Патувачката изложба на Дороти Пачкова во Струга


Во галеријата „Вангел Коџоман“ во Струга денеска ќе биде отворена патувачката изложба „Уште што друго сум освен што сум канцер во општеството?“ на Дороти Пачкова. Изложбата содржи 20 концептуални фотографии на жена во различни ситуации од нејзиното секојдневие. Преку проектот авторката сака да влијае на културните ставови и да ги трансформира стереотипите. – Феминистичката уметност, …

Патувачката изложба на Дороти Пачкова во Струга Read More »

Ревија на етнолошки документарни филмови во Музејот на Македонија


Ревија на етнолошки документарни филмови организира утре Музејот на Македонија во рамки на манифестацијата „Европски денови на културното наследство“. Ревијата ќе почне во 10.30 часот и ќе прикаже три филма: италијанско-британскиот „Оние кои останаа“ во режија на Аријана Наци од 2017 година, турскиот „Необични луѓе“ на режисерот Орхан Текоглу од 2016-та и филмот од Етиопија …

Ревија на етнолошки документарни филмови во Музејот на Македонија Read More »

Промоција на водич за музејска програма за лица со аутизам


Музејот на македонската борба денеска ќе промовира водич за музејска програма за деца/лица со аутизам и нивните семејства и семинар за музејски работници. Водичот е дел од проектот „Отворени музеи“ чија цел е унапредување на инклузивноста, едукацијата, социјалната правда и пристапноста на музеите, а промоцијата е во рамки на Европските денови на културно наследство. – …

Промоција на водич за музејска програма за лица со аутизам Read More »

Изложба на дела од Славко Јаневски и Томе Серафимовски


Масла на платно од Славко Јаневски и скулптури во бронза од Томе Серафимовски ќе бидат претставени на изложба која вечер од 20 часот ќе биде отворена во Музејот на град Скопје. Организатор на изложбата е Фондацијата за промоција и унапредување на културните вредности „Славко Јаневски“ која соопшти дека ќе бидат претставени повеќе од 50 дела на …

Изложба на дела од Славко Јаневски и Томе Серафимовски Read More »

Предавање на Илија Чашуле за супстратната лексика во македонскиот јазик


Во Македонската академија на науките и уметностите денеска предавање на тема: „За супстратната лексика во македонскиот јазик“ ќе одржи Илија Чашуле, член на МАНУ надвор од работниот состав. Пред присутните ќе се обрати академик Витомир Митевски, секретар на Одделението за лингвистика и литературна наука на МАНУ

Недела на детски филмови до 15 октомври


Асоцијацијата на филмски дистрибутери АФИДИ Битола од утре до 15 октомври во седум градови низ Македонија ќе организира „Недела на детски филмови“. Ќе бидат прикажани четири филма за деца од 4 до 14 години, дел  синхронизирани на македонски и на албански јазик, а дел се со превод на македонски јазик. Во соработка со дистрибутерските куќи „Узенгија“ и …

Недела на детски филмови до 15 октомври Read More »

Игор Јосифов поканет на Венециското биенале 2019: Се надевам Македонија ќе ме поддржи


Мултимедијалниот уметник Игор Јосифов доби покана од Европскиот културен центар да учествува на две важни биеналиња од областа на уметноста, а тоа се Ташкент во Узбекистан, кое се одржува овој месец и Венециското биенале, кое ќе се случува следната година. Тој вели дека учеството во Венеција ќе биде една од најзначајните изложби во неговата кариера. …

Игор Јосифов поканет на Венециското биенале 2019: Се надевам Македонија ќе ме поддржи Read More »

Маџели ги обедини театарџиите и на сцена и во публика


Со претставата „Еден месец на село“, по текст на Иван Сергеевич Тургењев, а во режија на италијанскиот режисер Паоло Маџели во саботата стартуваше новата сезона во Македонскиот народен театар. Претставата ја третира љубовта од повеќе аспекти, како детска љубов, љубов од почит, од интерес, од искреност, од наивност итн. Темата е сместена во 19 век …

Маџели ги обедини театарџиите и на сцена и во публика Read More »

Аница Добра доаѓа во Скопје на фестивалот „Киненова“


Српската актерска ѕвезда Аница Добра доаѓа во Скопје за да ја прими наградата за особен придонес во светската филмска уметност што ја доделува фестивалот „Киненова“. „Покондирана тиква“, „Веќе видено“, „Собирен центар“, „Балкан експрес“, „Како пропадна рокенролот“, „Црниот бомбардер“…и уште многу други филмови имаат една заедничка нишка – актерката Аница Добра. Последниве години оваа српска филмска …

Аница Добра доаѓа во Скопје на фестивалот „Киненова“ Read More »

„Златна камера 300“ за кинематограферот Кјонг-Пјо Хонг од Јужна Кореја


Кинематограферот Кјонг-Пјо Хонг од Јужна Кореја, е годинешен добитник на наградата „Златна камера 300“, највисоко фестивалско признание на ИФФК „Браќа Манаки“ кој синоќа заврши во Битола. Пјо Хонг припаѓа насредната генерација јужнокорејски кинематографери, потпишал околу 24 кратки и играни филмови, а на фестивалот во Битола, меѓународното жири го награди за неговото мајсторство со камерата во …

„Златна камера 300“ за кинематограферот Кјонг-Пјо Хонг од Јужна Кореја Read More »

„Кобра“ на Игор Иванов-Изи ќе го отвори 7. Меѓународен филмски фестивал – Ода во Тетово


Со проекцијата на документарниот филм „Кобра“ од Игор Иванов – Изи, посветен на животот на борачот во слободен стил Шабан Трстена во понеделник во Тетово ќе биде отворено седмото издание на Меѓународниот филмски фестивал – Ода. Според директорот на фестивалот Сабедин Селмани оваа година фестивалот ќе понуди шест програми за да ја опфати публиката од …

„Кобра“ на Игор Иванов-Изи ќе го отвори 7. Меѓународен филмски фестивал – Ода во Тетово Read More »

Паоло Маџели, театарски режисер: На македонскиот театар му е потребна естетска револуција


-Чувствувам како да живее некој неоконзерватизам во уметничките кругови меѓу младите генерации во Македонија, вели италијанскиот театарски режисер Паоло Маџели кој ја поставува претставата на „Еден месец на село“, по текст на Тургењев во Македонски народен театар. Маџели е добар познавач на театарските состојби на Балканот, бидејќи живее и работи триесетина години во Загреб. Пред …

Паоло Маџели, театарски режисер: На македонскиот театар му е потребна естетска револуција Read More »

Македонскиот народен театар ја почнува новата сезона


Македонскиот народен театар вечер ќе ја почне новата сезона 2018/2019 со премиера на комично-тажната приказна „Еден месец на село“ – меѓу најдобрите дела во опусот на Иван Сергеевич Тургењев, кое првпат се поставува во македонски театар, а е во режија на Паоло Маџели. Таа е меѓу првите реалистични драми што историјата на литературата ги класифицира …

Македонскиот народен театар ја почнува новата сезона Read More »

ИФФК „Браќа Манаки“ завршува со награди за најдобрите кинематографери


Со доделување на наградите „Камера 300“, во Битола вечер ќе биде затворен 39. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ кој од минатата сабота се одржуваше под мотото „Симнуваме капа“ и на публиката и понуди 95 филмови во 14 програми. Во конкуренција за трите награди „Камера 300“ (златна, сребрена и бронзена) за најдобар кинематографер се …

ИФФК „Браќа Манаки“ завршува со награди за најдобрите кинематографери Read More »

Ретроспектива филмови од Бергман во Кинотека на Македонија


Филмски циклус посветен на 100 години од раѓањето на Ингмар Бергман (1918-2007) организира Кинотеката на Македонија во соработка со Амбасадата на Шведска во Скопје. Ретроспективата почнува вечерва од 20 часот со филмот „Лето со Моника“, кој Бергман го режирал во 1953 година по сценарио на Пер Андерс Фогелстрем. Според критиката, овој филм на Бергман ги …

Ретроспектива филмови од Бергман во Кинотека на Македонија Read More »

МОБ ќе ја отвори новата сезона со „Кармина Бурана“


Македонската опера и балет вечер ќе ја почне новата сезона 2018/2019 година со најпопуларната сценска кантата „Кармина Бурана“ од германскиот композитор Карл Орф, која утревечер ќе биде и репризно изведена. Кореографијата и либретото на претставата е на Кан Аслан од Турција, сценографијата на Миодраг Табачки од Србија, костимите за операта ги направи Елена Дончева, а …

МОБ ќе ја отвори новата сезона со „Кармина Бурана“ Read More »

МОТ завршува со „Црнила ремикс“ – хип-хоп изведба на драмата од Коле Чашуле


Со премиера на „Црнила ремикс“ – хип-хоп претстава според мотиви на класичното драмско дело од Коле Чашуле, по идеја и режија на Јордан Симонов и во продукција на Младинскиот културен центар, вечер ќе заврши 43. „Млад отворен театар“. Како што соопшти МКЦ, претставата е ставена во контекст на урбан хип-хоп албум. Музичко-драмски перформанс со несекојдневен пристап, …

МОТ завршува со „Црнила ремикс“ – хип-хоп изведба на драмата од Коле Чашуле Read More »

Концерт со филмска музика на 7 октомври во Скопје


„It’s a Film” е насловот на концертот со филмска музика, што за првпат ќе се одржи во Скопје на 7 октомври, во Македонска опера и балет. На ексклузивната филмска вечер ќе бидат изведени 15 музички теми од познати филмови, добитници на најпрестижната филмска награда, Оскар и теми од сензибилниот екстравагантен Боливуд. Темите ќе бидат во …

Концерт со филмска музика на 7 октомври во Скопје Read More »

Три македонски премиери на годинашниот МОТ


Во „Буре барут” раскажуваме наша приказна, не бевме оптоварени со тоа дека работиме текст што сите го знаат. Ова е, пред се, актерска претстава во која актерот и неговата креација е во преден план, изјави денеска на прес-конференција македонската режисерка Нина Николиќ која го поставува култниот текст на Дејан Дуковски на сцена, во изведба на …

Три македонски премиери на годинашниот МОТ Read More »

Босанско-македонската копродукција „Буре барут“ и корејската „БЈ Фауст“ вечер на МОТ


Шест дена по премиерата на матичната сцена, Босанско народно позориште од Зеница, Босна и Херцеговина, вечер од 20 часот во Макдонскиот народен театар во рамки на фестивалот „Млад отворен театар“ ќе ја изведе претставата „Буре барут“ од Дејан Дуковски во режија на Нина Николиќ. Претставата е копродукција помеѓу театарот од Зеница и „Скопје филм студио“ во …

Босанско-македонската копродукција „Буре барут“ и корејската „БЈ Фауст“ вечер на МОТ Read More »