Поддршка од Собранието за Предлог законот за енергетика, во прво читање


Предлог законот за енергетика, во прво читање, попладнево  доби поддршка од Собранието, кое препорача да биде проследен во натамошна процедура. Со Предлог-закон за енергетика се врши усогласување со законодавството на ЕУ, со цел да има пренос и диструбуција на електрична енергија за сите. – Целта на овој закон е и да се заштитат правата на …

Поддршка од Собранието за Предлог законот за енергетика, во прво читање Read More »

Средба Заев – СБ: Економијата во Македонија закрепнува


Премиерот Зоран Заев денеска на средба со делегација на Светска банка беше информиран за позитивните прогнози за економски раст во Македонија кои неодамна беа презентирани во Редовниот економски извештај на Свестка банка за Западен Балкан. На средбата, како што соопшти владината прес служба,  регионалната директорка на Светската банка за Западен Балкан, Линда Ван Гелдер и …

Средба Заев – СБ: Економијата во Македонија закрепнува Read More »

Поповски: Шокантно е што Богов прифатил без да знае дали има поддршка


Професорот и ексминистер за финансии Никола Поповски вели дека прашањето за повторен избор на гувернерот на НБРМ е сериозно и суштинско. „Одговорот на тоа треба да го дадат надлежните институции, претседателот на РМ и Собранието.Зачудувачки и шокантно е што предлогот на Иванов е испратен без консултации што би обезбедиле непречен избор. Шокантно е и што …

Поповски: Шокантно е што Богов прифатил без да знае дали има поддршка Read More »

„Тесла моторс“ губи по 6.500 долари во минута


Компанијата на Илон Маск, „Тесла моторс“, губи 6.500 долари во минута, пренесуваат светските медиуми. Според агенцијата Блумберг, тоа е алармантно за релативно младиот производител на автомобили кој наскоро треба да ги објави своите резултати за првиот квартал. Се очекува резултатите да бидат лоши. Компанијата има околу 3,5 милијарди долари на сметка, плус кредити, но, сепак …

„Тесла моторс“ губи по 6.500 долари во минута Read More »

Веро отвора нов маркет во Карпош 3 во Скопје


Компанијата „Веропулос“ во сабота свечено ќе го отвори својот дванаесетти „Веро“ маркет во земјава лоциран во скопската населба Карпош 3. Големото отворање ќе се одбележи со многу изненадувања за децата и возрасните, попусти на различни производи, промотивни акции и дополнителен попуст за пазарување во „Џамбо“. За најмладите е предвидена забавна програма во која „Веро“ заедно …

Веро отвора нов маркет во Карпош 3 во Скопје Read More »

Рафајловски: Доста се банкари, ни треба гувернер економист


Горан Рафајловски од Стопанската комора на Македонија посредно одговара на прашањето дали Богов заслужува втор мандат. Тој вели дека освен одржувањето на стабилноста на денарот, Народната банка во наредниот период треба да даде сериозен поттик на банките за долгорочно кредитирање на капитални објекти и за намалување на камата за такви кредити. „Тоа е правецот во …

Рафајловски: Доста се банкари, ни треба гувернер економист Read More »

Заслужува ли Богов уште еден гувернерски мандат?


Димитар Богов е во трка за нов седумгодишен гувернерски мандат. За многумина тој е очекуван предлог на претседателот Ѓорѓе Иванов. Шефот на државата ја поткрепи поддршката за Богов со наводни двомесечни консултации со двете стопански комори, со банкарскиот еснаф и со академиците, како и со позитивната оценка на Европската комисија за севкупната работа на Народната …

Заслужува ли Богов уште еден гувернерски мандат? Read More »

Заев: Ќе се намалат тарифите на извршителите


Владата формира работна група која треба да изготви законски измени за намалување на трошоците во структурата на извршните решенија. Како што соопшти денеска премиерот Зоран Заев, предвидено е постојните 42 тарифи во извршителските служби да се намалат на десетина, да се отстранат дополнителните адвокатски трошоци, а побарувањата за комуналните услуги да ги наплаќаат самите претпријатија. …

Заев: Ќе се намалат тарифите на извршителите Read More »

ВМРО-ДПМНЕ обвинува, Заев негира за РЕК Битола


Опозициската  ВМРО-ДПМНЕ втор ден по ред бара обвинителството да ги испита сомнежите за корупција во РЕК Битола. Од партијата се сомневаат дека во ископот на јаглен е вклучен братот на премиерот, Вице Заев. Тие го  повикаа  јавното обвинителство да  провери колку пари, за која работа, низ каква процедура и во чие име, работа вршеле возилата на …

ВМРО-ДПМНЕ обвинува, Заев негира за РЕК Битола Read More »

Нивите на Субрата Рој повторно ќе се даваат под закуп


Нова среќа за земјиштето од некогашниот комбинат Џумајлија. Распишан оглас за  907 хектари. Ќе се конкурира за парцели над три хектари. Во огласот ќе нема условувања за висината на инвестициите поради што пропаднаа претходните огласи. „Не постои услов да се поднесуваат инвестиции, односно проекти за иневстиции со соодветен износ и рок, како што беше во …

Нивите на Субрата Рој повторно ќе се даваат под закуп Read More »

Заев: Чекаме конечна одлука од осум компании за инвестирање во Македонија


Осум странски компании имаат донесено одлука за инвестирање во Македонија и се чека потврдата од матичните компании за да се потпишат договорите. Ова го најави премиерот Зоран Заев во интервју за Радио Слободна Европа. – За 10 месеци потпишавме 10 договори со странски инвеститори, а дополнителни осум компании донесоа одлука преговарачките тимови за инвестирање во …

Заев: Чекаме конечна одлука од осум компании за инвестирање во Македонија Read More »

Анѓушев: Немав намера да се заканувам


Вчера имав разговор со госпоѓата Тасева и немав намера да имам негативна дискусија ниту, пак, да се заканувам. Јас само ја прашав дали е во ред институција како Транспаренси Интернешенал и таа како нејзин претставник во Македонија да споменуваат имиња на личности без од нив да побараат мислење. Ги повикувам сите, вклучително и неа да …

Анѓушев: Немав намера да се заканувам Read More »

САСА ќе ги зголеми платите за 5.500 денари


Рудникот САСА одлучи да ги зголеми платите на вработените за 5.500 денари, соопшти денеска генералниот директор Нил Стивенсон. Покрај зголемувањето од 5.500 денари, во јануари 2019 година работниците ќе добијат уште едно покачување од пет отсто и уште пет отсто во јануари 2020 година, со што од сега до 1 јануари 2020 година платата ќе …

САСА ќе ги зголеми платите за 5.500 денари Read More »

ЕЛЕМ ќе продава вишоци електрична енергија


АД „Електрани на Македонија” објави продажба на вишоци на електрична енергија во вкупна количина од 102.720 мегават часови што ќе се продаваат во јуни, јули и август 2018 година. За јуни ЕЛЕМ за продажба нуди 43.200 мегават часови, за јули 29.760, а за август 29.760 мегават часови електрична енергија. Објавата и деталите за продажбата се дадена …

ЕЛЕМ ќе продава вишоци електрична енергија Read More »

Студенти по фармација и хемија ќе одат на пракса во „Алкалоид“


Со меморандумот за соработка меѓу „Алкалоид АД Скопје“ и Фармацевтскиот факултет и Институтот за хемија на Природно-математичкиот факултет при УКИМ, на 10 до 15 студенти од овие факултети три месеци ќе им биде овозможена практична работа во фармацевтската компанија. Генералниот директор и претседател на УО на „Алкалоид“, Живко Мукаетов вели дека сакаат да им дадат …

Студенти по фармација и хемија ќе одат на пракса во „Алкалоид“ Read More »

Заев: Нема да се гради карго аеродромот кај Штип, немаме намера да фрламе пари во полето


Владата нема да го гради карго аеродромот во Штип, а средствата што би се потрошиле за оваа намена ќе се потрошат за инфраструктурни објекти. Ова го најави премиерот Зоран Заев денеска на собраниската седница посветена на пратенички прашања. „Немаме намера да фрламе големи пари кои ќе останат бетон во полето и нема да се користат …

Заев: Нема да се гради карго аеродромот кај Штип, немаме намера да фрламе пари во полето Read More »

Заев: Од Фени биле испумпани повеќе од 50 милиони евра


Премиерот Зоран Заев одговарајќи на обвинувањата од опозицијата за наводи за корупција во Фени, кажа дека во време на владата на ВМРО-ДПМНЕ некој го „препокривал“ работењето во комбинатот. – Во ваше време некој го препокрива работењето на Фени, испумпани се повеќе од 50 милиони евра, пари надвор од државата, две години немаат завршна сметка. Некој …

Заев: Од Фени биле испумпани повеќе од 50 милиони евра Read More »

Анѓушев: Продажбата на ЕДС е добра и за компанијата и за вработените


Продажбата на компанијата ЕДС на грчката  национална компанија за производство на електрична енергија Public Power Corporation (ППЦ) е добар чекор за иднината на компанијата и на нејзините вработени, оцени денеска Кочо Анѓушев, досегашниот сопственик на ЕДС и вицепремиер за економски прашања. Транзицијата на сопственоста ќе трае дваесетина дена, по што Анѓушев објасни дека ќе плати …

Анѓушев: Продажбата на ЕДС е добра и за компанијата и за вработените Read More »

Договор од 7,3 милиони евра за концесија за мермер во Долнени и Прилеп


Во Долнени денеска е потпишан договор за концесија за истражување мермер вреден 7,3 милиона евра. Површината е 4,6 километри квадратни на локалитетот Самарница кој е две третини во Долнени, а една третина во Прилеп. Концесионерството го доби македонско-турската компанија „Волостон“ која ќе вложи и уште  22 милиони евра и ќе вработи 500 луѓе. Од 7,3 милиона …

Договор од 7,3 милиони евра за концесија за мермер во Долнени и Прилеп Read More »

Бизнисмените бараат поефикасна и побрза администрација


Поефикасна и побрза администрација, избегнување на честото менување на даночната регулатива, двојно намалување на казните, се само дел од барањата што бизнис заедницата денеска ги упати до првите луѓе на Управата за јавни приходи и Царинската управа како институции чие функционирање најмногу влијае врз работењето на компаниите. Анкетата на Стопанската комора на Македонија направена меѓу …

Бизнисмените бараат поефикасна и побрза администрација Read More »