Илјадници луѓе на протест во Истанбул против затворската казна за водечка опозиска политичарка


Џанан Кафтанчиоглу е лидер на опозициската партија ЦХП во Истанбул

 

ИСТАНБУЛ – Илјадници луѓе се собраа на митинг во саботата во Истанбул за да протестираат против пресудата на водечкaта турска опозициска политичарка Џанан Кафтанчиоглу за навреда на претседателот и државата.

Демонстрантите во централниот кварт Малтепе пееја песни и вееја опозициски и државни знамиња.

Кафтанчиоглу, кој беше осудена на нешто помалку од пет години затвор, го предводи огранокот на Републиканската народна партија (ЦХП) во Истанбул и е еден од најсилните гласови во него.

Во 2019 година, таа одигра значајна улога на општинските избори во градот на кои ЦХП го презеде градоначалничката функција, која ја држеше АК партијата на претседателот Таип Ердоган и нејзините исламистички претходници во последните 25 години.

Судската независност на Турција беше во центарот на вниманието во последниве години, особено по репресијата врз судството и другите државни органи по неуспешниот пуч во 2016 година и преминувањето на извршно претседателство минатата година.

Врховниот суд во земјата потврди три пресуди во одлуката објавена на почетокот на овој месец, но ја намали затворската казна на четири години, 11 месеци и 20 дена.

Според турскиот закон, казните под пет години се условни, а двајца правни експерти изјавија за Ројтерс дека Кафтанчиоглу нема да биде затворена. (Ројтерс)