Еднонеделен штрајк на српските адвокати


Српските адвокати од денеска почнаа еднонеделен целосен прекин на работата, поради убиството на нивниот колега Драгослав Миша Огњановиќ во саботата, соопшти Адвокатската комора на Србија. Во соопштението се напоменува дека станува збор за целосен прекин на работата, што значи дека адвокатите нема да примаат ниту итни притворски предмети. – На овој начин сакаме да испратиме јасна …

Еднонеделен штрајк на српските адвокати Read More »

Уживам да пеам – велеше Оливер Драгојевиќ


Најпрво тивко ќе заплачеше , а потоа ќе седнеше на својот клавир и ќе ја кренеше главата – вака Оливер Драгоевиќ зборуваше за тешката болест Легендарниот пејач Оливер Драгоевиќ почина утрово во 5 часот во болницата во Сплит на 71-годишна возраст, тој ја изгуби борбата со ракот. Иако тој храбро се бореше се до последниот …

Уживам да пеам – велеше Оливер Драгојевиќ Read More »

Ердоган ги предупреди САД дека може да загубат важен сојузник


Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска ги предупреди САД да внимаваат на своето однесување, бидејќи им се заканува да загубат многу важен сојузник. Односите меѓу двете земји се затегнати поради американското одбивање да го екстрадираат Фетула Ѓулен, како и турското апсење на американски протестантски свештеник. Освен за апсењата, двете земји спорат и за набавката на …

Ердоган ги предупреди САД дека може да загубат важен сојузник Read More »

Во центарот на Белград откриени ексползивни направи и муниција


Во центарот на Белград, зад црквата Свети Марко на Ташмајдан, денеска е откриена голема количина на експлозивни направи и муниција. Како што информираат белградските медиуми, граѓаните меѓу црквата Свети Марко и зградите во Таковска улица забележале оставен сомнителен ранец и веднаш за тоа ја известиле полицијата. Според првичните информации, во ранецот биле пронајдени две димни …

Во центарот на Белград откриени ексползивни направи и муниција Read More »

(ФОТО/ВИДЕО) Раскажани трагични судбини од пожарите во Грција


Катастрофалниот пожар во источниот дел на областа Атика во поширокиот дел на Атина остави зад себе пустош, загубени животи, трагични судбини и населби што наликуваат на бомбардирано место со целосно изгубени бои. Приморската населба Мати што беше најпогодена во ништо не потсетува на едно од омилените летувалишта на Атињаните. Од сината боја на морето и …

(ФОТО/ВИДЕО) Раскажани трагични судбини од пожарите во Грција Read More »

Идентификувани телата на деветгодишните близначки исчезнати во пожарите во Атика


Трагично заврши случајот со двете близначки кои од понеделникот се водеа за исчезнати по катастрофалниот пожар во источниот дел на областа Атика во поширокиот дел на Атина. Доцна синоќа, приватниот истражувач, ангажиран од семејството, Јоргос Цукалис потврди дека во Институтот за судска медицина биле идентификувани телата на деветгодишните Василики и Софиа Филипопулу. На близначките и …

Идентификувани телата на деветгодишните близначки исчезнати во пожарите во Атика Read More »

По големите пожари, Атина зафатена со поплави


Силен дожд предизвика поплави и сериозни проблеми во населби во северниот дел на Атина. Еден паркинг, со над 50 автомобили целосно се поплави, а по наредба на полицијата затворени се за сообраќај неколку поплавени улици. Како што јави дописничката на МИА од Атина, од противпожарната служба на Грција соопштија дека добиле 140 повици за помош …

По големите пожари, Атина зафатена со поплави Read More »

ЕУ ѝ нуди на Хрватска 6.000 евра за мигрант, Загреб одбива


За секој мигрант спасен на море Европската комисија ќе и даде на државата што ќе одлучи да го прифати шест илјади евра. Хрватска ја одбила таквата понуда на Брисел, објави загрепски Вечерњи лист. Весникот наведува дека освен парите ЕК нуди и други можности за државите кои на своја територија ќе дозволат формирање т.н. контролирани центри …

ЕУ ѝ нуди на Хрватска 6.000 евра за мигрант, Загреб одбива Read More »

Граѓани до Каменос: Тие што седеа на копно, изгореа


Со гневот, очајот и солзите на неколку граѓани се соочи министерот за одбрана на Грција и коалиционен партнер во грчката влада, Панос Каменос, при неговата посета рано утрово на населбите погодени од катастрофалниот пожар, јави дописничката на МИА од Атина Две девојчиња низ плач и со гнев му раскажаа како го преживеале пожарот и што …

Граѓани до Каменос: Тие што седеа на копно, изгореа Read More »

Гореше петкатница во Лондон, евакуирани 50 лица


Голем пожар изби во текот на ноќта во петкатна зграда во Лондон, во квартот Вест Хемпстед, поради што беа евакуирани 50 лица. Противпожарната служба соопшти дека 100 пожарникари, со 15 противпожарни возила, се бореле со огнот речиси четири часа. Пожарникарите ги евакуирале луѓето кои живеат на последниот кат поради страв дека покривот може да се …

Гореше петкатница во Лондон, евакуирани 50 лица Read More »

Градоначалникот на Рафина за МИА: Во пожарот изгоре и мојот дом


Можев да одам да си го спасам домот, но останав таму каде што требаше да останам, вели во разговор со дописничката на МИА од Атина, Евангелос Бурнус, градоначалникот на Рафина, кој од првиот момент, заедно со вработените во општината помагаше во гаснењето на шумскиот пожар, додека неговиот дом гореше, а неговото семејство речиси 7 часа …

Градоначалникот на Рафина за МИА: Во пожарот изгоре и мојот дом Read More »

Вучиќ со план за посета на Србите во Косово во септември


Српскиот претседател Александар Вучиќ во почетокот на септември би требало да престојува на Косово, објави Блиц. Тоа било договорено вчера на состанок на претседателот на Србија и на претставници на Србите од југ, север и централниот дел од Косово. Според весникот, еден од најважните заклучоци од состанокот е дека секој предлог, став или одлука што …

Вучиќ со план за посета на Србите во Косово во септември Read More »

Спасените девојчиња во Грција не се исчезнатите близначки


Спасените девојчиња од пожарите во областа Атика, кои таткото ги виде во телевизиски прилог и тврдеше дека се неговите ќерки, сепак не се деветгодишните близначки, а тие и официјално се водат за исчезнати. Според грчките медиуми, човекот што на видеото е заедно со девојчињата во чамецот што во понеделникот вечерта спаси граѓани од една од …

Спасените девојчиња во Грција не се исчезнатите близначки Read More »

(ФОТО) НАСА објави сателитски снимки од грчките пожари


Американската Национална аеронаутичка и вселенска администрација (НАСА) објави сателитски снимки од пожарите во околината на грчкиот главен град Атина, во кои загинаа над 80 лица, а околу 180 беа повредени. Снимките ги покажуваат густите столбови чад кои се креваат од предградијата на Атина и кои покрија голем дел од земјата. Најтешко погодени беа атинските предградија …

(ФОТО) НАСА објави сателитски снимки од грчките пожари Read More »

Над 200 домови со сериозни штети од пожарите во Грција


Околу 200 инженери од Министерството за инфраструктура и транспорт на Грција, веќе започнаа со регистрација на штетите на објекти во погодените населби од пожарот. Како што јави дописничката на МИА од Атина, по регистрирани 720 куќи, 211 биле одбележани со црвена боја, односно дека штетата е голема, 234 добиле жолта, а 275 зелена боја, односно …

Над 200 домови со сериозни штети од пожарите во Грција Read More »

Милион евра ќе добие БиХ за сместување мигранти


Банката за развој при Советот на Европа (ЦЕБ) обезбеди милион евра бесповратна помош за Босна и Херцеговина во обид да го реши проблемот со сместувањето на илегалните мигранти кои и натаму пристигнуваат во земјата. Договорот за донација денеска во Сараево го потпишаа заменичката-гувернер на ЦЕБ Марија Санчез-Јебра Алонсо и водителот на мисијата на Меѓународната организација …

Милион евра ќе добие БиХ за сместување мигранти Read More »

Најмалку 80 загинати во пожарите во областа Атика


Бројот на загинатите во пожарите во регионот Атика се искачи на 80, откако еден 84-годишен маж им подлегна на повредите во атинската болница, каде што беше пренесен со сериозни изгореници. Како што претходно јави дописничката на МИА од Атина, според официјалните податоци од грчката противпожарна служба, објавени пред да биде соопштено дека повредениот им подлегна …

Најмалку 80 загинати во пожарите во областа Атика Read More »

Бугарија ги предупреди Грција и Турција дека следуваат поплави


Бугарија ги предупреди Грција и Турција дека би можеле да се соочат со поплави, бидејќи се очекува обилните дождови да условат излевање на реката Арда и Марица на територијата на тие две држави. Предупредувањето од Бугарија стигнува во момент кога Грција се бори со најсмртоносните пожари во поновата историја. Во предупредувањето од Софија се наведува …

Бугарија ги предупреди Грција и Турција дека следуваат поплави Read More »

На 79 се искачи бројката на загинати од пожарите во Грција


Според официјалните податоци од грчката противпожарна служба, до овој момент, 79 лица го загубија животот во пожарите во регионот Атика, а и понатаму е непознат бројот на исчезнати лица, јави дописничката на МИА од Атина. – До сега добивме десетици повици за регистрирање на исчезнати лица. Бидејќи е во тек процесот на идентификација на телата …

На 79 се искачи бројката на загинати од пожарите во Грција Read More »

Црна Гора од Унгарија доби бодликава жица за заштита на границата со Албанија


Црна Гора од Унгарија доби бодликава жица за заштита на границата со Албанија од илегални имигранти, соопшти синоќа црногорскиот премиер Душко Марковиќ, по средбата со неговиот унгарски колега Виктор Орбан во Подгорица. Марковиќ рече дека Црна Гора е подготвена за одбрана на границата од евентуално зголемување на приливот на мигранти, истакнувајќи дека се уште нема …

Црна Гора од Унгарија доби бодликава жица за заштита на границата со Албанија Read More »