Тридневна национална жалост во Грција за жртвите од пожарите


Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска прогласи тридневна национална жалост за 50 жртви од пожарите во Грција, јави дописничката на МИА од Атина. Ципрас во телевизиското обраќање до јавноста рече дека „не постојат зборови што ќе ги опишат чувствата на сите, а земјата живее неопислива трагедија“ – Денес Грција жали и во сеќавање на оние што …

Тридневна национална жалост во Грција за жртвите од пожарите Read More »

Ѕанакопулос: 50 загинати, 172 повредени и 715 спасени


Бројот на официјално потврдени загинати во вчерашните пожари во Грција е 50 лица, додека пак 172 се повредени од кои 11 сериозно, а по воден пат биле спасени 715 лица. Како што јави дописничката на МИА од Атина, портпаролот на грчката влада и министер без ресор, Димитрис Ѕанакопулос, го соопшти билансот од пожарите, до 11.30 …

Ѕанакопулос: 50 загинати, 172 повредени и 715 спасени Read More »

Европската комисија ќе го активира Механизмот за цивилна заштита за да и помогне на Грција


Европската комисија во следните неколку часа ќе го активира Европскиот механизам за цивилна заштита за да и помогне на Грција каде во пожарите досега загинаа околу 50 лица. – Ја завршуваме анализата на ситуацијата, механизмот за цивилна заштита ќе биде активиран во наредните часови, изјавил извор од европските институции. Според него, мониторинг на ситуацијата со …

Европската комисија ќе го активира Механизмот за цивилна заштита за да и помогне на Грција Read More »

Противпожарна служба на Грција: 49 загинати, 156 повредени


Бројката на потврдени жртви од пожарите во Грција е 49 лица, според портпаролката на грчката противпожарна служба, додека пак 156 лица се повредени, од кои 11 се во критичка состојба. Меѓу повредените има 16 деца, но се вон животна опасност. Како што јави дописничката на МИА од Атина, портпаролката на противпожарна служба, Ставрула Малири упати …

Противпожарна служба на Грција: 49 загинати, 156 повредени Read More »

Албанските актери го спасуваат од уривање Националниот театар во Тирана


Група албански актери денеска писмено побараа од претседателот на Албанија, Илир Мета да не го потпишува законот за уривање на Националиот театар, откако неодамна имаа и средба со него. Во писмото се наведува дека „судбината на тетарот е во негови раце“ и оти треба да го врати законот назад на повторно разгледување. – Одговорноста паѓа …

Албанските актери го спасуваат од уривање Националниот театар во Тирана Read More »

(ВИДЕО) Евакуирани населби поради големиот пожар кај Атина


Жителите на најмалку три мали населби се евакуирани по наредба на грчката противпожарна служба, а со одлука на полицијата затворени се и новиот и стариот автопат Атина -Коринт и во двата правци, поради големиот пожар што се уште не е ставен под контрола, јави дописничката на МИА од Атина. Поради неповолните услови за возење и …

(ВИДЕО) Евакуирани населби поради големиот пожар кај Атина Read More »

Голем пожар во близина на Атина, граѓани ги напуштаат домовите


Голем пожар беснее во западниот дел на областа Атика во поширокиот регион на Атина. Огнената стихија се уште не е ставена под контрола, а граѓани од околината, превентивно, ги напуштаат нивните домови. Чадот ја покри речиси целата грчка престолнина, јави дописничката на МИА од Атина. Станува збор за шумски пожар кој се проширил кон населеното …

Голем пожар во близина на Атина, граѓани ги напуштаат домовите Read More »

Тони Блер за советување добива 12 милиони долари


Поранешниот британски премиер Тони Блер ја советува владата на Саудиска Арабија за договор вреден 11,8 милиони долари, објави „Сандеј телеграф“. Претходно оваа година беше постигнат договор меѓу Саудиска Арабија и неговиот „Институт за глобални промени”, со цел поддршка на програмата за модернизација, предложена од принцот Мохамед бин Салман. Тоа е прв голем договор на Институтот …

Тони Блер за советување добива 12 милиони долари Read More »

Момчињата спасени од пештера во Тајланд се повлекуваат во будистички храм


Повеќето момчиња, спасени од пештера во Тајланд, заминуваат на неколкудневно повлекување во будистички храм пред да се вратат на секојдневниот живот, соопштија денеска тајландските власти. – Ќе заминат на деветодневно повлекување, соопштија локалните власти и дополнија дека за момчињата тоа ќе биде прво будистичко повлекување. Праксата со заминување во будистички храмови е вообичаена во земјите …

Момчињата спасени од пештера во Тајланд се повлекуваат во будистички храм Read More »

Руските дипломати протерани од Грција се обиделе да се инфилтрираат во разузнавањето


Додека грчката Влада очекува реакција на Москва по протерувањето на двајца руски дипломати и забраната за влез во земјата на други двајца поради мешање во внатрешните работи, се појавија нови детали околу обидите на руски дипломати да го наметнат влијанието на Москва во северна Грција, објави весникот „Катимерини“. Во написот се наведува дека тие руски …

Руските дипломати протерани од Грција се обиделе да се инфилтрираат во разузнавањето Read More »

Пронајдени човечки коски во дворот на Црква во Грачаница


Косовската полиција соопшти утрово дека во дворот на православна црква во селото Сушица, општина Грачаница, се пронајдени коски, за кои се претпоставува дека се човечки, јави дописникот на МИА од Приштина. – На 21 јули, околу 14 часот и 10 минути, во село Сушица, општина Грачаница, при изведување работи во дворот на црквата, пронајдени се …

Пронајдени човечки коски во дворот на Црква во Грачаница Read More »

Грчкиот амбасадор во Москва повикан на разговор поради антируски изјави


Руската влада го повика на разговор грчкиот амбасадор во знак на протест поради протерувањето на двајца руски дипломати, како дел од несогласување околу плановите на Македонија за членство во НАТО. Руското Министерство за надворешни работи во денешното соопштение информира дека грчкиот амбасадор Андреас Фриганас бил повикан денеска за да му се изрази „одлучен протест против …

Грчкиот амбасадор во Москва повикан на разговор поради антируски изјави Read More »

Влада на Црна Гора: Имаме мировна политика; Амбасада на САД: Црна Гора е сојузник


 Владата на Црна Гора денеска соопшти дека земјата е горда на својата историја и традиција и мирна политика, „ која ја доведе до позицијата стабилизирачка земја во регионот и единствена држава во која не се војуваше при распадот на поранешна Југославија” . – Земја која прими и заштити 120.000 несреќни луѓе и семејства. Државата, која прва …

Влада на Црна Гора: Имаме мировна политика; Амбасада на САД: Црна Гора е сојузник Read More »

Јанша го враќа мандатот за состав на влада поради немање поддршка


Релативниот победник на парламентарните избори во Словенија, Јанез Јанша го информираше претседателот дека нема доволно поддршка за формирање влада. Тој вчера повика за формирање потенцијала коалиција на партии од десницата и центарот без три партии кои учествуваат во сегашната техничка влада на Миро Церар. Јанша бараше предност во формирањето на идната коалиција да добијат двете …

Јанша го враќа мандатот за состав на влада поради немање поддршка Read More »

Исламот не е тероризам


Голем број влади и безбедносни агенции се скептични околу крајот на војната во Сирија и поразувањето на ИСИС. Распуштањето на армијата на Исламска држава предизвикува страв поврзан со последиците од враќањето на терористите во своите домови. Овој страв не е поради пренесување на војната во Европа или во други региони, туку во однос на начинот …

Исламот не е тероризам Read More »

Апсење во Приштина по налог на Интерпол


Косовската полиција уапси четири лица во Приштина под сомнение дека се поврзани со убиства и криминал. Акцијата е спроведена по налог на Интерпол. Меѓу уапсените двајца се државјани на Црна Гора, еден на Србија и еден Косовец. Двајцата Срби се осомничени за убиства и киднапирање на луѓе во последните години во Србија. При акцијата пронајдено …

Апсење во Приштина по налог на Интерпол Read More »

Грчкото до руското МНР: Треба да запре непочитувањето кон Грција


Денешните изјави на портпаролката на руското Министерство за надворешни работи се карактеристичен пример на непочитување на трета земја, како и недостатокот на разбирање на современиот свет во кој државите, независно од големината, имаат автономија да водат независна, демократска и повеќе димензионална надворешната политика, соопштуваат од Министерството за надворешни работи на Грција, во одговорот на изјавите …

Грчкото до руското МНР: Треба да запре непочитувањето кон Грција Read More »

(ВИДЕО) Јункер: Не бев пијан на Самитот на НАТО, имам ишијас и грчеви во нозете


Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер побара „почитување“ откако новинар го праша дали бил пијан кога се тетеравел и барал помош за време на минатонеделниот самит на НАТО. На денешната прес-конференција, Јункер рече дека минатата среда имал проблем со ишијасот и со грчеви во нозете, како што претходно соопштија и неговите помошници. – Изненаден сум …

(ВИДЕО) Јункер: Не бев пијан на Самитот на НАТО, имам ишијас и грчеви во нозете Read More »

Дигиталните часовници во Европа повторно доцнат


Дигиталните часовиници во Европа кои се синхронизираат преку фреквенцијата на електроенергетската мрежа повторно доцнат, јави Дојче веле. Часовниците во Европа доцнеа и на почеткот на годинава, а и тогаш, како и сега, причина за ваквата појава е спорот меѓу Србија и Косово околу електродистрибутивните системи. Поради овој проблем европските оператори во март активираа специјална програма …

Дигиталните часовници во Европа повторно доцнат Read More »

Антикорупциски протест во Букурешт


Демонстранти поставија голем транспарент пред зградата на романската Влада пред денешната седница на која се разгледува закон за амнестија. – Разбуди се и излези на улица! Диктатурата секогаш се воспоставувала преку закони!, пишува на транспарентнот на романските опозиционери. Политичките превирања избија околу предлог законот за декриминализирање на злоупотребата на службената положба, дело за кое се …

Антикорупциски протест во Букурешт Read More »