Партиските адвокати под лупа


Кавга ја прекина седницата на собраниската Комисија за финансирање и буџет на која требаше да се донесе одлука дали се прифаќа барањето на опозицијата да се одржи надзорна расправа за договорите за консултантски, адвокатски и нотарски услуги што ги склучуваат Владата, органите на државна управа и претпријатијата со државен капитал. Според предлагачот, пратеникот Никола Мицевски …

Партиските адвокати под лупа Read More »

Просечната плата 24.590 денари


Просечната плата исплатена во март годинава во однос на март 2018 година е повисока за 3,8 проценти и изнесува 24.590 денари. Според Државниот завод за статистика, зголемување се должи пред сè на растот на платите во здравството и социјална заштита, каде што просечната плата бележи раст од 11,4 проценти, во секторот земјоделство, шумарство и рибарство, …

Просечната плата 24.590 денари Read More »

Од понеделник цената на бензините по новата методологија


Од следниот понеделник Регулаторната комисија за енергетика ќе ги утврдува цените на нафтените деривати по новата методологија, која регулаторите треба да ја донесат во следните два дена. На прес-конференција денеска посочија дека со неа цените ќе бидат пониски од оние што се одредувале со старата, а придобивки ќе имаат и граѓаните и трговците. Движењата на …

Од понеделник цената на бензините по новата методологија Read More »

НБ: И кредитите и депозитите со раст во април


Раст на кредитите и депозитите е забележан во април. Податоците на Народната банка покажува дека растот е забележан и кај секторот население и кај домаќинствата. Годишно растот на депозитите е 13,1 отсто, додека кај кредитите 8,9 отсто. Во април, вкупните кредити забележаа месечно зголемување од 0,5 отсто. Кредитниот раст на месечно ниво произлегува од зголемувањето …

НБ: И кредитите и депозитите со раст во април Read More »

Почина генералниот директор на „Реплек“ Душан Туџаров


Генералниот директор и претстедател на Управен одбор на „Реплек“, Душан Туџаров почина вчера во својот дом во Скопје. Погребот ќе биде извршен в четврток, а посмртните останки ќе бидат изложени во Капелата на Градските гробишта Бутел од 11 до 12 часот. Туџаров основното и средното образование го завршил во Струмица, а студирал на Фармацетскиот факултет при …

Почина генералниот директор на „Реплек“ Душан Туџаров Read More »

Да не се плаќаат сметките за парно што исклучените ги добиле за април


Исклучените од системот на парно греење што добиле сметки за април да не ги плаќаат, бидејќи тие ќе бидат сторнирани, потврдија од Регулаторната комисија. Исклучените од парно граѓани кои доставуваат барања до БЕГ за ослободување од обврската за плаќање, во случаите кога компанијата нема да ги прими, да поднесат претставка до Регулаторната комисија за енергетика. …

Да не се плаќаат сметките за парно што исклучените ги добиле за април Read More »

Поевтинувањето на роамингот да го плати државата


Телекомуникациските оператори бараат намалување на давачките за да можат да го поднесат укинувањето на роамингот на Балканот. Според Спогодбата за укинување на роамингот во Западен Балкан, од 1 јули годинава до јуни 2021 цените за роаминг услугите постепено ќе се намалуваат, истовремено намалувајќи ги приходите на операторите. На економскиот форум во Виена, ВИП побара Владата делумно да компензира дел …

Поевтинувањето на роамингот да го плати државата Read More »

Словенија бара 100 тони македонски мед


Во Македонија нема регистрирано препарати за заштита на пчелите, реагираат пчеларите. На одбележувањето на Светскиот ден на пчелата, кажаа дека се принудени да се снаоѓаат кој како знае и умее. Поради намалувањето на производството на мед, не знаат дали ќе има доволно за да го задоволат побарувањето за извоз во Словенија. „Купуваме препарати за заштита …

Словенија бара 100 тони македонски мед Read More »

Трајковски предложен за нов член на УО на Еуростандард банка


Горан Трајковски е предложен за нов член на Управниот одбор на Еуростандард банка АД Скопје по препорака на Надзорниот одбор на банката. Процедурата за именување на Трајковски како член на УО на банката е во тек, информираат од Еуростандард банка. Оттаму соопштуваат дека Зоран Николовски, долгогодишен член на Управниот одбор на банката, поради приватни причини се повлекува …

Трајковски предложен за нов член на УО на Еуростандард банка Read More »

Поскапуваат горивата на бензинските пумпи на Макпетрол


Од ноќеска на полноќ, горивата на  бензинските пумпи на ,,Макпетрол“ АД Скопје ќе се продаваат по нови цени. Според објавата на Макпетрол бензиниот „Супер 95„ и „Супер 100“, поскапуваат за еден денар, а дизелот ќе се продава поскапо за два денара. –           Ultra 95+ Economy ќе се продава по цена од 72,00 денари за литар; …

Поскапуваат горивата на бензинските пумпи на Макпетрол Read More »

Стопанска Комора на Македонија: Преку обуки до квалификувана работната сила


Формалниот систем за образование не произведува кадри кои имаат квалификации што ги бара приватниот сектор. Потребно е воведување дуално образование, учење преку практична работа и други начини на обука за да се намали некомпатибилноста на понудата на работна сила со побарувачката од страна на компаниите. За таа цел Стопанската комора на Македонија во соработка со …

Стопанска Комора на Македонија: Преку обуки до квалификувана работната сила Read More »

Анѓушев, Тевдовски и Адеми на Виенски форум – вистинско време странските инвеститори да ги реализираат своите проекти во нашата земја


Вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, министрите за финансии и за образование и наука, Драган Тевдовски и Арбер Адеми, во рамки на Виенскиот економски форум „Виенски економски разговори – нови перспективи за Република Северна Македонија“ го презентираа потенцијалот за инвестирање во земјата и тоа во областа на инфраструктурата и енергетиката, во финанскиот сектор, како и …

Анѓушев, Тевдовски и Адеми на Виенски форум – вистинско време странските инвеститори да ги реализираат своите проекти во нашата земја Read More »

Николовски: Ги преземаме сите мерки за заштита на пчелите и развој на пчеларството


Од оваа година за прв пат и нашата земја се вклучи во одбележување на Светскиот ден на пчелата. По тој повод, денеска, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски присуствуваше на манифестацијата организирана од Сојузот на пчеларски здруженија, поддржана од МЗШВ. На денешниот Светски ден на пчелата, целиот свет се потсетува на важноста на …

Николовски: Ги преземаме сите мерки за заштита на пчелите и развој на пчеларството Read More »

Се чека согласност од Грција за да паднат цените на роамингот


Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) до грчките колеги достави предлог и динамика за најавеното намалување на цените во роаминг што, според меморандумот што го потпишаа двете држави, треба да стартува од летната сезона. Во првата година по влегување во сила на меморандумот, според предлогот, цените за пренос на податоци во малопродажба би се намалиле за 93 …

Се чека согласност од Грција за да паднат цените на роамингот Read More »

Хрватска најатрактивна за сезонска работа за Македонците


Македонците не го губат интересот за работа во странство, особено за сезонска работа од неколку месеци во земјите од регионот и во Европа. Според агенцијата „Коузон“, најатрактивна е Хрватска во овој период на летна сезонска работа во угостителството. Како што објаснува менаџерот во агенцијата, Ирена Петреска, Хрватска е атрактивна поради поволните услови и платата што ја …

Хрватска најатрактивна за сезонска работа за Македонците Read More »

Николовски: Се олеснува производството и се намалуваат трошоците за механизација


Надлежните институции очекуваат при крај на годинешната жетва и почетокот на есенската сеидба земјоделците да можат да ја користат мерката за субвенционирана нафта за земјоделска механизација за која е објавен оглас. – Целта е да се олесни производството на земјоделците и да им се намалат трошоците за механизацијата, истакна министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство …

Николовски: Се олеснува производството и се намалуваат трошоците за механизација Read More »

Кирил Колемишевски нов главен извршен директор на Македонска банка


На последната седница на Надзорниот одбор на Македонска банка Кирил Колемишевски е поставен за нов главен извршен директор на Македонска банка за поддршка на развојот АД Скопје. Според информациите објавени на сајтот, одлуката била донесена на 15. мај, а истекува со денот на добивање на согласност од страна на гувернерот на Народна банка на Република …

Кирил Колемишевски нов главен извршен директор на Македонска банка Read More »

ЕУ го бара независниот фискален совет


Македонија ја доби листата од шест приоритети во економијата што треба да ги спроведе за една година, како дел од подготовките на земјата за ЕУ. Вчера, на Министерскиот дијалог со ЕУ во Брисел, од Македонија присуствуваа министерот за финансии Драган Тевдовски и гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска. Земјата треба истовремено да инвестира и да …

ЕУ го бара независниот фискален совет Read More »

Дури 70 отсто од граѓаните би го промениле греењето ако добијат помош


Мерките за енергетска ефикасност ја намалуваат на потрошувачката на енергија, од што полза имаат потрошувачите, но е значајно и во борбата против климатските промени и има влијание врз животната средина. На панелот на тема „Енергетската ефикасност како главен фактор за намалување на потрошувачката на енергија по 2030 година“, во рамки на „Македонски енергетски форум 2019“ …

Дури 70 отсто од граѓаните би го промениле греењето ако добијат помош Read More »

Пет нови компании бараат од Царината да станат овластен економски оператор


Пет компании треба да добијат одобрение од Царинската управа за овластен економски оператор. Барањата, се во обработка и немаат согласност да ги објават нивните имиња. Кога овие пет барања ќе бидат одобрени од Царинската управа и ќе станат овластени економски оператори ќе им се придружат на двете компании што веќе имаат добиено одобрение за овластен …

Пет нови компании бараат од Царината да станат овластен економски оператор Read More »