Јункер: На никого не ветив влез во ЕУ


Претседателот на Европска комисија, Жан Клод-Јункер по посетата на Скопје, Тирана, Сараево, Подгорица и Приштина изјави дека не ветил датум за приклучување во Европска унија. Тој додаде дека не ветувал датуми за почеток на претпристапните преговори и оти за него кваилитетот е поважен од брзината. – За мене е важна суштината, а не одредувањето на …

Јункер: На никого не ветив влез во ЕУ Read More »

Грците му се лути на Јункер дека нè нарекол Македонија


„Оган врз црвените линии на Грција од Јункер: повторно говореше за Македонија“, „Јункер ПЈРМ ја нарече Македонија“, „Јункер: Македонците напредуваат, терминот ПЈРМ е бирократија“, „Нова грешка на Јункер, говореше за Македонија и Македонци“, „Провокација од Јункер“, се само дел од насловите во грчките медиуми, кои го пренесуваат текстот од грчката новинска агенција АНА-МПА за вчерашното …

Грците му се лути на Јункер дека нè нарекол Македонија Read More »

Во Србија објавен црвен метеоаларм


Хидрометеоролошкиот завод на Србија за денеска до недела прогласи црвен метеоаларм што значи дека се прогнозираат „особено опасни временски појави“. Денеска, утре и во сабота, во повеќе делови од земјата во сила ќе биде црвен метеоаларм затоа што според прогнозите на метеоролозите ќе биде исклучително студено, а ќе врне и дожд кој ќе се замрзнува …

Во Србија објавен црвен метеоаларм Read More »

Бројот на зaгинатите цивили во Источна Гута се искачи над 600


Најмалку 600 цивили се убиени од почетокот на офанзивата на сириските владини сили во Источна Гута на 18 февруари, јави АФП, повикувајќи се на Сирискиот центар за мониторинг на човековите права. Интензитетот на воздушните напади и бомбардирања на последниот бунтовнички бастион крај главниот град Дамаск се намали, откако Русија вчера воведе секојдневна петчасовна хуманитарна пауза …

Бројот на зaгинатите цивили во Источна Гута се искачи над 600 Read More »

Бројот на починати лица од студ се искачи на 46


Студениот бран во Европа е причина за смртта на најмалку 46 луѓе, јави АФП. Поголем дел од жртвите се бездомници. Според агенцијата, студениот бран е причина за смрт на 18 лица во Полска, шест во Чешка, петмина во Литванија, четири во Франција и Словачка, двајца во Италија, Романија, Србија и Словенија и еден во Холандија. …

Бројот на починати лица од студ се искачи на 46 Read More »

Харадинај: Јас сум за преговори, а не за отстапување територии


Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави денеска за Би-Би-Си дека во целост е против „отстапување теротории“ за Белград и „промена на границите“ бидејќи „таквите приказни предизвикуваат трагедии“. На прашање дали е подготвен да го отстапи северниот дел од територијата на Косово на Белград, за да се реши спорот меѓу двете држави, Харадинај одговори дека тоа се …

Харадинај: Јас сум за преговори, а не за отстапување територии Read More »

Евростат: Најбогатите живеат во Лондон, во ЕУ најсиромашните се Бугарите


Жителите на западен Лондон се шестпати побогати од просечните жители на Европа, додека жителите на северозападните региони во Бугарија се трипати посиромашни, објави денеска Евростат. Во анализата, направена според БДП по глава на жител, изразен е „стандардот на куповната моќ“, со регистрирање на разликата во цените меѓу одделни зони. Најбогатите граѓани на ЕУ живеат во …

Евростат: Најбогатите живеат во Лондон, во ЕУ најсиромашните се Бугарите Read More »

Јункер: Косовците ќе најдат побезбедна иднина во Европа


Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер на косовските власти им порача да работат на патот кон ЕУ. а на пратениците да го ратификуваат договорот за демаркација на границата со Црна Гора. Тој изрази задоволство, што заедно со високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување и соседство Јоханес …

Јункер: Косовците ќе најдат побезбедна иднина во Европа Read More »

Реконструкција во грчката влада по оставките на министерот за економија и неговата сопруга


Грчкиот премиер направи промени на шест министерски позиции во мини реконструкција што се најавуваше откако поднесоа оставки министерот за економија и неговата сопруга, заменичката министерка за труд. Портпаролот на грчката влада, Димитрис Ѕанакопулос ги објави имињата на новите министри и заменици во Министерствата за економија, миграциска политика, одбрана, труд, образование и култура. На испразнетото место …

Реконструкција во грчката влада по оставките на министерот за економија и неговата сопруга Read More »

Повторно одложена седница на косовскиот Парламент


Косовскиот Парламент и по денешниот трет обид не успеа да го ратификува Договорот за демаркација на границата со Црна Гора. Само што почна, со задоцнување од неколку часови, дадена беше пауза по што беше соопштено дека координаторите на пратеничките групи, се договориле седницата да се одложи за следната недела, за да им се даде простор …

Повторно одложена седница на косовскиот Парламент Read More »

Извор од грчко МНР: И ние запаливме нивни знамиња


И ние запаливме знамиња во Солун и се слушнаа слогани „земете оружје да одиме во Скопје“, коментирал висок функционер од грчкото МНР за грчката ТВ Антена во врска со запаленото знаме на вчерашниот протест во Скопје и дали тоа ја загрижува владата. Истиот извор на прашањето на Антена „за зголемениот тон во последните изјави на …

Извор од грчко МНР: И ние запаливме нивни знамиња Read More »

Јункер и Могерини пристигнаа во Приштина


Висока делегација на Европската унија предводена од претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер, пристигна денеска во Приштина, по што веднаш почнаа разговори со претставници на властите. Јункер во Приштина допатува со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини. Тие се на разговори со косовскиот претседател Хашим Тачи, премиерот Рамуш Харадинај …

Јункер и Могерини пристигнаа во Приштина Read More »

Етиопските Евреи се закануваат со масовен штрајк со глад


Претставниците на 8.000 етиопски Евреи денеска најавија дека ќе стапат во масовен штрајк со глад доколку Израел го укине финансирањето на нивното спојување со семејствата во таа земја. Стотици Евреи се собраа во синагога во Адис Абеба за да изразат загриженост, бидејќи во предлог-буџетот на Израел не е предвидено финансирање на спојувањето на нивните семејства …

Етиопските Евреи се закануваат со масовен штрајк со глад Read More »

Папандреу: Го разбирам народот кој протестира, но нема решение без терминот Македонија


Ако постои расположение од страна на сегашната влада во Скопје, треба да го искористиме тоа, рекол поранешниот грчки премиер Јоргос Папандреу во разговор со грчките новинари што ги следат парламентарните расправи, објави онлајн изданието на весник „То Вима“. Според грчката новинска агенција АНА-МПА, тој потенцирал дека решението секако ќе го содржи и терминот Македонија. – …

Папандреу: Го разбирам народот кој протестира, но нема решение без терминот Македонија Read More »

Словечкиот министер за култура поднесе оставка по убиството на новинарот Куциак


Словачкиот министер за култура, Марек Мадарич поднесе денеска оставка по убиството на новинарот Јан Куциак. Мадарич кој е член на партијата Смер-социјална демократија, на премиерот Роберт Фицо изјавид ека тоа е негова лична одлука. – Како министер за култура не можам да се помирам дека новинар е убиен во мојот мандат, изјави Мадарич на прес …

Словечкиот министер за култура поднесе оставка по убиството на новинарот Куциак Read More »

Нобелов институт: Кандидатурата на Трамп е најверојатно лажна


Норвешкиот институт Нобел побара денеска од полицијата да истражи веројатно лажна кандидатура за американскиот претседател Доналд Трамп за Нобелова награда за мир. Трамп е номиниран заради неговата „идеологија за мир со примена на сила“ од анонимен Американец, јави Би-Би-Си. Директорот на Институтот изјави дека постојат сомнежи дека номинацијата на Трамп најверојатно е лажна. – Можам …

Нобелов институт: Кандидатурата на Трамп е најверојатно лажна Read More »

Шпанија: Одложено тестирање болиди на Формула 1 поради обилни снежни врнежи


Движењето по речиси 300 патишта во Шпанија е отежнато поради обилните снежни врнежи, соопштија локалните власти. Шпанската метеоролошка служба го зголеми метео алармот до „жолто“ или „портокалово“ во повеќе провинции. Поради снежните врнежи затворени се 23 патишта, а на 95 патишта возачите мораат да возат со синџири за снег. Цивилната гарда на Шпанија, поради лошото …

Шпанија: Одложено тестирање болиди на Формула 1 поради обилни снежни врнежи Read More »

Албанската полиција заплени 613 килограми кокаин вреден 180 милиони евра


Албанската полиција официјално потврди дека во пристанишниот град Драч биле запленети 613 килограми и 350 грама кокаин, кој на пазарот достигнува вредност од 180 милиони евра. – Дрогата, спакувана во 528 пакетчиња, беше во контејнери со двојно дно, натоварени со банани. Тргнала од Колумбија, минала транзит преку Италија во Малта по што со брод пристигнала …

Албанската полиција заплени 613 килограми кокаин вреден 180 милиони евра Read More »

Арктичкиот студ ја зеде првата жртва во Србија


Арктичкиот студен бран што веќе неколку дена владее на Балканот, ја однесе и првата жртва во Србија. Станува збор за 75-годишен маж од општината Дољевац, чие семејство го пријави како исчезнат во понеделникот. Старецот, кој страдал од сенилна деменција, е пронајден мртов на локален пат во атарот на неговоот село, а според првите наоди, починал …

Арктичкиот студ ја зеде првата жртва во Србија Read More »

(Видео) Снегот ги претвори црногорските плажи во скијачки терени


Снегот кој ја прекри речиси цела Црна Гора ги израдува граѓаните и на приморските градови, а на социјалните мрежи се појавија видеоснимки од граѓани кои скијаат по снегот на Велика плажа во најјужниот црногорски град Улцињ. Снимката е објавена на Фејсбук, а на неа се гледа како автомобил влече двајца скијачи по снегот кој ги …

(Видео) Снегот ги претвори црногорските плажи во скијачки терени Read More »