Локални избори во Баварија


Околу 9,5 милиони луѓе имаат право да гласаат на денешните локални избори во германската покраина Баварија. Според анкетите, се очекува досега доминантната конзервативна Христијанско-социјална унија да доживее неуспех. Анкетите покажуваат дека ЦСУ, која зазеде цврст став за миграцијата, ја губи поддршката и од левичарските и од десничарски настроените граѓани, додека партијата Зелените ги придобива гласовите …

Локални избори во Баварија Read More »

Во Детроит најдени тела на 11 бебиња скриени во зграда на погребална фирма


САД – Властите во Детроит, по анонимен повик, пронајдоа тела на 11 бебиња во распаѓање, скриени во таван на зграда на една погребна фирма во градот. Поручникот Брајан Браузер од детроитската полиција изјави дека телата на бебињата се најдени меѓу првиот и вториот кат. Тој додаде дека девет тела биле сместени во картонска кутија, а …

Во Детроит најдени тела на 11 бебиња скриени во зграда на погребална фирма Read More »

Трамп му се заблагодари на Ердоган за соработката за ослободување на Брансон


Американскиот претседател Доналд Трамп на Твитер напиша дека денеска ќе се сретне со американскиот свештеник Ендрју Брансон, ослободен вчера од турскиот суд и му се заблагодари на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за соработката за негово ослободување. – Ослободувањето на Брансон ќе доведе до „добри, можеби и прекрасни“ американско-турски односи, напиша Трамп и повтори дека нема …

Трамп му се заблагодари на Ердоган за соработката за ослободување на Брансон Read More »

Трамп: Саудиска Арабија ќе биде казнета ако се докаже дека е виновна за исчезнувањето на Кашоги


САД- Американскиот претседател Доналд Трамп посочи дека е можно Саудиска Арабија да е одговорна за исчезнувањето на новинарот Џамал Кашоги и доколку тоа се докаже неговата земја ќе наложи строга казна за земјата. – Засега (Саудијците) енергично негираат дека се инволвирани. Можно ли е да бидат? Да. Ако се докаже дека Саудиска Арабија е одговорна ќе има …

Трамп: Саудиска Арабија ќе биде казнета ако се докаже дека е виновна за исчезнувањето на Кашоги Read More »

Турција го ослободи свештеникот Брансон по две години куќен притвор


Турција– Турската влада денеска соопшти дека надворешниот притисок не е причина за одлуката на судот да го ослободи американскиот свештеник Ендру Брансон од домашен притвор. – Ниту една турска институција, особено нашиот претседател, не подлегнаа на сите закани, притисоци и скандалозни изјави, изјави Јомер Челик, портпарол на владејачката Партија за правда и развој. Случајот со американскиот …

Турција го ослободи свештеникот Брансон по две години куќен притвор Read More »

Папата расчини двајца бискупи поради сексуално злоставување малолетници


Ватикан– Папата Франциско расчини двајца чилеански бискупи кои биле инволвирани во скандал со сексуална злоупотреба, соопшти денеска Ватикан. Расчинети се надбискупите Франциско Хозе Кокс Хунеус од Ла Серена и Марко Антонио Орденес Фернандез од Икике. Двајцата се расчинети бидејќи се тврди дека сексуално искористувале  малолетни лица. За случајот имало многу докази, поради што канонското судење било …

Папата расчини двајца бискупи поради сексуално злоставување малолетници Read More »

Во сообраќајна несреќа во Грција изгореа 11 бегалци и мигранти


На регионалниот пат меѓу грчките градови Кавала и Солун, во сообраќајна несреќа рано утрово животот го загубија 11 лица откако комбето во кое што се превезувале се судрило со камион, а двете возила се запалиле. Според грчките медиуми, 11-те лица кои изгореле живи биле бегалци и мигранти. Поради тоа што телата биле јагленосани, идентификација ќе …

Во сообраќајна несреќа во Грција изгореа 11 бегалци и мигранти Read More »

Украдени податоци на 29 милиони корисници на Фејсбук


Податоци на речиси 30 милиони корисници биле украдени во најголемиот хакерски напад на Фејсбук во историјата на оваа социјална мрежа, кој се случи пред две недели, потврди компанијата на Марк Закерберг. Кога беше откриен нападот, се претпоставуваше дека се украдени податоците на дури 50 милиони корисници, но, се покажа дека не станува збор за толку …

Украдени податоци на 29 милиони корисници на Фејсбук Read More »

Убиени шестмина Палестинци за време на протест во Појасот Газа


Израелската војска денеска уби шестмина Палестинци за време на демонстрации на границата на Појасот Газа и Израел, додека околу 50 се ранети, соопшти Регионалното Министерство за здравство на Газа. На протестот учествувале околу 14 илјади Палестинци, кои фрлале експлозивни направи и палеле гуми, пренесе „Тајмс оф Израел“. Израелската војска возвратила со солзавец и огнено оружје. Хамас, …

Убиени шестмина Палестинци за време на протест во Појасот Газа Read More »

Русија подготвена за разговор со НАТО за безбедносен договор


Москва е подготвена да преговара со НАТО за можноста за склучување договор за спречување опасни воени инциденти, изјави денеска заменикот-министер за надворешни работи на Русија Александар Грушко. – Изнесовме предлог за напредување во спречувањето опасни воени инциденти. На пример, повикавме на директни консултации на кои би учествувале воени функционери од сите земји кои веќе потпишале …

Русија подготвена за разговор со НАТО за безбедносен договор Read More »

Ураганот Мајкл во САД усмрти 12 лица


Бројот на загинати во разорниот ураган Мајкл, што ги погоди американските сојузни држави Флорида, Џорџија, Северна Каролина и Вирџинија, денеска се искачи на 12, а властите стравуваат дека бројот на жртви најверојатно ќе расте. Спасувачките екипи кои користат тешка механизација продолжуваат да ги расчистуваат урнатините. – Очекувам денеска и утре да порасне бројот на загинати, …

Ураганот Мајкл во САД усмрти 12 лица Read More »

Погребана убиената бугарска новинарка


Стотици граѓани, роднини, пријатели и колеги денеска се простија од убиената бугарска новинарка Викторија Маринова на погребот во нејзиниот роден град Русе. Градоначалникот на Русе Пламен Стоилов рече дека „бруталното убиство на новинарката фрлило сенка на мирниот град“. – Во вакви моменти, освен болка, човек не може да чувствува друго. Ние испраќаме млада девојка од …

Погребана убиената бугарска новинарка Read More »

Јункер: За Орбан нема повеќе место во ЕПП


Во интервју за францускиот весник „Ле Монд“, претседателот на Европската Комисија, Жан-Клод Јункер, кој доаѓа од редовите на Европската Народна Партија (ЕПП), смета дека на унгарскиот премиер, Виктор Орбан и неговата партија не им е повеќе местото во оваа политичка група. – На господинот Орбан не му е повеќе местото во ЕПП. Тоа го кажав …

Јункер: За Орбан нема повеќе место во ЕПП Read More »

Убиецот на бугарската новинарка се враќа дома


Човекот осомничен за убиството на бугарската новинарка Викторија Маринова наскоро ќе биде префрлен во Бугарија, соопшти Обвинителството во германскиот град Целе. Според Обвинителството, тој ќе биде екстрадиран за десет дена. – Дваесетгодишното момче призна дека под дејство на алкохол и дрога ‘ја удрил жртвата’ и ја ‘фрлил во грмушка’. Тој исто така тврди дека не ‘сакал …

Убиецот на бугарската новинарка се враќа дома Read More »

Можна средба Путин-Трамп во Париз


Претседателите на Русија и САД, Владимир Путин и Доналд Трамп би можеле да се сретнат на 11 ноември во Париз, доколку и двајцата присуствуваат на прославата по повод стогодишнината од завршувањето на Првата светска војна, соопшти руското Министерство за надворешни работи. – Русија е отворена за дијалог и е подготвена да разгледа време и место …

Можна средба Путин-Трамп во Париз Read More »

Северна Кореја не се плаши санкциите да траат уште 100 години


Северна Кореја се потпира на сопствените сили и затоа може да опстои во услови на меѓународни санкции и во следните сто години, се наведува во редакцискиот коментар во денешниот број на весникот на севернокорејската владејачка Работничка партија на Кореја, „Родонг Синмун“. Во текстот се изнесуваат остри критики кон меѓународната заедница поради санкциите кон Северна Кореја. …

Северна Кореја не се плаши санкциите да траат уште 100 години Read More »

Путин нареди вежба на руските стратешки нуклеарни сили


По наредба на рускиот претседател Владимир Путин, вчера се одржаа вежби на руските стратешки нуклеарни сили, соопшти Министерството за одбрана на Русија. – Вежбата на стратешките нуклеарни сили е одржана на 11 октомври 2018 година по наредба на претседателот на Русија и врховен командант Владимир Путин, се наведува во соопштението. Министерството за одбрана додава дека руските …

Путин нареди вежба на руските стратешки нуклеарни сили Read More »

Пентагон ги приземји сите ловци Ф-35


САД– Американското Министерство за одбрана донесе одлука за приземјување на сите ловци „Локид Мартин Ф-35“, поради уривањето на еден борбен авион од овој тип минатиот месец. Со оваа одлука времено се одложени и сите борбени мисии на авионите Ф-35 во Авганистан. Решението е донесено откако е утврдено дека причина за уривањето на леталото минатиот месец …

Пентагон ги приземји сите ловци Ф-35 Read More »

Дајна Пауел не сака да биде амбасадорка на САД во ОН


САД – Поранешната советничка на американскиот претседател Доналд Трамп и актуелна директорка во банката „Голдман Сакс“, Дајна Пауел одбила да ја прифати должноста постојан претставник на САД во ОН, соопшти неименуван извор во Белата куќа. По најавеното повлекување од функцијата на актуелната амбасадорка на САД во ОН, Ники Хејли до крајот на годината, Трамп во вторникот соопшти дека …

Дајна Пауел не сака да биде амбасадорка на САД во ОН Read More »

Само во август, 349 Македонци побарале азил во ЕУ


Белгија-Во август 349 граѓани на Република Македонија побарале азил во земја од Европската Унија, а од нив една третина се повторни барања откако еднаш биле одбиени, покажуваат последните бројки на Европската канцеларија за азил (ЕАСО). Се уште 919 лица од Македонија се во исчекување на одговор од властите (пендинг). Во јули бројката на барања од Македонија …

Само во август, 349 Македонци побарале азил во ЕУ Read More »