Како жените постари од 50 години да ја намалат надуеноста на стомакот: Четири важни совети против гасови и непријатности во менопаузата


Како жените над 50 години можат да ја намалат надуеноста на стомакот – Ако надуеноста ве мачи во менопаузата, обидете се со 4 решенија.

Надуеноста е состојба со која се соочуваат многу луѓе, а иако главно е предизвикана од исхраната, експертите истакнуваат дека може да биде поврзана и со хормоните. За време на менопаузата, телото на жената се менува, но како точно овој период од животот може да влијае на надуеноста?

Естрогенот и прогестеронот се двата основни женски полови хормони, а овие нивоа варираат како што влегувате во менопауза, што може да предизвика некои несакани реакции во вашето тело. „Премалку или премногу прогестерон дефинитивно може да предизвика жената да се чувствува надуено“, објаснува докторката по функционална медицина Венди Трубов за mbg.

За време на менопаузата, телото може да задржи повеќе течност од вообичаено, што доведува до она што е познато како надуеност во менопаузата. Затоа, за да се олеснат овие промени во вашето тело, може да биде корисно конкретно да го насочите задржувањето на течности.

Како да се намали надуеноста на стомакот во менопауза:

1. Пијте повеќе вода – Пиењето соодветни течности е важно, а ограничувањето на внесот на течности не го решава задржувањето на течности. Доколку не пиете доволно вода, постои ризик од зголемена надуеност и забавен метаболизам.

2. Интегрирање на внимателен пристап кон исхраната – Како што споменавме претходно, вашата исхрана има големо влијание врз надуеноста, дури и надвор од менопаузата, па изборот на храна е исклучително важен. „Преработена храна, ладна храна, храна што произведува гас, мрсна храна, глутен и храна која содржи шеќер, слатки и рафинирани јаглехидрати може да придонесат за надуеност“, објаснува холистичкиот лекар Едем Фромберг. „Цревниот микробиом е составен од имунолошки чувствителни организми кои ги обложуваат нашите тенко и дебело црево, а овие есенцијални микроби се особено чувствителни на шеќер, слатки и рафинирани јаглехидрати. Наместо тоа, заменете ги со пробиотска храна како јогурт, кефир, ферментирана храна (кисела зелка).

3. Земање пробиотици – Покрај јадењето храна богата со пробиотици, земањето наменски додаток е уште еден начин да му го дадете на вашето црево она што му е потребно. Пред употреба на додатоци, важно е да се консултирате со лекар.

4. Управување со стресот – Стресот исто така може да игра улога во надуеноста, а управувањето со чувството дека сте преоптоварени во секојдневниот живот ќе влијае на целокупното здравје. „Јајниците го добиваат снабдувањето со крв и нерви од надбубрежните жлезди, а овие ендокрини структури се чувствителни на меѓусебните дејства и хормонски и структурно“, вели Фромберг, објаснувајќи како стресот и менопаузата се поврзани. „Со почетокот на менопаузата, надбубрежните жлезди може да станат почувствителни на стрес поради повлекување на поддршката од јајниците. Сепак, редовното вежбање, добриот сон, дишењето и дозволувањето на одмор и опоравување се одлични методи за ублажување на стресот и поддршка на општата благосостојба.