија, Могадишу, соопштија локалните здравствени власти. Според германската новинска агенција ДПА, во нападот загинале најмалку девет лица, од кои најмалку четворица милитанти. Експлозијата на двата автомобили се случи во близина на претседателската палата, по што следела жестока престрелка …

Осумнаесет мртви од двојна експлозија во Могадишу Read More »

Еуростат: Во ЕУ Бугарите со најниска минимална плата


Најниска минимална плата од 261 евро во јануари годинава во Европската унија има Бугарија, по што следуваат Литванија од 400 евра и Романија 408 евра, објави денеска Еуростат. Генерално, минималната плата е помалку од 500 евра во земјите од источниот дел на ЕУ и над 1.000 евра во земјите од северозападниот дел на Унијата. Предводи …

Еуростат: Во ЕУ Бугарите со најниска минимална плата Read More »

Иса Мустафа дал инструкции ЛДК да не гласа за демаркацијата за да издејствува нови избори


По второто одложувања на вонредната седница на која косовскиот Парламент требаше да гласа за ратификација на Договорот за демаркација на границата со Црна Гора, приштинските медиуми пишуваат дека опозицискиот Демократски сојуз на Косово (ЛДК) не сакал да гласа за спогодбата под влијание на партскиот лидер Иса Мустафа, кој е на лекување во Германија. Повкувајќи се …

Иса Мустафа дал инструкции ЛДК да не гласа за демаркацијата за да издејствува нови избори Read More »

Средба Могерини – Ципрас: Македонија и Албанија во фокусот на разговорите


Грчкиот премиер Алексис Ципрас и шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини на нивната денешна средба во Брисел разговарале за Турција и земјите од Западен Балкан, со акцент на Македонија и Албанија, објавуваат грчките медиуми, повикувајќи се на владини извори. Според грчката новинска агенција АНА-МПА, високата претставничка на ЕУ за надворешна политика, ги поздравила разговорите на …

Средба Могерини – Ципрас: Македонија и Албанија во фокусот на разговорите Read More »

Јункер: За Британците би било добро јас да сум им премиер


Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер иронично ја прокоментира нејасната позиција на Велика Британија за идните односи на Лондон со ЕУ, изјавувајќи дека за Велика Британија би било добро тој да и е премиер. – Јас не сум британскиот премиер, би било убаво да бидам, но не сум, одговори Јункер на новинарско прашање за вчерашната …

Јункер: За Британците би било добро јас да сум им премиер Read More »

Косовскиот Парламент не постигна консензус за демаркација на границата со Црна Гора


Вонредната седница на косовскиот Парламент закажана за денеска е одложена, откако пратеничките групи во Собранието не постигнаа консензус околу договорот за демаркација на границата со Црна Гора. Претседателот на Парламентот, Кадри Весели не успеа да обезбеди парламентарно мнозинство за да се изгласа ратификацијата на договорот за демаркација. РТК јави дека седницата е презакажана за 28 …

Косовскиот Парламент не постигна консензус за демаркација на границата со Црна Гора Read More »

Компанијата Нестле „војува“ со шест европски компании


Швајцарската прехранбена компанија Нестле е во „војна“ со шест европски малопродажни синџири кои ја бојкотираат нејзината стока, барајќи пониски цени, пишува „Пословни дневник“. Меѓутоа, намалувањето на цените во овој момент, како што се наведува, воопшто не оди во прилог на Нестле, имајќи ги предвид последните податоци за продажбата. Како што пренесуваат медиумите, светската прехранбена компанија …

Компанијата Нестле „војува“ со шест европски компании Read More »

Дојче веле: Германците гледаат две Ангели Меркел


Со голем углед во светот, но често неодлучна. Добра канцеларка, но нејзиното време измина, наведува Дојче Веле во прилогот за Ангела Меркел која се бори да остане на власт во уште еден мандат. Повеќе од две третини од Германците сметаат дека времето на канцеларката Ангела Меркел изминало, но истовремено, речиси ист број луѓе веруваат дека …

Дојче веле: Германците гледаат две Ангели Меркел Read More »

Решавањето на спорот со името во фокусот на средбата Ципрас – Меркел


За прашањето со името и заклучоците од посетата на Зоран Заев на Берлин, разговарале грчкиот премиер и германската канцеларка на нивната куса средба во Брисел на неформалниот состанок на лидерите на ЕУ. Според грчките медиуми, пораката од Меркел била дека ќе продолжи да ги охрабрува двете страни за да стигнат до решение, додека пак Алексис …

Решавањето на спорот со името во фокусот на средбата Ципрас – Меркел Read More »

Изгласана Резолуција за „ерменскиот геноцид“, тензии меѓу Хаг и Анкара


Холандскиот Парламент денеска со големо мнозинство усвои Резолуција со кој се признава „ермескиот геноцид“ во Османлиската Империја, постапка која се очекува да предизвика тензиите во односите меѓу Хаг и Анкара. Долниот дом на Парламентот со 142 гласа „за“ и три „против“ го усвои документот во кој масовните убиства на Ерменците во Османлиската Империја за време …

Изгласана Резолуција за „ерменскиот геноцид“, тензии меѓу Хаг и Анкара Read More »

Црногорскиот министер за европски прашања поднесе оставка


Црногорскиот министер за европски прашања Александар Андрија Пејовиќ денеска поднесе оставка на функцијата, откако беше обвинет за судир на интереси. Црногорската Агенција за борба против корупција оцени дека Пејовиќ има судир на интереси, бидејќи од мај минатата година покрај министерската, ја извршувал и функцијата амбасадор во Мисијата на Црна Гора во ЕУ. Пејовиќ соопшти дека …

Црногорскиот министер за европски прашања поднесе оставка Read More »

Расте бројот на загинати во Источна Гута


Најмалку 46 лица загинаа денеска при нови напади на сириските владини сили врз регионот на дамаското предградие Источна Гута, што е под контрола на бунтовниците, соопшти вечерва Сирискиот центар за мониторинг на човековите права. Најновите напади доаѓаат во услови на зајакнатите повици на повеќе светски лидери и организации за прекин на нападите врз Источна Гута, …

Расте бројот на загинати во Источна Гута Read More »

Столтенберг: Русија се меша во внатрешните работи на балканските земји


Имаме информации дека Русија се обидува да се меша во внатрешните работи на државите од Балканот, изјави на прес-конференција во Брисел генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, додавајќи дека секоја надворешна интервенција е неприфатлива. Според него, податоците, исто така, покажуваат зајакнато руско присуство во регионот. Столтенберг потенцира дека сите држави на Балканот треба да бидат …

Столтенберг: Русија се меша во внатрешните работи на балканските земји Read More »

Движењето Самоопределување го тужи Тачи за предавство


Косовското движење Самоопределување денеска соопшти дека поднело тужба против претседателот на Косово, Хашим Тачи за предавство. Според претставничката на Самоопределување, Албулена Хаџиу, движењето решило да го тужи Тачи затоа што во 2015 година го потпиша Договорот за демаркација на границата меѓу Косово и Црна Гора. Дел од косовките партии тврдат дека со овој Договор, Косово …

Движењето Самоопределување го тужи Тачи за предавство Read More »

Штрајк на вработените во „Ер Франс“, откажани повеќе летови


Француската полиција за разбивање демонстрации денеска употреби бибер спреј против вработени во компанијата „Ер Франс“, кои за време на протестот се обидоа да упаднат на терминал на парискиот аеродром „Шарл де Гол“. Поради штрајкот на вработените на „Ер Франс“, кои во седиштето на компанијата на аеродромот протестираат за зголемување на платите, се откажани повеќе летови, …

Штрајк на вработените во „Ер Франс“, откажани повеќе летови Read More »