Четири жртви на големо невреме во САД


Бура ги зафати САД, предизвикувајќи најмалку четири смртни случаи во сообраќајни и други несреќи. Во јужната држава Луизијана две лица загинаа, меѓу кои и двегодишно девојче, кога големо дрво се урна под налети на силниот ветер и падна врз куќарка. Погоре на север, во државата Висконсин паднале 45 сантиметри снег, додека на езерото Мичиген брановите …

Четири жртви на големо невреме во САД Read More »

Силни експлозии кај Алепо


Силна експлозија одекна доцна вечерва во реон под контрола на сириската Влада, јужно од Алепо, соопшти сирискиот Центар за мониторинг на човековите права. Причината за експлозијата е непозната, како и евентуалната мета, но во реонот се распоредени ирански сили, како и припадници на авганистанската проиранска милиција Лива Фатимиун, која е поддржана од властите во Дамаск. …

Силни експлозии кај Алепо Read More »

Бугарија ги поддржа нападите во Сирија-Протести во Атина


Бугарија, која моментно претседава со ЕУ, соопшти дека нападите на САД, Франција и Велика Британија врз Сирија претставуваат одговор на воените злосторства. – Бугарија отсекогаш го застапувала ставот дека ништо не може да го оправда убивањето на невини луѓе, вклучувајќи и деца, дека употребата на хемиско оружје е воено злосторство, а нападот врз цели во …

Бугарија ги поддржа нападите во Сирија-Протести во Атина Read More »

Пенс: Осакатени капацитетите за хемиско оружје на Сирија


Лима – Американскиот потпретседател Мајк Пенс изјави дека воздушните напади на САД, Франција и Велика Британија врз Сирија ги „деградираа и осакатија“ капацитетите за хемиско оружје на таа земја. На маргините на Панамериканскиот самит во Перу, Пенс го информираше канадскиот премиер Џастин Трудо дека Доналд Трамп „му покажал на светот дека САД нема да толерираат …

Пенс: Осакатени капацитетите за хемиско оружје на Сирија Read More »

СБ на ОН ја отфрли руската резолуција за Сирија


Советот за безбедност на ОН ја отфрли денеска резолуцијата на Русија, со која се осудува „агресијата“ на САД и нивните сојузници против Сирија. Текстот го поддржаа само Русија, Кина и Боливија. Осум земји гласаа против, а четири беа воздржани. За да биде прифатена резолуцијата беа потребни девет гласа „за“, без некоја од петте постојани членки …

СБ на ОН ја отфрли руската резолуција за Сирија Read More »

НАТО со поддршка на САД, Британија и Франција за нападот во Дума


Брисел – Претставниците на САД, Франција и Британија во НАТО денеска ги информираа другите сојузници за ракетниот напад врз Сирија, при што, како што соопшти НАТО, го претставиле значителното количество информаци кои укажуваат дека хемискиот напад во сирискиот град Дума на 7 април бил извршен од страна на сириската армијa. – Трите земји – сојузнички …

НАТО со поддршка на САД, Британија и Франција за нападот во Дума Read More »

Лавров: Нападот врз Сирија е нелегитимен


Москва – Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска оцени дека американско-британско-францускиот ракетен напад врз Сирија е „нелегитимен и неприфатлив“. – Ќе разговараме за тоа како западните партнери ја оправдуваат својата целосно нелегитимна и неприфатлива операција. Американскиот претседател, британската премиерка и францускиот претседател тврдеа дека имаат несоборливи докази дека во Дума било користено хемиско …

Лавров: Нападот врз Сирија е нелегитимен Read More »

Гутереш апелира да не се влошува страдањето на сирискиот народ


Њујорк – Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш побара од сите држави да се „воздржат во овие опасни услови и да не доведуваат до ескалирање и влошување на страдањето на сирискиот народ“. На седницата на Советот за безбедност, Гутереш истакна дека меѓународните истражувачи во Сирија се подготвени да го посетат местото на нападот во градот …

Гутереш апелира да не се влошува страдањето на сирискиот народ Read More »

Пентагон: Сириското хемиско оружје е уништено во најголем дел


Пентагон соопшти дека со ракетните напади врз Сирија бил уништен најголем дел од сириските капацитети за производство и употреба на хемиско оружје. – Иако делови од сириската инфраструктура за хемиско оружје се уште постојат, мислиме дека им нанесовме сериозен удар, изјави генерал Кенет Мекензи, кој денеска одржа брифинг во Пентагон за ракетните напади што САД …

Пентагон: Сириското хемиско оружје е уништено во најголем дел Read More »

(ВИДЕО) Први снимки од Сирија по американските напади


Сириската државна телевизија ги објави првите снимки од земјата по воздушниот напад извршен од САД, Франција и Обединетото Кралство. Првата видеоснимка објавена од страна на сириската државна телевизија покажува голем кратер, наводно направен од американски ракети. На видеото се гледа како Сиријците одат на работ од кратерот во предградијата на Хомс. Во друго видео од …

(ВИДЕО) Први снимки од Сирија по американските напади Read More »

По 30 години, пронајдена украдената слика на Шагал


Сликата на Шагал, украдена пред 30 години од семејниот дом во Њујорк, конечно ќе биде вратена на сопствениците, јави ФБИ. Сликата Отело и Дездемон од 1911 година била украдена од станот на Ернест и Роуз Хелер заедно со десетина други уметнички дела и накит. Вредното дело е пронајдено откако сопственик на галерија во Вашингтон минатата …

По 30 години, пронајдена украдената слика на Шагал Read More »

Трамп на Твитер: Перфектно изведен напад, мисијата е завршена


Во својата прва твитер-порака по нападот врз Сирија, американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека нападот бил извршен перфектно и дека мисијата е исполнета. – Перфектно извршен напад ноќеска. Благодарност до Франција и до Обединетото Кралство за вашата мудрост и за моќта на вашите одлични армии. Не можевме да имаме подобри резултати. Мисијата е завршена! – …

Трамп на Твитер: Перфектно изведен напад, мисијата е завршена Read More »

Генералштаб на руската армија: Пресретнати 71 од 103 ракети истрелани врз Сирија


Сирискиот систем за противвоздушна одбрана С-300 од советско производство, урна 71 од 103-те крстосувачки ракети што рано изутринава ги истрелаа САД и нивните сојузници врз цели во Сирија, соопшти денеска началникот на Оперативната управа на Генералштабот на руската армија, генерал Сергеј Рудској. – Сириската армија ги урнаа сите ракети насочени кон четирите клучни воздухопловни бази, …

Генералштаб на руската армија: Пресретнати 71 од 103 ракети истрелани врз Сирија Read More »

Сирија тврди дека открила лабораторија во која терористи произведувале отрови


Во населбата Афтарис, во реонот на Источна Гута, која до неодамна беше под контрола на бунтовниците, сириската армија соопшти дека открила лабораторија на терористите за производство на отровни супстанци. – Во текот на операцијата за прочистување на областа на Источна Гута, пронајдена е лабораторија на преостанатите терористички организации во Афтарис, опремена за производство на сите …

Сирија тврди дека открила лабораторија во која терористи произведувале отрови Read More »

Прва реакција на Путин по нападот во Сирија, ситуацијата ја спореди со Југославија


САД и нејзините сојузници погодија цивилни и воени објекти во Сирија, кршејќи ги Повелбата на ООН и меѓународното право, изјави рускиот претседател Владимир Путин во реакцијата на американско-француско-британската интервенција во Сирија. „Вашингтон започна агресија против суверена држава која е на чело на борбата против тероризмот“, се вели во изјавата на рускиот претседателот. Путин нагласи дека …

Прва реакција на Путин по нападот во Сирија, ситуацијата ја спореди со Југославија Read More »

Реакции на светските лидери по нападите во Сирија


Нападите што САД, Велика Британија и Франција ги извршија рано изутринава врз повеќе цели во Сирија, како одговор на обвинувањата дека сириските владини сили минатата сабота извршиле напад со хемиско оружје во градот Дума, наидоа на поделени реакции во светот. Британската премиерка Тереза Меј изјави дека извршените „координирани и прецизни напади“ имале за цел да го намалат …

Реакции на светските лидери по нападите во Сирија Read More »

(ВИДЕО) Сирија соборила најмалку 100 ракети кои биле насочени кон цивилни и воени цели


Поголемиот дел од ракетите испукани од страна на Велика Британија, САД и Франција беа пресретнати од сириските системи за воздушна одбрана, соопшти руското Министерство за одбрана. Руските воздухопловни единици не биле вклучени во одбивањето на нападот. Војниците и бродовите на САД и нејзините сојузници лансираа над 100 крстосувачки ракети и проектили на сириските цивилни и …

(ВИДЕО) Сирија соборила најмалку 100 ракети кои биле насочени кон цивилни и воени цели Read More »

(ВИДЕО) Асад се појави на работа како ништо да не се случува


Сириското претседателство објави видео на кое се гледа како сирискиот претседател Башар ал Асад доаѓа на работа неколку часа по воздушните напади во Сирија, како да не се случува ништо. Асад на снимката е облечен во костум со вратоврска и носи актовка додека влегува во зградата на претседателството. Додека трае снимката, Асад не изговара ништо. …

(ВИДЕО) Асад се појави на работа како ништо да не се случува Read More »

Москва: Сирија нападната во момент кога имаше шанса за мир


САД и нивните сојузници извршија воен напад врз Сирија точно во момент кога земјата доби шанса за мирна иднина, оцени портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова. Според неа, оние што стојат зад нападите сметаат дека имаат ексклузивно право на морално лидерство во светот. Захарова оцени дека Сирија, која со години се спротивставувала …

Москва: Сирија нападната во момент кога имаше шанса за мир Read More »

САД, Британија и Франција извршија ракетни напади врз Сирија


САД, Велика Британија и Франција рано изутринава извршија ракетни напади врз повеќе цели во Сирија, како одговор на обвинувањата дека сириските владини сили минатата сабота извршиле напад со хемиско оружје во градот Дума. Пентагон соопшти дека се нападнати цели во сирискиот главен град Дамаск и во реонот на Хомс. Станува збор за лабораторија за научни истражувања …

САД, Британија и Франција извршија ракетни напади врз Сирија Read More »