Владејачките социјалдемократи победија на изборите во Шведска


Шведската вкладејачка Социјалдемократска работничка партија победи на вчерашните парлементарни избори во Шведска, но заедно со нејзините коалициски партнери – социјалистичката Лева партија и еколошката Зелена партија, не успеа да обезбеди мнозинство во новиот Парламент. Според се уште неофицијалните изборни резултати, социјалдемократите освоија 28,4 отсто од гласовите и 101 место во 349-члениот шведски Риксдаг, пред конзервативната …

Владејачките социјалдемократи победија на изборите во Шведска Read More »

Повторната изградба на вијадуктот во Џенова ќе чини околу 200 милиони евра


Повторната изградба на урнатиоут вијадукт во Џенева ќе чини од 150 до 200 милиони евра, соопштија локалните власти. Изградбата ќе ја изврши фирмата Финчантиери, во соработка со Италијански патишта, соопшти гувернерот на покраината Лигурија Џовано Тоти. При уривањето на мостот минатиот месец загинаа 43 лица. – Реконструкцијата ќе чини меѓу 150 и 200 милиони евра, …

Повторната изградба на вијадуктот во Џенова ќе чини околу 200 милиони евра Read More »

Вкупно седум лица повредени во напад со нож во Париз


Вкупно седум лица се повредени, од кои четворица потешко, во напад со нож што синоќа се случил во Париз. Напаѓачот, кој е упасен, бил вооружен со нож и метална шипка. – Засега нема основи нападот да се окарактеризира како терористички, изјавил полициски претставник. Според истиот извор, напаѓачот веројатно е Авганистанец, кој нападнал непознати на улица …

Вкупно седум лица повредени во напад со нож во Париз Read More »

Барак Обама: „Што е многу – многу е“


  Барак Обама во саботата се обрати на преполниот митинг на симпатизери на Демократската партија во Јужна Калифорнија и им рече дека е време да ги собујат папучите и да се фрлат на работа за да се осигураат дека партијата ќе го врати мнозинството во Претставничкиот дом по изборите во ноември. Откако го сврти вниманието …

Барак Обама: „Што е многу – многу е“ Read More »

Вучиќ: „Не сакам да ги менувам границите“


Вучиќ во многу напната ситуација во Косово, која почна уште од раните утрински часови во неделата, со блокада на улиците и истрели од оружје каде што требаше да помине, денеска одржа говор на главниот плоштад во Косовска Митровица. Говорот на Вучиќ беше главно насочен кон Србите што живеат во Косово, а српските медиуми веќе го …

Вучиќ: „Не сакам да ги менувам границите“ Read More »

Околу 300 лица приведени во Русија на протестите поради пензиските реформи


Илјадници поддржувачи на рускиот опозиционер Алексеј Навални се приклучија денеска на протести ширум Русија против планираните владини пензиски реформи. Најмалку 290 демонстранти се уапсени од полицијата, тврди организација за заштита на човековите права. Протестите, од кои некои полицијата ги растури со палки и извлекување на учесниците, се предизвик за властите, кои се надеваат на голема …

Околу 300 лица приведени во Русија на протестите поради пензиските реформи Read More »

Стив Банон: На Трамп му се заканува преврат


Американскиот претседател Доналд Трамп се соочува со државен удар, изјави неговиот поранешен советник Стив Банон, имајќи ја предвид анонимната статија во весникот “Њујорк тајмс”, во која се наведува несогласувањето во претседателската администрација. – Тоа што го видовме минатиот ден, беше многу сериозно. Тоа е директен напад против институциите. Тоа е преврат, јасно?, истакна Банон за …

Стив Банон: На Трамп му се заканува преврат Read More »

Полицијата на Косово демантира дека имало пукотници во Дреница


Приштина – Полицијата на Косово (ПК) преку соопштение ја информира јавноста за завршувањето на дводневаната посета на претседателот на Србија Александар Вучиќ, а за денешните протести во областа Дреница, со кои Вучиќ беше спречен да го посети селото Бање, оцени дека поминаа на мирен начин и без ниту еден инцидент.. Српскиот претседател попладнево, по завршниот митинг …

Полицијата на Косово демантира дека имало пукотници во Дреница Read More »

Турција, Русија и Иран ќе тргуваат со своите национални валути


Турција, Русија и Иран планираат да стават крај на хегемонијата на американскиот долар при тргувањето. Трите земји се договорија да ги спроведат меѓусебните трговско-економски операции преку плаќање со националните валути, изјави претседателот на иранската Централна банка, Абдуннасер Химети. Според него, во блиска иднина шефовите на централните банки ќе одржат заедничко советување, на кое ќе го …

Турција, Русија и Иран ќе тргуваат со своите национални валути Read More »

Полицијата во Перт откри пет безживотни тела во околината на градот


Австралиската полиција денеска откри пет безживотни тела, меѓу кои на жена и деца, во едно предградие во градот Перт. Полицијата сослушува момче на 20 годишна возраст, кое дошло денеска во полициска станица во Перт и соопштило за грозоморниот случај. Засега нема официјална потврда од страна на полицијата колку тела се пронајдени во куќата во предградието …

Полицијата во Перт откри пет безживотни тела во околината на градот Read More »

Вучиќ: Не сме блиску до решение за Косово и не сум оптимист


Српскиот претседател Александар Вучиќ во својот говор во Косовска Митровица пред косовските Срби изјави дека Србија нема никакво предлог-решение во Брисел и дека е далеку од постигнување на било какво решение. Тој додаде дека мора да се бара решение и не е оптимист по тоа прашање. Својот говор го започна со извинување бидејќи поради „блокадите …

Вучиќ: Не сме блиску до решение за Косово и не сум оптимист Read More »

ЕУ изрази жалење поради спречувањето на Вучиќ да го посети селото Бање


Шефицата на Канцеларијата на Европската унија (ЕУ) во Приштина Наталија Апостолова изјави дека ЕУ жали поради тоа што на српскиот претседател Александар Вучиќ не му беше дозволено да го посети селото Бање кај Скендерај (Србица), јави дописникот на МИА од Приштина. Апостолова во изјава за „Коха Диторе“ рече дека ѝ е жал поради блокадите поставени …

ЕУ изрази жалење поради спречувањето на Вучиќ да го посети селото Бање Read More »

Уапсени и повредени во вчерашните инциденти во Солун


Од 28 приведени, осум лица се уапсени, меѓу кои двајца малолетници. Повредени се 15 полицајци, а предизвикана е материјална штета на продавници, објекти, на канти за отпадоци и паркирани автомобили во синоќешните инциденти во центарот на Солун, објави грчката новинска агенција АНА-МПА. Како што јави дописничката на МИА од Атина, маскирани лица палеа канти за …

Уапсени и повредени во вчерашните инциденти во Солун Read More »

Парламентарни избори во Шведска


Шведска денеска избира нов парламент, а исто така и 20 провинциски и 290 општински собранија. Според аналитичарите, изборите ќе завршат без ниту една партија да освои потребно мнозинство, а екстремната десница би можела да добие позиција на арбитер во Парламентот. Право на глас имаат околу 7,5 милиони луѓе. По изборите составот на новата влада се …

Парламентарни избори во Шведска Read More »

Загина премиерот на Абхазија во сообраќајна несреќа


Премиерот на грузиската сепаратистичка област Абхазија, Генадиј Гагулија доцна синоќа загина во сообраќајна несреќа додека се враќал од аеродром по посетата на Сирија, изјави секретарката на регионалната влада Дијана Зантарија. Во автомобилот, во кој се наоѓал премиерот, удрило возило од спротивен правец, управувано од млад жител на Абхазија. При анализата не било откриено присуство на …

Загина премиерот на Абхазија во сообраќајна несреќа Read More »

КФОР: Никој не му се заканува на Вучиќ, неговата безбедност е загарантирана


Портпаролот на меѓународните сили во Косово – КФОР, Винченцо Грасо изјави дека припадници на овие сили, во координација со институциите на Косово и полицијата на Косово, работат на смирување на ситуацијата, како и за безбедноста на српскиот претседател Александар Вучиќ. – Никој не му се заканува на Вучиќ. Неговата безбедност е загарантирана, изјави Грасо за …

КФОР: Никој не му се заканува на Вучиќ, неговата безбедност е загарантирана Read More »

Над 10.000 војници на парадата по повод 70-годишнината од постоењето на Северна Кореја


Воена парада по повод 70-годишнината од постоењето на Северна Кореја се одржа во главниот град Пјонгјанг. Агенцијата Јонхап оценува дека на парадата учествувале 10.000 војници на Корејската народна армија. Биле прикажани артилериски системи, тенкови и друга борбена техника, но не и меѓуконтинентални балистички ракети, ниту балистички ракети со мал и среден дострел. Низ главниот град …

Над 10.000 војници на парадата по повод 70-годишнината од постоењето на Северна Кореја Read More »

Вулин: На пет места околу Дреница на Косово се пука


Српскиот министер за одбрана Александар Вулин изјави дека во овој момент во околината на Дреница во Косово, каде што српскиот претседател Александар Вучиќ треба да помине до селото Бање, на пет места се пука, а според него, тоа го прават вооружени ветерани на ОВК, а одговорен е претседателот на косовското собрание Кадри Весељи. – Нашиот …

Вулин: На пет места околу Дреница на Косово се пука Read More »

Руски и сириски воени авиони бомбардираа цели во сириската провинција Идлиб


Руски и сириски воени авиони бомбардираа денеска градови во покраината Идлиб. Тоа се случува само еден ден по самитот што пропадна во Техеран меѓу претседателите на Турција, Иран и на Русија кои не успеаја да ги надминат меѓусебните несогласувања и да се договорат за прекин на огнот. Според западни медиуми, нападнати се од воздух повеќе …

Руски и сириски воени авиони бомбардираа цели во сириската провинција Идлиб Read More »

Вучиќ пристигна во Косово


Српскиот претседател Александар Вучиќ попладнево пристигна преку преминот Брњак во општината Зубин Поток што е негова прва дестинација од дводневната посета на Косово, јави Танјуг. Вучиќ ќе го посети Зубин Поток и потоа и хидроелектраната Газивода. Подоцна ќе замине во посета на Лешк, Лепосавиќ и разговори со политички претставници на Србите во Косово во Звечан. …

Вучиќ пристигна во Косово Read More »