Римскиот мост на Бабуна ќе биде заштитен како историско наследство


Камениот Римски мост на река Бабуна преку којшто се уште се одвива целокупниот сообраќај од Азот кон Чашка ќе се реновира, а Националниот конзерваторски центар ќе треба да го заштити како историско наследство. Ќе биде само пешачки и туристичка атракција на Богомила. Во село Богомила во центарот на Азот неодамна почна изградбата на нов бетонски …

Римскиот мост на Бабуна ќе биде заштитен како историско наследство Read More »

„Одисеј“ на Горан Стефановски го затвара „Охридско лето“


Со вечерашната изведба на драмата „Одисеј“ на Горан Стефановски на Античкиот театар се спушта завесата на годинашното 59-то издание на најголемата музичко-сценска манифестација во земјата – Фестивалот „Охридско лето“. Изминатите 40 фестивалски дена понудија 47 содржини со кои се славеше уметноста. Сцените на Античкиот театар, црквата „Света Софија“, предворјето на црквата „Света Софија“, Долни Сарај, …

„Одисеј“ на Горан Стефановски го затвара „Охридско лето“ Read More »

Средба на министерот Исмаили со директорот на Турскиот културен центар, Кула


Министерот за култура Хусни Исмаили денеска во својот кабинет оствари средба со директор на Турскиот културен центар – Институт „Јунус Емре“, Серхат Кула. Како што соопшти Министерството за култура, на средбата министерот Исмаили и директорот Кула го изразија своето задоволство од досегашната соработка во делот на културата, а стана збор и за идните проекти со …

Средба на министерот Исмаили со директорот на Турскиот културен центар, Кула Read More »

Зографска-Беличанец: Купивме локација во Охрид за да бидеме поблиску до „Охридско лето“


Музичката програма на годинешното 59-то издание на „Охридско лето“ беше заокружена вчеравечер со авторски концерт на великанот на македонската класична музика, композиторот Томислав Зографски со што и фестивалот се вклучи во одбележувањето на големиот јубилеј, 85 години од неговото раѓање. На подиумот во црквата „Света Софија“  кадешто во текот на изминатите 40 фестивалски вечери се …

Зографска-Беличанец: Купивме локација во Охрид за да бидеме поблиску до „Охридско лето“ Read More »

Српската писателка и преведувачка Милена Илиќ на книжевна резиденција во Скопје


На книжевна резиденција во Скопје во месец август престојува писателката и преведувачка од Република Србија, Милена Илиќ. Во рамки на својот престој во Скопје, таа работи на српскиот превод на романот „Одбројување“ од македонската писателка Фросина Пармаковска. Милена Илиќ (1978) е родена во Белград, каде што завршила српски јазик и книжевност на Универзитетот во Белград. …

Српската писателка и преведувачка Милена Илиќ на книжевна резиденција во Скопје Read More »

Промоција на антологии на академици од Северна Македонија и Косово


Во Куќата Уранија – МАНУ, во Охрид, во рамките на Научната и уметничка визита Охрид – 2019, вечер ќе се одржи свечена промоција на две книги од проектот: Поети и раскажувачи академици, реализирани во соработка со Академијата на науките и уметностите на Косово. Како дел од активностите на МАНУ во меѓународната соработка, беа подготвени и …

Промоција на антологии на академици од Северна Македонија и Косово Read More »

КЦ 750: Турни ме да кинисам“ вечер во МКЦ


Во Младинскиот културен центар вечер ќе се одржи настанот „КЦ 750: турни ме да кинисам“, на кој  ќе биде претставен проектот КЦ 750 на Иван Шопов и Владимир Лукаш – приказна за едно фиќо што кога ќе порасне сака да стане културен центар. Како што наведуваат организаторите, целта на проектот, поддржан од Министерството за култура …

КЦ 750: Турни ме да кинисам“ вечер во МКЦ Read More »

„Медена земја“ во трка за „Срце на Сараево“


Со силен аплауз и овации викендов беше проследена премиерата на македонскиот документарец „Медена земја“ (Honeyland) на Сараевскиот филмски фестивал. Публиката во преполната сала во сараевскиот „Мултиплекс синема сити“ со одушевување ја поздрави екипата која присуствуваше на проекцијата: режисерите Љубо Стефанов и Тамара Котевска, снимателот Самир Љума и главната протагонистка на филмот – Атиџе. Документарецот е …

„Медена земја“ во трка за „Срце на Сараево“ Read More »

(ВИДЕО) Новата сезона на „Фамилија Марковски“ премиерно во Сараево


Првите две епизоди од втората сезона од ТВ-серијата „Фамилијата Марковски“ на 22 август (четврток) премиерно ќе бидат прикажани на годинешното, јубилејно издание на Сараевскиот филмски фестивал. Покрај македонскиот ТВ проект, дел од програмата „Avant Premiere Gala“ се уште четири балкански серии од висока продукција. Првата сезона, македонската серија ја имаше во 2017 и наиде на …

(ВИДЕО) Новата сезона на „Фамилија Марковски“ премиерно во Сараево Read More »

Сараево филм фестивал: Оскаровци и ѕвезди


БиХ– Мексиканскиот режисер, продуцент и сценарист Алехандро Инариту, познат по проникливите, универзални приказни за човековата состојба, полскиот наградуван режисер Павел Павликовски и француската актерка Изабел Ипер се добитници на почесното „Срце на Сараево“, награда за исклучителен придонес на филмската уметност на Сараево филм фестивал. Сараево е моментно центарот на филмската уметност во регионот. Се одржува …

Сараево филм фестивал: Оскаровци и ѕвезди Read More »

Концерт на „Охридско лето“ по повод 85 години од раѓањето на композиторот Зографски


Со концерт посветен на јубилејот – 85 години од раѓањето на композиторот Томислав Зографски,  фестивалот „Охридско лето“ вечер ќе го заокружи музичкиот дел од годинашната Програма. На авторската вечер во црквата „Св. Софија“ со почеток во 21:00 часот посветена на творештвото на Томислав Зогравфски, ќе настапат реномираните македонски уметници: пијанистите Марија Ѓошевска, Елена Атанасовска-Илиевска, Марија …

Концерт на „Охридско лето“ по повод 85 години од раѓањето на композиторот Зографски Read More »

Почнува јубилејниот 25. Сараевски Филмски Фестивал


БиХ– Во Сараево денеска ќе биде отворен јубилејниот 25. Сараево Филм Фестивал на кој во седум дена ќе бидат прикажани 270 филмови во 18 селекции од 56 земји. Од 270 филмови колку што ќе бидат прикажани, 68 ќе имаат светска а 12 филмови меѓународна премиера. За наградата „Срце на Сараево“ оваа година ќе се натпреваруваат …

Почнува јубилејниот 25. Сараевски Филмски Фестивал Read More »

Скопје Синема сити: Изложба на концертните плакати од личната колекција на Влатко Стефановски


Во периодот 2 – 7 септември, на локации како Музеј на Град Скопје и Кинотека на Северна Македонија ќе се организира 5.-то издание на Филмскиот фестивал за музички документарни филмови Скопје Синема Сити. Петтото издание на фестивалот ќе се состои од филмови со теми поврзани со гитарата како инструмент. За време на 5 дена, ќе …

Скопје Синема сити: Изложба на концертните плакати од личната колекција на Влатко Стефановски Read More »

Почнува вевчанскиот Фестивал за народна култура „Пображење“


Околу 500 уметници од повеќе држави ќе ја презентираат својата култура на деветтиот Фестивал за народна култура „Пображење“ во Вевчани, кој почнува денеска. Фестивалот е во организација на Културно-уметничкото друштво „Дримкол“ од Вевчани. Фестивалот почнува вечерва во Домот на културата со презентација на етнолошки документарни филмови. Како учесници оваа година со свои авторски дела ќе …

Почнува вевчанскиот Фестивал за народна култура „Пображење“ Read More »

Велестово: Поетска  ноќ – восхит на возвишениот дух


Источно од градот Охрид, врз падини на планината Галичица и на над 1.000 метри надморска височина, распослано е селото Велестово. Неговата местоположба измамува величествен поглед кон езерото, градот и западните планини, а бајковитите зајдисонца и вечерното ѕвездено небо, посебно во летните ноќи, разбудуваат лирски трепети и отвораат митски простори на задоволство и наслада. Неговото постоење …

Велестово: Поетска  ноќ – восхит на возвишениот дух Read More »

Ќерката на Брус Ли се скара со Тарантино за новиот филм


САД- Ќерката на легендарната филмска ѕвезда Брус Ли, Шенон, влезе во расправија со режисерот Квентин Тарантино поради несоодветнo прикажаниот лик на нејзиниот татко во најновиот филм на Тарантино. Според неа во својот последен филм, „Беше еднаш во Холивуд“, режисерот создал вообразен и горд лик на Брус Ли кој наликува на човек со „заостанат“ карактер. -Тој …

Ќерката на Брус Ли се скара со Тарантино за новиот филм Read More »

Концерт на пијанистот Александар Гаџиев на „Охридско лето“


Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ продолжува со вечерашниот концерт на пијанистот Александар Гаџиев. Александар Гаџиев потекнува од семејство на музичари, неговите родители се професори по пијано. Роден е во Гориција во Италија, природен крстопат на бројни култури и јазици и уште од детството е задоен со квалитетите на централно-европската култура и поднебје. Пијано започнува …

Концерт на пијанистот Александар Гаџиев на „Охридско лето“ Read More »

Во Битола се снима „Сирена во Париз“ на Теона Стругар


Голема навалица на кастингот за статисти кој денес се случуваше во Битола, а е наменет за потребите на филмот „Сирена во Париз“ со шпанската актерка Роси де Палма и французинот Ерик Кантона кој ќе се снима на локации во Битола и во Скопје. Кастингот го правеше продукцијата „Сестри и брат Митевски“, кои се и копродуценти …

Во Битола се снима „Сирена во Париз“ на Теона Стругар Read More »

„ЛА Опера“ најави истрага за обвиненијата против Доминго


САД- Операта во Лос Анџелес соопшти дека ќе ги истражи обвиненијата за сексуално злоставување изнесени од неколку жени против славниот оперски пејач Пласидо Доминго. Според обвиненијата, Доминго се обидувал да ги натера на сексуални односи нудејќи им улоги, а во некои случаи ги казнувал и не им давал улоги доколку го одбиеле неговото удварање. „ЛА …

„ЛА Опера“ најави истрага за обвиненијата против Доминго Read More »

Интернационална Ликовна колонија во Галичник


Во Галичник денеска ќе почне 30-та интернационална Ликовна колонија и ќе трае до 22 август, со учество на 11 уметници од повеќе земји. На колонијата предвидено е да учествуваат Симоне Хујамнс и Мари ван Воленхофен од Холандија, Селма Џулизаревиќ и Бранимир Карановиќ од Србија, Софија Грегоријаду од Грција, Улф Лундин од Шведска, Даниел Дресел од …

Интернационална Ликовна колонија во Галичник Read More »