ВМРО-ДПМНЕ: МВР стана дувло за заштита на криминалот


Министерството за внатрешни работи наместо да се бори со криминалот и корупцијата, стана дувло кое служи за собирање изнуда, поткуп и заштита на криминалот, обвинува опозициската ВМРО-ДПМНЕ. „Вината за нападите врз полициските службеници се префрла врз пајаците, а најблиските соработници на министерот Оливер Спасовски собираат поткуп по државата. Јавноста ја интересираат одговорите од кого и …

ВМРО-ДПМНЕ: МВР стана дувло за заштита на криминалот Read More »

Спасовски: Нула толеранција за секој кој работел незаконски


Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на денешната пресконференција рече дека нема да се толерира никакво злоупотреба на законите. Тој ова го истакна во врска со случајот кадешто вработен во неговиот кабинет е приведен под сомнение за злоупотреба на службената положба. – Очекувам многу скоро во законска утврдена постапка сомнежот да биде потврден или отфрлен. …

Спасовски: Нула толеранција за секој кој работел незаконски Read More »

Асани: Достапен сум за Обвинителството 24 часа


Бекир Асани од ДУИ сѐ уште не дал исказ во јавното обвинителство за инцидентот со полицајката кај трговскиот центар „Мавровка“, но не се откриваат причини зошто тој сѐ уште не е повикан, пренесе ТВ 24. Асани изјави за теливизијата дека е достапен на обвинителите „24 часа и ако добие покана ќе се појави“. Притоа, Асани им …

Асани: Достапен сум за Обвинителството 24 часа Read More »

Привршува реконструкцијата на коловозот кај „Симпо“


По налог на Град Скопје, денеска на булевар „Партизански одреди“ на потегот меѓу „Рузвелтова“ и „8-ми Септември“ се изведуваат завршни работи за реконструкција на коловозот и приодите. Од Градот велат дека наскоро потоплите температури ќе дозволат поставување и на завршниот слој на асфалтот.

Борисов ќе дојде на одбележувањето 75. години од депортацијата на македонските Евреи


Во рамки на одбележувањето на 75. години од Холокаустот на македонските Евреи, в понеделник во Скопје ќе присуствува и бугарскиот премиер Бојко Борисов. Домаќинот, премиерот Зоран Заев заедно со Борисов ќе положат цвеќе на споменикот на 7.144 македонски Евреи, по што се најавени нивни обраќања. Пред присутните ќе се обрати и претседателката на Еврејската заедница …

Борисов ќе дојде на одбележувањето 75. години од депортацијата на македонските Евреи Read More »

Заев за приведениот од МВР: Нема место за толеранција на какви било незаконски дејства


Во врска со приведувањето на вработениот функционер во МВР, пред малку на „фејсбук“ се огласи и премиерот Зоран Заев. „Не ги знам сите детали за случајот со осомничениот вработен во Кабинетот на министерот за внатрешни работи, но ги охрабрувам институциите да спроведат темелна и професионална истрага и да носат одлуки базирани на факти. Нема место …

Заев за приведениот од МВР: Нема место за толеранција на какви било незаконски дејства Read More »

Поштар искасан од куче, супервизор на ТАВ скршил ребра


Поштар вчера бил искасан од куче додека разнесувал пратки, а супервизор на ТАВ скршил ребра симнувајќи се по елеватор на скопскиот аеродром. МВР соопшти дека поштарот Н.У.(41) од Скопје вчера пријавил дека околу 10, 30 часот на улица „1″ во село Трубарево бил каснат од куче во пределот на левата потколеница додека извршувал работни задачи …

Поштар искасан од куче, супервизор на ТАВ скршил ребра Read More »

Се трага по малолетничка од „11 Октомври“, три месеци ја нема во домот


Седумнаесетгодишно девојче исчезнало од Домот за деца без родители и родителска грижа „11 Октомври“ во Скопје. Случајот во полиција синоќа во 21,15 минути го пријавил вработен во Центарот за социјална работа од Скопје, кој бил нејзин старател по службена должност. Како што информира денеска МВР, било пријавено дека девојчето не се појавило во Домот 11-ти Октомври“ од 21 …

Се трага по малолетничка од „11 Октомври“, три месеци ја нема во домот Read More »

Во јануари во Гостивар не е издадена ниту една градежна дозвола


Во Гостивар во првиот месец од годинава не е издадено ниту едно одобрение за градба, покажуваат податоците од Државниот завод за статистика. Според нив, ланскиот јануари, Општината издала 37 дозволи за градба. Значително намалување е забележано и на државно ниво. Македонските општини во јануари издале одобренија за градење на 233 станови, со вкупна корисна површина …

Во јануари во Гостивар не е издадена ниту една градежна дозвола Read More »

Полскиот шеф на дипломатијата задутре во посета на Македонија


Министерот за надворешни работи на Полска, Јацек Чапутович, задутре ќе престојува во работна посета на Македонија, во тек на која ќе има средба со македонскиот колега Никола Димитров. „На средбата, министерот Димитров ќе информира за активностите поврзани со домашната реформска агенда и развојот на добрососедските односи во контекст на очекуваните позитивни придвижувања на патот кон …

Полскиот шеф на дипломатијата задутре во посета на Македонија Read More »

Во Кавадарци уапсен газда на фирма што илегално продавал ракија


Во Кавадарци е уапсен управител на фирма што илегално продавал тони алкохол. Алкохолот бил пронајден при вчерашната акција на Основното јавно обвинителство Кавадарци во координација со Министерството за внатрешни работи. Најдени биле над 9000 шишиња алкохол спакувани во количина од по 0,7 литри или 1 литар, кои немаат маркица за акцизи. „Акцијата продолжува и во …

Во Кавадарци уапсен газда на фирма што илегално продавал ракија Read More »

Се чека Обвинителство да каже дали уапсениот советник на Спасовски зел мито


Дали земање мито е причина за вчерашното приведување на висок функционер на Министерството за внатрешни работи, со иницијали Д.С., се очекува да се знае во текот на денешниот ден. Основното јавно обвинителство работи на случајот и детали се најавени за попладнево. Од Министерството за внатрешни работи засега не кажуваат новини за приведувањето на нивниот функционер …

Се чека Обвинителство да каже дали уапсениот советник на Спасовски зел мито Read More »

Денеска пролет, од понеделник повторно дожд и поладно време


Денеска времето низ целата држава ќе биде како среде пролет, стабилно, претежно сончево и релативно топло. Температурата наместа ќе достигне и до 20 степени целзиусови. Ќе дува слаб до умерен претежно југозападен ветер. И во Скопје времето ќе биде слично, со температура до 19 степени. Во понеделник се очекува променливо облачно време со повремени врнежи …

Денеска пролет, од понеделник повторно дожд и поладно време Read More »

Објавите на социјалните мрежи можат да се користат во судски постапки


Внимавајте со објавите на „фејсбук“, „твитер“ и другите социјални мрежи, бидејќи сликите и постовите можат да се користат во сите постапки пред судовите на Република Македонија. Сите докази што се прибавени на законски начин може да се изнесат во судска постапка и на нив да се темели одлуката на судот. Заканата упатена кон премиерот Зоран Заев, …

Објавите на социјалните мрежи можат да се користат во судски постапки Read More »

Патните трошоци на пратениците меѓу најбараните информации од јавен карактер


Патните трошоци на пратениците, нивните плати и надоместоци, јавните набавки, деловнички работи, извештаи од комисии и од работата на Парламентот, се најбараните информации од јавен карактер во Собранието на Република Македонија. Најчесто, тие информации ги бараат новинари, невладини и граѓански организации. Барањата за трошоците и платите и надоместоците понекогаш се однесуваат за сите 120 пратеници, …

Патните трошоци на пратениците меѓу најбараните информации од јавен карактер Read More »

Несовесен битолчанец предизвика пожар во Офицерскиот дом


Пред нецел час пожарникарска екипа успеала да го изгаси пожарот во Офицерскиот дом во Битола кој се претпоставува дека го предизвикал несовесен граѓанин. Очевидци од околните кафулиња, кои и ја повикале Противпожарната бригада, сведочат дека непознато лице вечерва запалило оган во внатрешноста на објектот, откако претходно влегло низ некој од скршените прозорци и запалил оган …

Несовесен битолчанец предизвика пожар во Офицерскиот дом Read More »

Уапсен е близок соработник на министерот Спасовски


Под сомнение за злоупотреба на службена должност, попладнево од слобода е лишен Д.С., вработен во кабинетот на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Приведувањето е извршено по налог на Основното јавно обвинителство, под сомнение за сторено  кривично дело по член 353 од Кривичниот законик „злоупотреба на службена положба и овластување“. Тој бил приведен попладнево во …

Уапсен е близок соработник на министерот Спасовски Read More »

Исчезнат е претседателот на Здружението на бранители од Куманово Предраг Петрушевски


Членови на семејството на претседателот на Здружението на бранители од Куманово Предраг Петрушевски Бинго бараат помош од граѓаните да го пронајдат нивниот татко и сопруг кој е пријавен за исчезнат. Ќерката на Петрушевски на својот фејсбук профил информира дека татко и, поранешен бранител, е исчезнат од вчера и дека му се губи секаква трага од …

Исчезнат е претседателот на Здружението на бранители од Куманово Предраг Петрушевски Read More »

(ВИДЕО) Стевче Јакимовски: Украдената победа мора да има последици


Претседателот на партијата Граѓанска опција за Македонија (ГРОМ) и поранешен градоначалник на Општина Карпош, Стевче Јакимовски гостуваше во емисијата „Само вистина“ на тема Следува ли прочистување на „политичкиот воздух“ во Македонија? Јакимовски говореше за судството, изборите, настаните од 27 април, законот за јазици, новиот лидер на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски,  можни предвремени избори… Целата емисија …

(ВИДЕО) Стевче Јакимовски: Украдената победа мора да има последици Read More »

Османи: За доброто на Македонија наредната недела ќе биде изгласан законот за јазици


Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи изјави дека следната недела ќе биде изгласан законот за јазиците. Тој во изјава за Телма ја отфрла можноста за менување на текстот, бидејќи, како што вели, тој е усогласен претходно со двете најголеми партии во македонскиот блок. – Наредната недела законот за јазиците повторно ќе се најде пред пратениците …

Османи: За доброто на Македонија наредната недела ќе биде изгласан законот за јазици Read More »