Доцни изградбата на новиот театар во Струмица


Спуштената завеса на старо-новиот театар во Струмица, со која е покриена надворешноста на објектот во изградба, асоцира на големата желба на актерите од Народниот театар „Антон Панов“ да се вратат на извориштето на театарската уметност во градот под Царевите Кули. Но, за нивна (не)среќа завесата никако да се крене. Стариот театар во осумдесеттите години на …

Доцни изградбата на новиот театар во Струмица Read More »

Се полни Петроварадинската тврдина: Синот на Боб Марли доаѓа на фестивалот „Егзит“


Осумкратниот добитник на наградата „Греми“, Зиги Марли, кој важи на јамајски реге-крал доаѓа на фестивалот „Егзит“ во Нови Сад, Србија. Тој е наследник на најголемата икона во реге-музиката Боб Марли, и иако неговата големина е недопирлива, Зиги во континуитет го докажува талентот. Неговото вистинско име е Дејвид Неста, а неговото уметничко име Зиги го позајмил …

Се полни Петроварадинската тврдина: Синот на Боб Марли доаѓа на фестивалот „Егзит“ Read More »

И министерот Алаѓозовски во Давос


Министерот Роберт Алаѓозовски ќе учествува на конференција на министрите за култура од земјите потписнички на Европската културна конвенција и од земјите набљудувачи на Советот на Европа, која од 20-ти до 23 јануари ќе се одржува во Давос, Швајцарија, во рамки на Светскиот економски форум. Како што објави Министерството за култура, конференцијата е посветена на заштитата …

И министерот Алаѓозовски во Давос Read More »

„Ромео и Јулија“ на Пројковски, најдобра претстава во Турција


Претставата „Ромео и Јулија“ во продукција на Националниот театар од Истанбул и во режија на Дејан Пројковски е прогласена за најдобра во 2017 година во Турција. Наградата ја доделува турското списание за театарска уметност „TIYATRO” кое секоја година организира доделување анадолиски театарски награди. На синоќешното доделување на наградите во „Гранд Пера“ во Истанбул присуствувале голем …

„Ромео и Јулија“ на Пројковски, најдобра претстава во Турција Read More »

Охрид прогласен за претстoлнина на светскиот хуманизам


Светската организација за социјална интеграција на своето ревијално интернет издание објави ексклузивна презентација на Охрид и Македонија како светска престолнина на хуманизмот, во чест на Св. Климент Охридски кој како ученик на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј, заштитници на Европа, ја формирал првата средновековна европска школа на хуманизмот. Претседателот на Светската организација за социјална …

Охрид прогласен за претстoлнина на светскиот хуманизам Read More »

Тајната соба на Микеланџело: Славниот уметник два месеца се криел во подземна соба


Микеланџело Буонароти во 1530 година поминал два месеца криејќи се во соба од моќното семејство Медичи. Собата се наоѓа под базиликата на св. Лоренс во Фиренца. Микеланџело стравувал од спротивставените ставови на Медичи, затоа се повлекол и почнал да креира од внатрешноста на ѕидовите на оваа просторија. Собата е откриена 1975 година, кога кустосот на …

Тајната соба на Микеланџело: Славниот уметник два месеца се криел во подземна соба Read More »

(ФОТО) Патните трошоци, тепачката во Собранието меѓу маските на Вевчанскиот карневал


Луцидните вевчанци и оваа година преку маски и со духовити пораки успеаја да ги исмејат и иронизираат актуелните општествени текови и пред се политичките случувања што ја одбележаа минатата година. Тие на традиционалниот карневал под маски, тн. театар на отворено стар повеќе од илјада години, низ хумор и сатира денеска го прикажаа се она што …

(ФОТО) Патните трошоци, тепачката во Собранието меѓу маските на Вевчанскиот карневал Read More »

Почнува Вевчанскиот карневал


Вевчани викендов ќе биде театар на отворено со изобилство од креативност и импровизација и центар на сатирата за настаните што ја одбележаа минатата година. Вевчанскиот карневал, со кој се слави доаѓањето на новата година по стариот календар, почнува денеска. Во 13 часот е дефилето на маски, а вечер, во пресрет на Василица и пречекот на …

Почнува Вевчанскиот карневал Read More »

Министерство за култура: Одлуките на МРТ за субвенционирање на македонската музика создаваат дополнителни долгови врз буџетот


Во врска со објавените резултати и одлуки на МРТВ по објавен Конкурс според Законот за поддршка на домашната музичка продукција, Министерството за култура ја информира јавноста дека минатата година беа извршени јавни консултации со повеќе засегнати страни од кои произлезе заклучок дека Законот треба да се укине. Министерството за култура подготви предлог –закон за престанување …

Министерство за култура: Одлуките на МРТ за субвенционирање на македонската музика создаваат дополнителни долгови врз буџетот Read More »

Уметничка измама: На изложба од Модилјани прикажани биле фалсификат слики


Околку 20 до 21 слика кои биле изложени во Џенова биле фалсификати, тврди експерт кој ги проучил делата. Изложбата била најавувана како ексклузивна изложба на која ќе бидат прикажани слики од славниот Амедео Модилјани. Експертот бил ангажиран од судот во Џенова и заклучил дека сликите се фалсификати, пренесува АНСА. Адвокатот Фурио Тручи, чија специјалност е заштита …

Уметничка измама: На изложба од Модилјани прикажани биле фалсификат слики Read More »

Пет уметници наградени за „Мал формат 2017“ на ДЛУМ


Во Културно-информативниот центар до 20 јануари ќе биде поставена годишната изложба „Мал формат 2017“ на Друштвото на ликовните уметници на Македонија-ДЛУМ. На изложбата учествуваат 54 автори-членови на ДЛУМ од цела Македонија со повеќе од сто дела изработени во различни ликовни техники. ДЛУМ и КИЦ и годинава ги доделија наградите на оваа републичка ликовна манифестација. Наградата …

Пет уметници наградени за „Мал формат 2017“ на ДЛУМ Read More »

(ФОТО) Како ќе изгледаа познатите цртани филмови ако беа направени сега


Британскиот уметник Том Вард направи неколку цртежи на познатите цртани филмови од Волт Дизни со идеја какви би биле тие доколку беа од денешницава. Тој искористи неколку познати карактери од цртаните и има даде современи моменти како паметни телефони, селфи фотографии и слично. Погледнете ги:  

„Уметност за сите“ – проект за полесен пристап до културата за децата со посебни потреби


Социјализација и општествена инклузија на лицата со попреченост и хендикеп е целта на ликовниот едукативен проект „Уметност за сите“ што Националната галерија на Македонија (НГМ) и Холандската амбасада денеска го промивираа во галеријата Чифте амам и потпишаа меморандум за негово спроведување. Проектот НГМ со холандска помош ќе го спроведува во 2018-та и 2019 година. Наменет …

„Уметност за сите“ – проект за полесен пристап до културата за децата со посебни потреби Read More »

Зимско издание на Скопје синема сити


Филмскиот фестивал за музички документарни филмови „Скопје синема сити“ ја почнува новата година со својот прв настан односно со Зимско издание, на кое традиционално ќе репризира дел од филмовите од претходното, премиерно издание во 2017. На 2 и 3 февруари 2018, во Кинотека на Македонија, ќе имате можност да погледнете филмови чиишто проекции беа дел …

Зимско издание на Скопје синема сити Read More »

Песни од Том Јорк, Бјорк, Ник Кејв во Македонска филхармонија за Денот на вљубените


Следејќи ја традицијата Македонската филхармонија по повод Денот на вљубените, на 14 февруари, подготвува несекојдневен музички настан. Овој пат насловен „Murder Ballads“, концертот ќе претстави теми од славните Леонард Коен, Ник Кејв, „Портисхед“, Том Јорк, Бјорк, Ненси Синатра, Џони Кеш. Песните се во аранжмани и под диригентство на Џијан Емин. За сите концерти од новата …

Песни од Том Јорк, Бјорк, Ник Кејв во Македонска филхармонија за Денот на вљубените Read More »

Серија концерти на Македонската филхармонија, започнуваат со „чудото од дете“ Даниел Харитонов


„Лауреати“ е насловот на првиот концерт на Македонската филхармонија во новата 2018 година, кој ќе се одржи на 18 јануари во 20 часот. Под диригентство на маестро Даниел Рајскин од Русија, како солист ќе настапи „чудото од дете“, младиот виртуоз на пијаното, Даниел Харитонов. Роден во рускиот град Јужно-Сахалинск, пијанистот Даниел Харитонов се прослави како …

Серија концерти на Македонската филхармонија, започнуваат со „чудото од дете“ Даниел Харитонов Read More »

Награди БАФТА: „Обликот на водата“ на Гилјермо дел Торо со 12 номинации


САД- Филмот „Обликот на водата“ на Гилјермо дел Торо води според бројот на номинации за наградите на Британската академија за филм (БАФТА)… Фантастичната драма на Гилјермо дел Торо, кој пред два дена доби Златен глобус за режија, има 12. номинации за наградата БАФТА. Следат драмата „Најмрачниот час“ на Џон Рајт и црната комедија „Три билборди …

Награди БАФТА: „Обликот на водата“ на Гилјермо дел Торо со 12 номинации Read More »

Струмичкиот карневал ќе се одржи од 14 до 21 февруари


Годинашниов Интернационален струмички карневал ќе се одржи од 14 до 21 февруари. Трите главни карневалски денови се 16, 17 и 18 февруари. Со традиционалниот маскенбал (16 февруари) и изборот на принц и принцеза на струмичкиот карневал традиционално официјално почнува карневалската забава во градот под Царевите Кули. Принцот и принцезата со кралот на струмичкиот карневал ќе …

Струмичкиот карневал ќе се одржи од 14 до 21 февруари Read More »

Полански нема да биде обвинет за сексуално злоставување


САД- Обвинителството на Лос Анџелес нема да покрене обвинение против 84-годишниот режисер оскаровец Роман Полански за сексуално злоставување. Актерот беше обвинет за сексуален напад врз жена, што се случил во 1975 година, кога таа имала 10 години. Тужбата беше поднесена во октомври минатата година, но е отфрлена поради застареност на случајот. Адвокатот на Полански тврди …

Полански нема да биде обвинет за сексуално злоставување Read More »

„Скршнување“ – холандски роман инспириран од поезијата на Емили Дикинсон


Издавачката куќа „Антолог“ со поддршка на Холандскиот литературен фонд го објави романот „Скршнување“ од холандскиот писател Гербранд Бакер. Романот е инспириран од поезијата на Емили Дикинсон. Англискиот превод во 2013 година освоил Награда за независна странска книжевна фикција. Преводот на македонски е на Елизабета Божиноска. – „Скршнување“ е приказна за потрагата по себе и за …

„Скршнување“ – холандски роман инспириран од поезијата на Емили Дикинсон Read More »