Израел ја бомбардираше куќата на главниот лидер на Хамас во Газа


Израелски војници близу Газа бараат засолниште кога се слушнаа сирените за ракетен напад

Војската соопшти дека ги погодила домовите на Јехије Синвар, највисокиот водач на Хамас во рамките на територијата и неговиот брат Мухамед, друг висок член на Хамас

 

ГАЗА СИТИ – Израелската војска во неделата соопшти дека го уништила домот на главниот водач на Хамас во Газа, трет ваков напад за исто толку дена, по речиси една недела силни израелски воздушни напади на територијата. Палестинската милитантна група која владее со Газа истрела стотици ракети кон Израел.

Израел се чини дека ги засили нападите во последните денови за да му нанесе што е можно поголема штета на Хамас, додека се забрзаат напорите за посредување на примирјето. Дипломат на САД е во регионот за да се обиде да ги деескалира тензиите, а Советот за безбедност на ОН треба да се состане в недела.

Војската соопшти дека ги погодила домовите на Јехије Синвар, највисокиот водач на Хамас во рамките на територијата и неговиот брат Мухамед, друг висок член на Хамас. Во саботата го уништи домот на Халил ал-Хаех, висок човек во политичката гранка на Хамас.

Бригадниот генерал Хидаи Зилберман го потврди нападот врз куќата на Синвар во градот Кан Јунис на југот на Газа за армиското радио. Портпаролот на армијата рече дека домот на братот на Синвар, кој е одговорен за „логистиката и персоналот“ на Хамас, исто така бил уништен.

Горниот ешалон на Хамас е скриен некаде во Газа и веројатно не бил дома за време на ударите. Највисокиот лидер на Хамас, Исмаил Хание, го дели своето време помеѓу Турција и Катар, и двете земји ѝ даваат политичка поддршка на групата.

Хамас и милитантната група Исламски џихад признаа 20 убиени борци од избивањето на борбите во понеделникот, додека Израел вели дека реалната бројка е далеку поголема.

Најновата рунда борби – најлошата од војната во Газа во 2014 година – уби најмалку 145 Палестинци во Газа, од кои 41 дете и 23 жени. Осум Израелци се убиени, вклучувајќи петгодишно момче и војник.

Рано во неделата, израелските воени авиони погодија неколку згради и патишта во центарот на Газа Сити. Од почетокот на конфликтот, Израел срамни со земја бројни највисоки канцелариски и станбени згради во градот Газа, тврдејќи дека во нив е сместена воената инфраструктура на Хамас. Во саботата, ја погоди и зградата на 12 ката, каде се наоѓаа канцелариите на АП, ТВ-мрежата Ал Џезира и други медиуми, заедно со неколку спрата станови.

„Кампањата ќе продолжи додека е потребно “, рече израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во телевизискиот говор во саботата. Тој тврди дека воената разузнавачка служба на Хамас дејствувала внатре во зградата.

 „Немавме индикации дека Хамас бил во зградата или бил активен во зградата“, рече претседателот на АП и извршен директор Гери Пруит во изјавата. „Ова е нешто што активно го проверуваме најдобро што можеме. Никогаш не би ги ставиле на ризик свесно нашите новинари“.

 „Светот ќе знае помалку за тоа што се случува во Газа заради она што се случи денес“, рече Пруит. „Шокирани сме и згрозени што израелската војска се насочи и уништи зградата на бирото на АП и другите новински организации во Газа“.

САД Државниот секретар Антони Блинкен подоцна телефонски разговараше со Пруит, нудејќи поддршка на независни новинари и медиумски организации, а Белата куќа соопшти дека тие комуницирале директно со Израел за да бараат безбедност на новинарите.

Претседателот Џо Бајден во саботата разговараше со Нетанјаху и палестинскиот претседател Махмуд Абас. Американскиот дипломат Хади Амр е испратен во регионот како дел од напорите за постигнување примирје. (АП)