Како Израел го измами Хамас со објавата за копнен напад


Палестинци ги разгледуваат нивните уништени домови во градот Беит Ханун на север во Појасот Газа (Фото: АП)

Израелската војка не само што ги изманипулира милитантите на Хамас да влезат во рововите и тунелите и потоа да ги бомбардира со 160 авиони, туку и дописниците на големите странски медиуми

 

ЕРУСАЛИМ – Непосредно по полноќ во петокот, израелската војска изнесе застрашувачка изјава за медиумите: „Воздушните и копнените трупи на Израелските одбранбени сили (ИОС) во моментов напаѓаат во Појасот Газа“.

Тензичното соопштение ги активираше лудите шпекулации дека Израел започнал копнена инвазија на Газа – многу страшно сценарио што би означило крвава ескалација на операцијата оваа недела против милитантите на Хамас. На некои новинари дури им беше кажано директно дека упадот е започнат.

Неколку часа подоцна, војската издаде „појаснување“. Внатре во Газа немаше војници. Но, дотогаш, неколку големи медиуми погрешно објавија дека тековната офанзива е во тек.

Додека армијата се обиде да го спушти инцидентот на ниво како недоразбирање, добро информираните израелски воени коментатори велат дека медиумите биле користени како дел од разработена измама за привлекување на милитантите на Хамас во смртоносна стапица што може да убие десетици борци.

„Тие не лажеа“, вели Ор Хелер, искусен воен дописник на израелската телевизија Канал 13. „Тоа беше манипулација. Беше паметна и беше успешна“.

Тоа се одвиваше вака:

Доцна во четвртокот, по неколкудневни воздушни напади, Израел објави дека повикува илјадници резервисти и дека трупа војници долж границата пред можна копнена инвазија. Во друг знак на ескалација, израелски тенкови стационирани долж границата отворија оган кон цели внатре во Газа.

Во претходните рунди борби, копнените упади резултираа во широко уништување во Газа и големи загуби на обете страни.

Тоа ја постави сцената за измама доцна во ноќта. Според Хелер, Израел започнал да се бори со силите по должината на границата во, како што се чини, последните подготовки за инвазија. Потоа излезе соопштението до медиумите, издадено истовремено на хебрејски и арапски на Твитер. Следуваа сигнали во големите медиуми дека инвазијата е во тек.

Израелските потези ги натераа борците на Хамас да брзаат во одбранбени позиции во подземната мрежа на тунели позната како Метро, ​​според Хелер и други израелски извештаи.

Израел испрати 160 воени авиони и ги бомбардираше тунелите 40 минути, соопшти војската. Хелер рече дека веројатно многу милитанти биле убиени, иако рече дека е невозможно да се каже.

„Она што го видовме таа вечер беше многу софистицирана операција која имаше медиумски аспект“, рече Хелер.

Хамас не го коментираше инцидентот и беше невозможно да се потврдат израелските извештаи.

Хелер рече дека израелските дописници-ветерани, кои имаат блиски врски со војската и во многу случаи сами служеле во неа, знаат дека нема шанси Израел да испраќа војска преку непријателските линии во оваа фаза. Хелер и другите воени дописници дури излегоа со изјави на Твитер, уверувајќи ја вознемирената јавност дека нема операција на копно.

Асошиетед прес, врз основа на својата анализа на изјавата на армијата, телефонските повици до воените службеници и на теренот известувајќи во Газа, заклучи дека нема копнен упад на земја и објави дека се случува.

Но, други рекоа дека војската ги довела во заблуда или дури лажела кога од неа било побарано појаснување, претворајќи ги странските медиуми во алатка.

Фелиција Шварц, дописник на „Волстрит џорнал“, изјави дека ја алармирала редакцијата за копнена офанзива откако добила експлицитна потврда од потполковник Џонатан Конрикус, воен портпарол.

Во изјавата објавена на Твитер, таа рече дека Конрикус „директно ми рече: ‘Во Газа има копнени трупи’. Тоа е основата за првата приказна. Тој ја повлече таа изјава два часа подоцна и јас ја сменив приказната за да ја рефлектирам, а тоа е забележано во текстот и ќе се поправи“.

Говорејќи пред новинарите во петокот наутро, Конрикус обвини за „внатрешна лоша комуникација“.

„Овие работи понекогаш можат да се случат среде комплексна операција со многу подвижни делови и со нејасна слика за тоа што се случува“, рече тој. „Веднаш штом разбрав дека имам погрешни информации, ги ажурирав релевантните луѓе со појаснување“.

Војските ширум светот долго време користеа измама и трикови против своите непријатели. Пред две години, израелската војска, наводно, ги лажирала повредите на војниците на местото на ракетниот удар на Хезболах дури дотаму што со хеликоптер ги евакуираше во болница.

Според тогашните извештаи, армијата ги исценирала повредите за да го измами Хезболах да помисли дека нанела жртви и затоа ќе се согласи на прекин на огнот.

Лажната изјава во петокот дополнително го затегна она што честопати е комплицирана врска помеѓу ИОС и странските медиуми.

Питер Лернер, поранешен воен портпарол за странските медиуми, рече дека израелската јавност воопшто долго време чувствува дека меѓународните медиуми премногу се фокусираат на палестинската страна на приказната, додека ги минимизираат израелските проблеми и страдања – и армијата е слично наклонета.

Лернер рече дека смета дека е малку веројатно дека војската намерно лажела, но штетата е направена.

„Вашата валута е кредибилитет“, рече тој. „Мислам дека ова е криза со тој кредибилитет во начинот на кој се прикажува“. (АП)