Електронскиот волшебник Дру МекДоул доаѓа на фестивалот „Десонанз“


Легендарниот електронски волшебник Дру МекДоул ќе настапи на фестивалот „Десонанз“ во Скопје, кој ќе се одржи на 17 ноември со почеток во 23:00 часот во просториите на Младинскиот Културен Центар. Дру МекДоул е култна фигура во историјата на електронската музика и човекот кој како композитор и продуцент е одговорен за голем дел од психоакустичната магија …

Електронскиот волшебник Дру МекДоул доаѓа на фестивалот „Десонанз“ Read More »

ДОЖДОТ НАПРАВИ ШТЕТИ: Прокисна Драмски театар, поплавен подот на Музеј на Македонија


Прокиснати кровови, насобрана вода на подовите, навлажнети ѕидови. Ова е денешната слика во неколку културни институции низ земјава, како последица на интензивните врнежи од дожд овие денови. Проблематично е што овие национални институции постојано се затекнати од ваквите ситуации при врнежливо време. Претставници на Министерството за култура заедно со министерот Роберт Алаѓозовски и заменик-министерот Владимир …

ДОЖДОТ НАПРАВИ ШТЕТИ: Прокисна Драмски театар, поплавен подот на Музеј на Македонија Read More »

Претселекција за „Берлинале“ 2018 во Скопје


Претселекцијата за 68. издание на Меѓунарорниот филмски фестивал „Берлинале“, за филмови од земјите од регионот, се одржува во Скопје во период од 15 до 17 ноември во Скопје, информира Агенција за филм на Република Македонија. Во Скопје деновиве гостуваат и двајца претселектори за филмскиот фестивал, Николај Никитин и Бернд Будер. Покрај селекторите, најавено е присуство …

Претселекција за „Берлинале“ 2018 во Скопје Read More »

Џез-музичарката Елиф Чаглар вечер гостува во Скопје


Во Дом на АРМ вечер од 20 часот концерт ќе одржи познатата џез-музичарка од Турција Елиф Чаглар, која со својот квартет првпат гостува во Скопје. Концертот го организира Дирекцијата за култура и уметност-Скопје (ДКУС) во соработка со Турскиот културен центар „Јунус Емре“, и е во рамки на 18. Есенски музички свечености. Елиф Чаглар студирала џез-композиција …

Џез-музичарката Елиф Чаглар вечер гостува во Скопје Read More »

Книжевно пладне посветено на Лилјана Пандева


Градската библиотека „Браќа Миладиновци“- Скопје организира Книжевно пладне посветено на Лилјана Пандева, добитник на наградата „Стале Попов“ за најдобра прозна книга што ја доделува Друштвото на писателите на Македонија за 2016 година. Пандева ја доби наградата за романот „Доилката“. За нејзиното творештво ќе зборува Гоце Ристовски. Лилјана Пандева е родена во 1964 година. Таа е …

Книжевно пладне посветено на Лилјана Пандева Read More »

Изложба на академскиот сликар Слободан Тимчевски во Куманово


Изложбата „Моменти“ на академскиот сликар Слободан Тимчевски вечер ќе биде отворена во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово. Ќе бидат изложени 25 дела работени во техниката акрил од најновата продукција на Тимчевски. Директорот на Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ и историчар на уметност Роберт Цветковски изјави дека академскиот сликар има специфичен начин на изразување. …

Изложба на академскиот сликар Слободан Тимчевски во Куманово Read More »

Промоција на книгата „Живот во кутија“ од Томислав Кежаровски


„Живот во кутија“ е насловена првата книга на новинарот Томислав Кежаровски, која ќе биде промовирана вечер од 18 часот на универзитетот ФОН. – Целта е таму некаде далеку, ама може да стасаме ако одиме кон неа по добро исцртани патеки. Мора да бидеме едни до други. Нема вакви и онакви, нема наши и ваши. Неправдата …

Промоција на книгата „Живот во кутија“ од Томислав Кежаровски Read More »

Дали ќе се укине титулата национален уметник?


Пратениците попладнево расправаа за Предлог-законот за престанување на важењето на Законот за националниот уметник на Македонија, во прво читање. Со него е предвидено во иднина да се укине доделувањето на оваа титула која се состои од доживотен паричен надомест од две просечни месечни плати. Ќе продолжи да важи за петтемина од шесте добитници на титулата. …

Дали ќе се укине титулата национален уметник? Read More »

Продуцентот на серијата „Македонија“ вели дека нема што да кријат и сите информации ќе ги изнесат во јавност


Отворени сме за соработка и ќе ги доставиме сите документи и информации поврзани со нашата работа. Сакаме да упатиме реакција на изјавата на в.д. директорот на Агенцијата за филм Горјан Тозија кој информира на прес-конференција дека Јавното обвинителство покренало постапка за криминал во целиот проект и свесно ја изманипулира јавноста за целиот случај што покажува …

Продуцентот на серијата „Македонија“ вели дека нема што да кријат и сите информации ќе ги изнесат во јавност Read More »

Се снима филмот „Ефектот на среќа“ во режија на Борјан Зафировски


Екипата која работи на филмот „Ефектот на среќа“ (The happiness effect) во режија на Борјан Зафировски, повеќе од две недели снима на различни локации низ Скопје и Охрид, а во моментов се работат сцени во студиото на „Fx3x“. Главните ликови ги толкуваат: Дејана Попоска, Сашко Коцев и Ана Стојановска, а во останатите улоги се појавуваат …

Се снима филмот „Ефектот на среќа“ во режија на Борјан Зафировски Read More »

Биљана Стојановска добитничка на книжевната награда „Тодор Чаловски“


Биљана Стојановска, поетеса, есеист, критичар и книжевен преведувач, ја доби наградата „Тодор Чаловски“, која Здружението за литература, култура и уметност „Галикул“ ја доделува на млад автор од Македонија во областа на поезијата, книжевната критика, есеистиката и креативните прозни форми. Наградата, која се доделува трет пат и е востановена во сеќавање на писателот Тодор Чаловски (1945-2015), …

Биљана Стојановска добитничка на книжевната награда „Тодор Чаловски“ Read More »

Македонија стана полноправна членка на ТРАДУКИ


Македонија едногласно беше примена како полноправна членка на Европската мрежа за литература и книги ТРАДУКИ. Деновиве во Базел, Швајцарија се одржува редовната годишна средба на претставниците на земјите – членки на оваа мрежа. На настанот, министерот за култура, Роберт Алаѓозовски ги потпиша формалните документи за членство, а нашата делегација веќе учествува полноправно во работните тела …

Македонија стана полноправна членка на ТРАДУКИ Read More »

Отворена најголемата библиотека со 1.2 милиони книги


Во Кина отворена е библиотека со неверојатни 1,2 милиони книги. Оваа зграда изгледа неверојатно со сферичниот аудиториум во самиот центар на библиотеката која потсетува на големо око. Таа се наоѓа во Бинхаи областа во Тианјин и има пет ката. Дизајнирана е од холандксата дизајнерска компанија MVRDV. Зградата има 34.000 квадратни метри и градена е четири …

Отворена најголемата библиотека со 1.2 милиони книги Read More »

Во Илинден изложба на слики од ликовната колонија во Ораовица


Изложба на слики од Меѓународната ликовна колонија во манастирскиот комплекс „Свети Георгиј” во радовишкото село Ораовица, е отворена во Домот на културата во општина Илинден. На изложбата се претставени над 40 слики од 18 автори од земјата и од странство, создадени за време на ликовната колонија. Посетителите на изложбата имааат можност да видат повеќе дела …

Во Илинден изложба на слики од ликовната колонија во Ораовица Read More »

Македонската филхармонија ќе донира за лекувањето на малата Валерија


Македонската филхармонија соопшти дека се приклучува кон хуманитарната акција за собирање средства за лекувањето на седумгодишната Валерија Зафировска од Штип, која боледува од тумор на мозокот. Приходот од продадените билети за симфонискиот концерт за деца „Магичен глас“ кој ќе се одржи во сабота во 12 часот, ќе биде наменет за лекувањето на Валерија, стои во …

Македонската филхармонија ќе донира за лекувањето на малата Валерија Read More »

Премиера на „Бракот е брак“ во Театар Комедија


Претставата „Бракот е брак“ на режисерката Теа Беговска, работена според „Просидба“ од Антон Павлович Чехов ќе биде премиерно изведена вечер во Театар Комедија во Скопје. Театарската екипа ја сочинуваат Роберт Ристов, Столе Мицов, Ева Скендеровска, Ердоан Максут и Миа Кантарџиева. Музиката е на Енес Беговски, сценографијата на Сергеј Светозарев, а костимографијата на Марта Дојчиновска. Ова …

Премиера на „Бракот е брак“ во Театар Комедија Read More »

Заврши првиот театарски фестивал во Гостивар, најуспешна „Вечера од трошки“


Со прогласување на најуспешните синоќа во Центарот за култура АСНОМ во Гостивар беше затворено првото издание на Интернационалниот театарски фестивал „Отело“. Театарската претстава „Вечера од трошки” во изведба на Албанскиот театар од Скопје ја доби првата награда. Стручното жири во состав Музафер Етеми, Сулејман Рушити и Музафер Етеми ги прогласи и најуспешниот режисер, актер и …

Заврши првиот театарски фестивал во Гостивар, најуспешна „Вечера од трошки“ Read More »

Меѓународен драмски фестивал за лица со и без хендикеп


Меѓународен драмски фестивал за лица со и без хендикеп почнува денеска во Драмскиот театар во Скопје во организација на Здружението на граѓани за промоција и развој на регионите „Свет на различни а еднакви“ од Скопје. Во рамки на програмата ќе има повеќе претстави, чија изведба денеска почнува во 11 часот. На фестивалот ќе учествуваат аматерски …

Меѓународен драмски фестивал за лица со и без хендикеп Read More »

МТВ музичките награди ќе се доделуваат вечерва во Лондон


Настанот ќе се одржи вечерва во британскиот главен град за прв пат по повеќе од 20 години. Британската пејачка Рита Ора ќе ја води церемонијата во Вембли Арената. Тејлор Свифт се очекува да биде голем победник на ноќта. Американската поп-сензација беше номинирана во шест категории само два дена по објавувањето на шестиот албум “Репутација”. Сé …

МТВ музичките награди ќе се доделуваат вечерва во Лондон Read More »

Детска ликовна работилница во Кумановскиот музеј


НУ Музеј Куманово денеска организира „Детска ликовна работилница“, во рамки на проектот „Сподели богатство“ поддржан од Министерството за култура. На работилницата учествуваат деца на возраст од 7 до 11 години од основните училишта во Куманово. – Проектот има за цел да ги запознае децата уште од најрана возраст со музејската дејност, значењето на музејските предмети …

Детска ликовна работилница во Кумановскиот музеј Read More »