(ФОТО) Клаудија Кардинале пристигна во Битола на отворањето на ИФФК „Браќа Манаки“


Пред вечерашното свеченото отворање на 39. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола пристигна ѕвездата на годинашното издание, легендарната Клаудија Кардинале. Таа во Битола допатува со својата ќерка, која се вика исто како неа – Калудија. Гостите ги пречекаа директорката на фестивалот, Гена Теодосиевска и уметничкиот директор, Благоја Куновски – Доре. Клаудија Кардинале, …

(ФОТО) Клаудија Кардинале пристигна во Битола на отворањето на ИФФК „Браќа Манаки“ Read More »

(ФОТО) Клаудија Кардинале пристигна во Македонија


Големата италијанска и светска актерка Клаудија Кардинале, како и оскаровецот Роџер Дикинс денеска во попладневните часови пристигнаа во Македонија. Клаудија Кардинале пристигна со својата ќерка, која се вика исто како неа, Клаудија и иако помалку уморна, таа на аеродромот во Скопје беше заинтересирана да ја запознае земјата која и оддава почест со наградата „Специјална златна …

(ФОТО) Клаудија Кардинале пристигна во Македонија Read More »

УЗКН: Црквата во с. Матејче да се прогласи за културно наследство во опасност


Денес, делегација од Управата за заштита на културното наследство, предводена од директорката д-р Елеонора Петрова – Митевска, присуствуваше на богослужба по повод празникот ,,Рождество на Пресвета Богородица“ во манастирот Света Богородица во село Матејче. На свечениот празник, пред голем број верници, меѓу кои и градоначалникот на општина Куманово г. Максим Димитриевски, директорката на Управата за …

УЗКН: Црквата во с. Матејче да се прогласи за културно наследство во опасност Read More »

„Кросроуд блуз-бенд“ ќе го отвори 22. Блуз и соул фестивал


Со настап на македонскиот блуз-бенд „Кросроуд блуз-бенд“ (Crossroad Blues Band), кој на сцената опстојува повеќе од две децении, вечер ќе почне тридневниот 22. „Блуз и соул фестивал“ во организација на Дирекцијата за култура и уметност-Скопје. На фестивалот, кој ќе се одржува до недела во пивница „Стар Град“ (Темов) во чаршија, ќе гостуваат музичари од Србија, …

„Кросроуд блуз-бенд“ ќе го отвори 22. Блуз и соул фестивал Read More »

Државниот балет на мраз од Санкт Петербург во Скопје!


На 1. декември, на сцената на Македонската Опера и Балет, Државниот балет на мраз од Санкт Петербург доаѓа повторно, овојпат со изведба на претставата „Заспаната Убавица“ од Петар И. Чајковски. Станува збор за балетски спектакл на мраз што Државниот балет од Санкт Петербург го изедува на речиси сите светски балетски и оперски сцени. Во 2016год., …

Државниот балет на мраз од Санкт Петербург во Скопје! Read More »

„Сценографии 35“ и две претстави на МОТ


Со две претстави и изложба во Младинскиот културен центар вечер продолжува 43. „Млад отворен театар“ (МОТ). Од 20 часот во кино „Фросина“ е претставата „Идиоти“ на Словенско младинско гледалишче, додека од 22 часот во Денсинг салата ќе биде одиграна „Има уште“ на германскиот театар Кунстлерхаус Муузонтурм. „Идиоти“ е според сценариото на познатиот дански режисер Ларс фон Трир. Ја поставува …

„Сценографии 35“ и две претстави на МОТ Read More »

Комплексот Маркови кули претендира за Постојаната листа на УНЕСКО


Марковите кули над Прилеп претендираат од Привремената да бидат ставени на Постојаната листа на светско наследство УНЕСКО, со што оваа природна реткост би била втора во Македонија на таа листа на организацијата на ОН, по охридскиот регион. Комплексот заслужува зашто е светски раритет, констатираат 30-ина учесници на првата меѓународна научна конференција што денеска и утре …

Комплексот Маркови кули претендира за Постојаната листа на УНЕСКО Read More »

ИФФК „Браќа Манаки“-Битола се подготвува за свеченото отворање


Триесет и деветото издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола в сабота ќе почне со перформанс кој за свеченото отворање го подготвува познатиот македонски режисер Срѓан Јаниќијевиќ. Од ИФФК „Браќа Манаки“-Битола информираат дека во перформансот ќе учествуваат Јелена Јованова и Ивана Коцева, музиката е на  Надежда Рубен, аранжманот на Андреја Наунов, пијано изведба …

ИФФК „Браќа Манаки“-Битола се подготвува за свеченото отворање Read More »

Есенско издание на „Скопје Синема Сити“ во Кинотека


На 5-6. октомври годинава, во Кинотека на Македонија ќе се одржи есенското издание на фестивалот „Скопје Синема Сити“. Оваа година ССС влезе во својата четврта година откако се организира и по тој повод, во текот на годината се организираат четири филмски настани. Централно место во програмата на „Синема Сити“ зазема музиката и нејзиното филмско претставување. …

Есенско издание на „Скопје Синема Сити“ во Кинотека Read More »

Почнува МОТ, 18 претстави до 28 септември


Осумнаесет претстави од денеска до 28 септември ќе понуди програмата на 43. Меѓународен театарски фестивал „Млад отворен театар“. Ќе настапат повеќе од 200 артисти  на осум сцени во главниот град. – Жанровски, естетски и програмски МОТ е можеби најразличен досега како целина. Девет фестивалски вечери со претстави од многу европски земји, во придружните програми и од …

Почнува МОТ, 18 претстави до 28 септември Read More »

Министерот за култура Адеми се сретна со поети гости на Турската поетска вечер


Министерот за култура Асаф Адеми денеска во просториите на Министерството за култура оствари работна средба со поети кои се гости на меѓународната манифестација „Турска поетска вечер Јахја Кемал Бејатли“, која синоќа се одржа во Сули ан во организација на Сојузот на турските невладини организации во Македонија (МАТУСИТЕБ). На средбата гостите го изразија своето задоволство од …

Министерот за култура Адеми се сретна со поети гости на Турската поетска вечер Read More »

„Еден месец на село“ на Маџели во МНТ во новата сезона


Првата премиера на Македонскиот народен театар во новата сезона ќе биде на 29 септември – претставата „Еден месец на село“ од Иван С. Тургењев на италијанскиот режисер Паоло Маџели. „Еден месец на село“ е едно од најдобрите дела во литературниот опус на Тургењев. Таа е меѓу првите реалистични драми што историјата на литература ги класифицира …

„Еден месец на село“ на Маџели во МНТ во новата сезона Read More »

„Исцелител“ на Ѓорче Ставрески – македонски кандидат за Оскар


Филмот „Исцелител“ во режија на Ѓорче Ставрески, ќе биде национален кандидат на Република Македонија за наградата „Оскар за најдобар филм од неанглиско говорно подрачје” за 2019 година, соопшти денеска Друштвото на филмски работници. Одлуката која е прифатена и одобрена од Американската Академија за подвижни слики,  ја донесе комисја во состав: во состав: Игор Иванов – режисер и претседател на ДФРМ, Ирена Ристиќ – …

„Исцелител“ на Ѓорче Ставрески – македонски кандидат за Оскар Read More »

Клаудија Кардинале доаѓа во Битола со ќерка си : Филмската дива без посебни барања


Скромни се барањата на италијанската и светски позната филмска актерка Клаудија Кардинале (80), пред 39. Интернационален фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“, кој почнува в сабота и трае до 29 септември. Кардинале ќе учествува на свеченото отворање и лично ќе ѝ биде врачена специјална златна „Камера 300“ за особен придонес во светската филмска уметност. Филмската …

Клаудија Кардинале доаѓа во Битола со ќерка си : Филмската дива без посебни барања Read More »

Германски лекари: Можно е членот на групата “Pussy Riot” да е отруен


Германија- Германските лекари кои го лечат членот на руската група “Pussy Riot”, Пјотр Верзилов, денес рекле дека е многу можно тврдењето дека тој е отруен, но дека не можат да кажат како тоа можело да се случи, ниту кој е одговорен. Доктор Кај-Уве Екарт од болницата Шарите во Берлин рекол дека Верзилов е на интензивна …

Германски лекари: Можно е членот на групата “Pussy Riot” да е отруен Read More »

Шест концерти на 22. Блуз и соул фестивал


Дваесет и вториот „Блуз и соул фестивал“ во организација на Дирекцијата за култура и уметност-Скопје ќе се одржува три дена претстојниот викенд во пивница „Стар Град“  (Темов) во чаршија. Изведувачите годинава се од Македонија, Србија, Белгија и Данска и се по избор на Иво Солдатовиќ кој втора година е селектор на фестивалот. „Блуз и соул“ …

Шест концерти на 22. Блуз и соул фестивал Read More »

Делата на хрватскиот уметник Фрелих во МСУ


Во Музејот на современата уметност во Скопје, вечерва во 20 часот, ќе се отвори самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих насловена „Black Row Memory“. Нештата што не опкружуваат и со кои сме во некаков вид на односи, оставаат во нас емотивна трага. Колку и да сме индиферентни кон одредена работа или, пак, субјективно заинтересирани, …

Делата на хрватскиот уметник Фрелих во МСУ Read More »

Пауло Коелјо објави нов роман „Хипи“


Миленикот на читателската публика, бразилскиот автор Пауло Коелјо (71) го издаде 20.роман „Хипи“. Коелјо е најчитаниот и најпреведуваниот писател во светот, со над 225 милиони продадени книги, преведен на 80 јазици и објавен во 170 земји. Првиот потпишан примерок од романот го доби неговиот пријател, боливудската ѕвезда Шак Рух Кан. Во својот најавтобиографски роман досега, …

Пауло Коелјо објави нов роман „Хипи“ Read More »

(Видео) „Зелената книга“ ја освои публиката на филмскиот фестивал во Торонто


Канада– Филмот „Зелената книга“ на режисерот Питер Фарели ја освои главната Награда од публиката на Филмскиот фестивал во Торонто. – Лошиот перформанс на Виго Мортенсен и Махерсала Али како композитор полиглот можеби ја прават приказната уникатна и сепак таа се развива како што очекувате, со еден огромен пресврт, напиша критичарот Питер Дебриж за Варајети. Торонто …

(Видео) „Зелената книга“ ја освои публиката на филмскиот фестивал во Торонто Read More »

Турски театар ќе ја отвори сезоната со „Кралот Лир“ од Шекспир


Националната установа Турски театар утревечер ќе ја отвори сезоната со изведба на претставата „Кралот Лир“ од Вилијам Шекспир во режија на Диего Де Бреа. Претставата ќе биде изведена на сцената во Театар Комедија со титл на македонски јазик. Драматургија, изборот на музиката и дизајнот на светлото за претставата е на Диего Де Бреа, сценографијата и …

Турски театар ќе ја отвори сезоната со „Кралот Лир“ од Шекспир Read More »