Безживотно тело пронајдено во Тетово


Безживотното тело на С.И.(26) од Тетово било пронајдено денеска во двор од куќа на улицата „176“ во градот, информираше портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски. Според неговите податоци, случајот во полиција бил пријавен околу 11:30 часот од вработен во Тетовската клиничка болница, а телото на починатиот било на бетонската подлога во дворот. – По пријавата …

Безживотно тело пронајдено во Тетово Read More »

Ограбена обложувалница во ТЦ „Лептокарија“


Околу 30.000 денари се одземени по разбојнички напад во спортска обложувалница во ТЦ „Лептокарија“ во скопската населба Карпош. Според полицијата, инцидентот се случил во неделата околу 21.15 часот кога непознато лице со пиштол во рацете им се заканил на вработените дека ќе ги убие доколку не му ги дадат парите од дневниот промет. Ги зел …

Ограбена обложувалница во ТЦ „Лептокарија“ Read More »

Два крвави инциденти на Кејот од Вардар во центарот на Скопје


Двајца скопјани од Скопје и еден жител на Трубарево се повредени по серија инциденти што во неделата попладне се случија на Кејот од реката Вардар во центарот на Скопје. Околу 16.30 часот, во Градската општа болница „Свети Наум Охридски“, донесен бил Д.М.(22) од Трубарево, кој се здобил со убодна рана од остар предмет на левата …

Два крвави инциденти на Кејот од Вардар во центарот на Скопје Read More »

Тинејџери ограбени на улица во Скопје


Тројца тинејџери се ограбени во два разбојнички напади што се случија вчеравечер во центарот на Скопје. Најпрво, околу 18.20 часот, две непознати лица со ножеви во рацете пресретнале 19-годишно момче на булеварот „Паризански одреди“ и му одзеле 300 денари. Половина час подоцна, пред Трговскиот центар „Алуминка“ на идентичен начин биле ограбени две лица на возраст …

Тинејџери ограбени на улица во Скопје Read More »

Насилство во домот „Гоце Делчев“: Студентка била тепана и горена со цигари по рацете


Студентката Д.Т. (21) од Радовиш која престојува во студентскиот дом „Гоце Делчев“ во Скопје, вчера околу 17 часот пријавила дека физички била малтретирана. Според информациите на полицијата, лицето М.Ѓ. ја заклучил во соба, ја влечел за рака, ја горел со цигари и ѝ упатувал навредливи зборови. Девојчето се здобило со изгореници на десната рака. Се …

Насилство во домот „Гоце Делчев“: Студентка била тепана и горена со цигари по рацете Read More »

Гостивар: Ученичка со тешки повреди на ‘рбетот, по пад од столче


Тринаесетгодишна ученичка од гостиварското основно училиште „Единство – Башкими“, по пад од столче со тешки повреди на ’рбетот е пренесена на скопските клиники. Според СВР Тетово, до повредувањето дошло утрово во една од училниците, за време на големиот одмор. Девојчето се нишало на столчето и во еден момент ја изгубило рамнотежата и паднало на подот. …

Гостивар: Ученичка со тешки повреди на ‘рбетот, по пад од столче Read More »

Претепан средношколец во центарот на Скопје


Шеснаесетгодишен ученик бил претепан вчера на автобуската постојка во близина на зградата на Народна банка на Македонија – во центарот ан Скопје. . Како што е наведено во полицискиот билтен, таткото на ученикот вчера во 15:30 часот пријавил во полиција дека околу 13:00 часот, неговиот 16-годишен син од село Побожје, ученик во средно училиште, бил …

Претепан средношколец во центарот на Скопје Read More »

Идентификуван убиецот на фудбалерот Јанушев, но бил во бегство


По двонеделна истрага, полицијата откри кој го убил 28-годишниот Мартин Јанушев, кој беше застрелан пред неговиот дом во скопската населба Аеродром. Според министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, станува збор за лице со иницијали Ф.С., кој е во бегство и против кого е поднесена кривична пријава, односно распишана е и потерница. Спасовски денеска соопшти дека …

Идентификуван убиецот на фудбалерот Јанушев, но бил во бегство Read More »

Сообраќајка кај Облешево, три лица се повредени


Три лица се повредени во сообраќајна несреќа што попладнево во 17.50 часот се случи на магистралниот пат А3 Кочани – Штип, кај село Облешево. Како што дознава МИА, во сообраќајната несреќа учествувале автобус и патничко возило. Повредените лица се пренесени во Медицинскиот центар Кочани. Сообраќајот на магистралниот пат А3 Кочани – Штип кај село Облешево …

Сообраќајка кај Облешево, три лица се повредени Read More »

Судар меѓу комбе и автобус кај Кичево, повредени ученици


На патниот правец Демир Хисар-Кичево, утрово во 7:30 часот се случила сообраќајна незгода помеѓу комбе со битолски регистарски ознаки управувано од С.С.(56) од Крушево и автобус исто така со битолски регистарски ознаки, сопственост на правно лице, управуван од З.С.(49) од с.Единаковци, Демир Хисар, а во кој се превезувале околу 30 ученици од ОУ “Гоце Делчев“-Демир …

Судар меѓу комбе и автобус кај Кичево, повредени ученици Read More »