Атина ја погоди земјотрес од 4,6 степени


Земјотрес со јачина од 4,6 степени според Рихтер ја погоди Атина и централна Грција рано утринава. Нема податоци за штети. Националната опсерваторија на Атина информира дека земјотресот се случил во 06 часот и 2 минути во Коринтскиот залив, на длабочина од пет километри. Според Американската служба за геолошки истражувања, епицентарот бил на 79 километри северозападно …

Атина ја погоди земјотрес од 4,6 степени Read More »

Почнува примената на одлуката на Арбитражниот суд за границата меѓу Словенија и Хрватска


Љубљана/Загреб – Денеска истекува рокот за примена на арбитражната одлука за границата на море и копно помеѓу Словенија и Хрватска. Љубљана најави дека ќе почне примената на таа одлука, а Загреб се спротивставува на тоа и повикува на воздржување од каква било примена на еднострани мерки кои, како што предупредија, може да доведат до инциденти. …

Почнува примената на одлуката на Арбитражниот суд за границата меѓу Словенија и Хрватска Read More »

(ФОТО) Не е паметно да се скарате со берберот додека ве потстрижува, резултатот може да биде ваков


Клиентот не е секогаш во право. Непишаното правило вели дека, доколку имате забелешки кон берберот, соопштете му ги на најучтив можен начин, и почитувајте ги правилата на домаќините… Посебно ако не сакате да добиете фризура пооригинална од онаа на фронтменот на хеви-метал бендот „Продиџи“, во неговите најдобри години. Токму тоа му се случило на неименувано …

(ФОТО) Не е паметно да се скарате со берберот додека ве потстрижува, резултатот може да биде ваков Read More »

Истражување: Какви мажи посакуваат жените


Научници од австралискиот Универзитет Грифит спроведоа истражување на тема какви мажи посакуваат жените најмногу. Испитувањето опфатило 150 Австралијки и тие требало да разгледаат најразлични фотографии и да ги оценат луѓето според привлечноста. Се покажало дека жените ги привлекуваат силни, високи момци, атлетски градени, но претпочитаат да бидат и слаби. Мажите што на слика изгледаат силни, …

Истражување: Какви мажи посакуваат жените Read More »

Меланија Трамп ќе ја откорне 200 години старата магнолија од пред Белата куќа


Прочуената стара магнолија пред Белата куќа, поточно голем дел од неа ќе биде исечен, оти стручните лица процениле дека дрвото е ослабнато и претставува ризик по безбедноста, соопшти пиар-тимот на Меланија Трамп. Магнолијата пред Белата куќа била посадена уште во мандатот на Ендрју Џексон, пред околу 200 години. Според портпаролката на првата дама, овие мерки …

Меланија Трамп ќе ја откорне 200 години старата магнолија од пред Белата куќа Read More »

Заработка од која боли глава


Извршниот директор на компанијата „Епл”, Тим Кук  оваа година доби 46 отсто покачување, заработувајќи  вкупно 12,8 милиони долари по успешните деловни резултати на овој технолошки гигант.Од оваа сума, неговата редовна плата изнесува околу 3 милиони долари,  пренесува Бизнис инсајдер.Кук минатата година заработи вкупно 8,7 милиони долари, а 10,2 милиони долари во 2015 година. Американската компанија ја …

Заработка од која боли глава Read More »

Макрон и папата личности на годината


За една третина Французи, францускиот претседател Емануел Макрон и папата Франциск се “личности во 2017 година”, според објавените резултати од истражувањето. Според анкетата што ја спроведе  Институтот „ИФОП“ за францускиот весник Пари мач, меѓу осумте номинирани и кандидати за оваа година, 33 проценти од француските испитаници се одлучиле за шефот на француската држава и за …

Макрон и папата личности на годината Read More »

(ВИДЕО) Професорот чии деца го насмеаа цел свет им честиташе на сите празници


Неговото вклучување во програмата на Би-Би-Си  насмеа над милиони луѓе ширум светот, и како една од овогодинешните интернет атракции, професорот Роберт Кели, опкружен со неговото семејство, им ги честиташе празниците на сите. Професорот на Јужнокорејскиот универзитет во Бусан и политички аналитичар Роберт Кели се приклучи на програмата на Би-Би-Си во март, за да ги сподели своите …

(ВИДЕО) Професорот чии деца го насмеаа цел свет им честиташе на сите празници Read More »

Авганистан: 40 загинати во бомбашки напад во Кабул


Најмалку 40 лица загинаа во денешните самоубиствени напади врз авганистанската новинска агенција „Воис“ и блискиот културен центар „Табајан“ во главниот град на Авганистан, Кабул. Портпаролот на Министерството за внатрешни работи Насрат Рахими изјави дека најмалку 40 лица се убиени и 30 повредени, во најновиот во серијата напади во Авганистан насочени против медиуми. Нападот се случи …

Авганистан: 40 загинати во бомбашки напад во Кабул Read More »

Путин: Експлозијата во Санкт Петербург е терористички акт


Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека вчерашната експлозија на рачно изработена бомба во супермаркет во Санкт Петербург, при што беа повредени 13 лица, е терористички акт. – Во Санкт Петербург вчера беше извршен терористички акт, изјави Путин на церемонија во Кремљ, на која се врачени одликувања на руски војници кои учествувале во сириската операција. Тој …

Путин: Експлозијата во Санкт Петербург е терористички акт Read More »

Грците ќе може да се разведат само на нотар


Во Грција стапи на сила нов закон според кој се дозволува двојките да се разведат само кај нотар, со што не важи веќе стариот судски начин за прекин на брачната заедница. Весникот „Та неа“ пишува дека законот стапил на сила за Божиќните празници и сега, доколку постои заедничка согласност од двојката, разводот ќе го врши …

Грците ќе може да се разведат само на нотар Read More »

Продолжен притворот на пратениците на „Самоопределување“


Основниот суд во Приштина донесе одлука за еден месец да им се продолжи мерката притвор на двајцата пратеници на „Самоопределување“ Албин Курти и Доника Кадај-Бујути. Тие во притвор остануваат до 27 јануари. Курти и Кадај-Бујути беа уапсени на 27 минатиот месец, на влезот на зградата на Собранието.Налогот за апсење го издаде Основниот суд во Приштина …

Продолжен притворот на пратениците на „Самоопределување“ Read More »

Светот во 2017 година – Од Трамп преку Брегзит до „посетителот“. И – Деспасито!


Завршува уште еден циклус од патот на Земјата околу Сонцето и во годината што изминува, не се сменија страните во светот. Трамп покажа особен интерес и успех во твитањето откако на 20 јануари седна во Белата куќа, привлече внимание без оглед што Тајм не го прогласи за Личност на годината. Во Европа беше бурно – …

Светот во 2017 година – Од Трамп преку Брегзит до „посетителот“. И – Деспасито! Read More »

Кадиров ги обвини САД за блокирањето на неговите профили на Фејсбук и Твитер


Чеченскиот претседател Рамзан Кадиров порача дека нема да бара реактивирање на неговите профили на Фејсбук и на Инстаграм, кои вчера ги блокираа двете социјални мрежи и за целиот случај ги обвини властите на САД. Тоа е прва реакција на Кадиров, кого минатата недела американското Министерство за финансии го додаде на т.н. „листа Магнитски“, обвинувајќи го …

Кадиров ги обвини САД за блокирањето на неговите профили на Фејсбук и Твитер Read More »

Најмалку 10 повредени при експлозија во Санкт Петербург


Најмалку десет лица се повредени денеска при експлозија во еден прометен супермаркет во рускиот град Санкт Петербург. Властите соопшти дека четворица од жртвите се здобиле со посериозни повреди и се хоспитализирани, додека останатите шестмина по укажаната лекарска помош биле пуштени на домашно лекување. Причините за експлозијата што се случила во магацинот на супермаркетот засега не …

Најмалку 10 повредени при експлозија во Санкт Петербург Read More »

Кушнер: Конечно е отворена вратата за прием на Западен Балкан во ЕУ


Три години откако претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер најави петгодишен мораториум за проширувањето на ЕУ, вратата за прием на балканските земји во Европската унија конечно е отворена, смета поранешниот француски министер за надворешни работи и шеф на меѓународната мисија на Косово, Бернар Кушнер. Во авториски текст објавен во порталот „ЕУ Обзервер“, Кушнер наведува дека …

Кушнер: Конечно е отворена вратата за прием на Западен Балкан во ЕУ Read More »

Украина и сепаратистите ќе разменат заробеници со посредство на Руската православна црква


Украина и проруските сепаратисти од источните делови на земјата денеска треба да ја извршат досега најмасовната размена на заробеници, која беше договорена со посредство на Руската православна црква. Украина денеска ослободува 99 заробеници, додека донбаските сепаратисти ќе ослободат 16 Украинци. Вкупно, предвидено е да бидат разменети 306 заробеници од украинска страна и 74 лица заробени …

Украина и сепаратистите ќе разменат заробеници со посредство на Руската православна црква Read More »

(ФОТО) Убиен братучедот на Ријана, пејачката скршена од болка


Светски популарната пејачка Ријана претрпе голем шок, откако нејзиниот братучед Тавон Алејн (21) беше убиен на Барбадос. Пејачката преку емотивна порака на социјалните мрежи се прости од својот роднина. Тавон е убиен со пиштол. Убиецот му пришол од зад грб и пукал неколку пати. Полицијата не соопштува детали кој е убиецот и кој е мотивот …

(ФОТО) Убиен братучедот на Ријана, пејачката скршена од болка Read More »

Цели 12 години глумел дека е нем за да не одговара за убиство, сега не може да прозбори


Кинез обвинет за убиство толку добро глумел дека е нем во текот на 12 години, што на крајот ја изгубил способноста за говор. Мажот по име Џенг го напуштил своето родно село во покраината Џечијанг во источна Кина во 2005 година откако ги убил своите чичко и стрина по банална расправија за наемнина од околу …

Цели 12 години глумел дека е нем за да не одговара за убиство, сега не може да прозбори Read More »

Москва: Специјалци влегоа во фабриката, приведен напаѓачот


Специјални единици од националната гарда на Русија извршија упад во кондиторската фабрика во Москва, и го приведоа напаѓачот, кој утрово уби еден човек и рани тројца. Локалните медиуми наведуваат дека напаѓачот е пронајден и приведен, а од објектот веќе не се слушаат истрели. Претходно, портпаролот на руското Министерство за внатрешни работи Јути Титов соопшти дека …

Москва: Специјалци влегоа во фабриката, приведен напаѓачот Read More »